Karadut Ekspres | TanıtımDaha önce sitemizde yine Presstij'in yerli yapımlarından olan Gesar'ı incelemiştik ve ilgiyle karşılaşmıştınız, bu yazıda ise yine kendilerinin yakın dönemde bastığı bir başka yerli yapım olan Karadut Ekspres'i sizlere tanıtacağız. Bu bir inceleme yazısı değil çünkü kitap farklı öykülerden oluşuyor ve onları teker teker incelemek biraz zor olurdu, daha önce birkaç kitapta daha yaptığımız gibi sizlere eser hakkında genel bir çerçeve çizmeye çalışacağız bu yüzden bu yazıda.


Nedir Bu Karadut Ekspres?


Karadut Ekspres Yigilante Kocagöz'ün yazıp Deniz Ozan Coşkun'un çizdiği bir fantastik öykülerden oluşan bir çizgi roman. Kitap genel bir atmosfer içinde birbirinden bağımsız ama ortak yönleri bulunan kısa hikayeler sunuyor okurlara. Yine yerli yapımlar arasında görmediğimiz bir tarza sahip. Şahsen benim içinde sevdiğim öyküler de bulunmakta sevmediğim öyküler de, her öykü kitabında olduğu gibi. Öykülerin hepsi fantastik unsurlar bulunan karanlık ve kısa öyküler, büyük bir kısmında gerilim türüne ait unsurlar da bulunuyor. Karakalem çizimler ise atmosferi yansıtmak adına çok kullanışlı olmuş ve türüne göre memnun eden çizimlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Yine de belirtmemde fayda var çizimleriyle öne çıkan ve durup inceleyeceğiniz tarzda çizimleri olan bir kitap değil. Çizimler içeriğe düzgün bir şekilde hizmet ediyor, fazlasını aramamakta fayda var. 
Basım Bilgileri


104 sayfadan oluşan kitabın ebatları 19'a 27. Gesar kadar büyük olmasa da piyasadaki diğer ortalama ciltlerden daha büyük olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda saman kağıt baskıya sahip, normalde hiç sevmediğim bir baskı türü olsa da karakalem yapımlar için normal ve kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Renksiz işlerde saman kağıdı her zaman daha oturaklı oluyor. Bunun dışında bendeki baskıda hiçbir probleme rastlamadım ve rahatça okudum, bu konuda gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.


Kimler Sever?


Fantastik işlerden hoşlanan, ufak gerilimleri seven ve karakalem çizimlerle sorunu olmayanlar bence bu kitaptan memnun kalır. Aynı zamanda kısa öykülerden oluşan bir eser olduğunu da unutmayın çünkü kimileri için olumlu bir durumken kimilerini rahatsız edebiliyor. Ülkemizde az rastlanan tarzda bir yapım olduğu için bence şans vermenizde fayda var. 


Presstij Yayıncılık üst üste iki yerli yapımla bizleri memnun etmeyi başardı ve diğer yayınevlerine de örnek oldu. Umarız bu yolda istikrarla devam ederler ve ülkemizden çıkan güzel işleri sayelerinde okumaya devam ederiz. Yigilante Kocagöz ve Deniz Ozan Coşkun'u da buradan ürettikleri eser için tebrik ediyoruz. İncelemelerimiz devam edecek!

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.