Justice | Spoilersız İnceleme

Looking Back At Alex Ross, Jim Krueger, Doug Braithwaite's 'Justice'

YKY'nin dilimize kazandırdığı ve sitemizde incelememiz için de bizlere gönderdiği Justice cildi için henüz ilk cümleden gönül rahatlığıyla belirtebilirim ki; bu kitap son zamanlarda ülkemizde çevrilen en iyi DC hikayesi. 384 sayfadan oluşan kitabın yazarı daha önce Earth X serisinden tanıdığımız Jim Krueger, çizeri ise bence tüm zamanların en özgün ve başarılı yazarlarından biri olan Alex Ross. Alex Ross'un çizimlerini her ne kadar çok sevsem de, eğer baskı kalitesi kötüyse çekilmez bir hal alıyor. Bunun sebebi çizimlerinin çok yoğun olması, bu kadar yoğun çizimlerde baskı kalitesi de kötü olduğu zaman çizimler okuyucuyu çok yoruyor ve anlaşılmaz bir hal almaya başlıyor. Ben şahsen bunu Arkabahçe'nin bastığı Marvel: Mucizeler cildini okurken yaşadım; baskının kalitesizliğinden dolayı kitabı yarım bıraktım çünkü resmen işkenceye dönüşmüştü okumak. Şanslıyız ki bu kitapta böyle bir durum asla yok. YKY son derece özenli bir iş ortaya çıkarmış ve hem baskı kalitesi hem de çeviri olarak ben hiçbir hata bulamadım. Özellikle imla hatası olmayan bir Türkçe cilde gerçekten nadiren rastlıyoruz ve bu kitap onlardan biri.

 Aynı zamanda fiyatlandırma olarak da bir teşekkürü kesinlikle hak ediyorlar. Sayfa sayısı oldukça fazla ve baskı kalitesi de iyi olmasına rağmen kitabın YKY'nin kendi sitesinde fiyatı 29.25 TL; benzer kitaplarla karşılaştırdığımızda bu fiyat gerçekten makul. "Kitabı bedava almış reklam yapıyor." diye düşünen okurlarımız varsa eğer sitemizdeki tüm Türkçe cilt incelemelerine bakabilirler, yerden yere vurduğumuz kitaplar da yayınevleri de bulunmakta ki sağ olsunlar eleştirilere olumlu bakarak bize kitaplarını yollamaya devam ediyorlar.

DC Comics Adalet Ligi vektör, DC Comics, Alex Ross, Süpermen, Wonder Woman,  HD masaüstü duvar kağıdı | Wallpaperbetter

Kitap nadiren gördüğümüz bir karakter kalabalığına sahip, gerçi son zamanlarda her yıl birkaç kere büyük olaylar yaratıp bir sürü karakteri serilere dahil etseler de tüm karakterleri güzel bir şekilde kullanan serilere nadiren rastlıyoruz. Bence tüm hikaye boyunca her karakterin geçmişine ve karakteristik özelliklerine çok önem verilmiş, hemen hemen hepsine aynı önem ve sayfa sayısı verilmiş. Bu kadar çok karakteri birbirine bağlı olaylara yedirmek, üstüne üstlük hepsinin detaylarına özen göstermek bence küçümsenmemesi gereken bir şey ve bu cildin en büyük özelliği. Sayfa sayısı çok fazla olmasına rağmen hikaye boyunca tek bir sayfa bile boş geçmiyor, okuru oyalayan gereksiz hiçbir şey yok. Sayfa sayısı fazla olan hikayelerde genelde bu tarz sorunlarla karşılaşsak da bu hikayede öyle bir durum da yok. İlgi çekici hikayesine, akıcılığına ve hiç düşmeyen temposuna yukarıda bahsettiğim iki önemli durumu da katınca kitap beni çok etkiledi. Bu yüzden yazının ilk cümlesinde belirttiğim fikrimin sonuna kadar arkasındayım: Türkçe'ye çevrilen son zamanlardaki en iyi DC kitabı bu.

Your thoughts on 'Justice' by Alex Ross and Jim Krueger (2005 - 2007)

Aksiyondan uzaklaşmak istemeyen, ama günümüzde çıkan bomboş aksiyon hikayelerinden de bıkan kişilere ilaç gibi gelir bence bu kitap. Aynı zamanda DC'nin son zamanlarda çıkarttığı kalabalık ama rezil hikayelerden bıkıp da sağlam bir bol karakterli hikaye arayanlar da bence istediğini bulur. Uzun ve dolu hikayeleri sıkıcı bulanların ise bu kitaptan uzak durmalarında fayda var. Alex Ross bence çok başarılı bir çizer fakat çizimlerini yorucu bulan okurlar da az değil bu yüzden almadan önce bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var. YKY'ye bastıkları kitapları bizlere yolladıkları için teşekkür ediyoruz, çok başarılı bir şekilde yollarında ilerliyorlar; yolları açık olsun...

Notum: 8.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.