Spider-Man Maratonu! | Her Güne Bir Sayı
Geçen
yaz kendime bir liste yaptım ve her gün o listeden bir sayı okuyarak birkaç ay içinde hedeflediğim tüm sayıları bitirdim. Bu liste popüler olan Spider-Man sayıları dışında çok iyi hikayelere sahip olan ama az konuşulan sayılardan oluşuyordu ve bitirdiğimde gerçekten iyi hissettim çünkü hem en sevdiğim karakterlerden biri hakkında kendimi ciddi anlamda bilgili ve tecrübeli hissediyordum hem de artık göğsümü gere gere ben en iyi Spider-Man sayılarını okudum diyebilirdim. Bundan bir yıl sonra ise kendime bir başka çok sevdiğim karakter olan Daredevil için de böyle bir liste hazırlarken geçen yılki listemi sizinle de paylaşma fikri geldi aklıma. Her gün bir sayı okursanız ve aralarda toplam 4 gün dinlenirseniz bu listeyi tam 35 günde tamamlayabilirsiniz.

*Bu listede popüler ve çok kaliteli olan Death of Gwen Stacy, Spider-Verse, Kraven's Last Hunt ve Spider-Man: Blue gibi hikayeler yer almayacak. Onları da okumadıysanız mutlaka okuyun, ne kadar iyi olduğunu zaten herkes bildiği için anlatma gereği duymadım. Listede karakterimizin en önemli düşmanlarının ve en yakın dostlarının bulunduğu güzel ama az bilinen hikayeler bulunuyor. İyi okumalar!

Spider-Man: Tangled Web #5-6 Flowers For Rhino

Dante's Reading Suggestions: Flowers for Rhino pt. 1 & 2 | Comics Amino

Bu iki sayılık hikaye kısa olmasına rağmen okuması çok keyifli ve aslında derinliği olan bir hikaye. Rhino karakterini hiç olmadığı bir şekilde ele alırken aynı zamanda çok ilginç bir konuyu da kendi içinde tartışmış oluyor: Zeki olmak bir hediye mi, yoksa lanet mi? Bence mutlaka okunmalı.


“The Conversation” Amazing Spider-Man (Volume 2) #38

Amazing Spider-Man #38 (vol. 2) and Peter and May's Shining Moment

Tek sayılık bir hikaye olan Conversation'da tüm sayı boyunca May Hala ile Peter'ın sohbetini okuyoruz. Tek sayılık bir hikaye olmasına rağmen çok duygusal ve bence iki karaktere de çok fazla derinlik katan bir sayı. İki karakter arasındaki ilişkiyi bu kadar çok genişleten nadir sayılardan biri. Karakterimizin hayatındaki en önemli figürlerden biriyle olan ilişkisini ilerlettiği için bence mutlaka okunmalı.

Sensational Spider-Man Annual #1“To Have and to Hold,” 

Panel(s) of the Day #353 (Mary Jane Monday!) - Spider Man Crawlspace

Tıpkı bir önceki sayı gibi bu da tek sayılık bir hikaye ve yine aynı şekilde karakterimizin hayatındaki önemli bir başka figür ile arasındaki ilişkiyi çok güzel ele alıyor ve genişletiyor. Bu sayının ana odağı MJ ile Peter'ın ilişkisi fakat tamamen diyaloglardan oluşmuyor, ufak bir aksiyona da sahip. Okuduğum en duygusal Spider-Man sayılarından biri. 

“Venom,” Ultimate Spider-Man #33-38

ULTIMATE SPIDER-MAN #35 VF/NM VENOM 1 MARVEL MOVIE COMIC Comics  Collectibles Comics

Bu kadar tek sayı yeter; artık sıra altı sayılık bir hikayede. Ultimate Spider-Man en sevdiğim uzun soluklu Spider-Man serilerinden biri o yüzden bu listede birkaç kez daha yer alacak. Venom hikayesi ise benim çok sevdiğim bir hikaye çünkü hem karakterlerin ruh hallerini güzel bir şekilde yansıtıyor hem de karakterimizin en popüler düşmanlarından biri olan Venom'un doğuşunu akıcı bir şekilde ele alıyor. Günümüzde çıkan boş aksiyonun aksine hikaye boyunca her karakterin arasındaki ilişkiyi rahat bir şekilde kavrıyorsunuz ve hikayeyi bitirdiğinizde bu çok tatmin edici bir his bırakıyor üzerinizde. Bence mutlaka okunmalı çünkü hem önemli bir karakterin ortaya çıkışını yeni bir yorumla görmüş oluyorsunuz hem de arka planda ilerleyen olaylarla karakterlerimizi daha yakından tanıyorsunuz. Eğer severseniz listemizde yer almamasına rağmen seride Venom hikayesi başka sayılarda devam ediyor, onlara da göz atabilirsiniz.

"Unscheduled Stop" Amazing Spider-Man #578-579

Please Do Not Eat The 25-Year-Old Can Of Expired Spider-Man Pasta, It Will  Not Give You Radioactive Powers

İki sayılık bu minik hikaye içerisinde karakterin efsaneleşmiş anlarına göndermelerde bulunarak saygı duymakla birlikte, daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığımız bir karakterle tanıştırıyor bizi; yakından tanıdığımız birinin babasıyla. Bakış açınızı değiştirecek bir sayı olduğunu düşünüyorum, bu kadar gizem okumanız için teşvik etmeye yeter sanırım ;).

"Confessions" Ultimate Spider-Man #13

Reader Request Month: Ultimate Spider-Man #13 | Ultimate spiderman, Marvel ultimate  spider man, Spiderman comic

Ultimate serisine bu listede daha fazla yer vereceğimizi söylemiştik, yine bir tek sayılık hikayeyle devam ediyor olsak da aslında bu sayının duygusal ağırlığı birkaç sayıya bedel. Bütün sayı boyunca MJ ile Peter'ın bir odadaki sohbetine tanıklık ediyoruz, paha biçilemez bir sohbet. Tek bir sayı olmasına rağmen okura farklı duygular hissettiren ve kendi hayatıyla benzeştirebileceği noktaları olan, iyi hissettiren bir hikaye.


"Venom" Amazing Spider-Man #299-300

Bu iki sayılık hikaye şu ana kadar listemizde bulunan diğer hikayeler arasında açık ara en eskisi. Bu hikaye karakterimizin 300. sayısını barındırmakla birlikte, Venom'u da okurlara ilk defa tanıttığı için gerçekten çok kıymetli. Eski sayılarla aranız pek yoksa sıkılabilirsiniz çünkü bildiğiniz üzere yazım tarzları çok daha farklı. Ancak bu kadar önemli bir villianın ilk kez ortaya çıktığı bu iki sayılık hikayeyi karakteri seven herkes mutlaka okumalı bence; aynı zamanda 300. sayı olması da ayrı değerli.

"Sinister Six" Amazing Spider-Man Annual #1 Hemen yukarda Venom'un ilk ortaya çıktığı hikayeye değinmiştik. Ondan daha az da olsa yine çok önemli bir hikaye var şimdi sırada: Sinister Six'in ilk kurulduğu hikaye. Yılda yaklaşık bir kere çıkan Annual sayılarının ilkinde, Sinister Six karakterleri ilk defa toplanarak bu birliği kurmaya karar veriyorlar. Spider-Man tarihi için olan önemini anlatmama gerek yok ancak yine eski bir sayı olduğu için yazım tarzını sevmeyenler olabilir. Listemizdeki en önemli sayılardan biri olduğunu belirterek ve hepinize önererek, sayıda Kraven'ın kurduğu güzel cümlelerle maddemizi tamamlıyorum: "Kafanı kullan, Electro! Her birimiz onu neredeyse yeniyorduk, tek başımızayken! Birlik olursak, bizi nasıl yenebilir ki?"

"No One Dies" Amazing Spider-Man #655-656


Eskilerde bu kadar takılmak yeter, tekrar günümüze yakın sayılara dönelim. Yanılmıyorsam Marmara Çizgi'nin bastığı ciltlerden birinde bulunan hikaye, bu sefer diğer karakterlere değil tam aksine bütünüyle Peter Parker'ın geçmiş travmalardan birine değiniyor; daha önce değinilmemiş olanlardan birine. Listede bulunan güncele yakın olan hikayeler arasında en iyilerinden biri kesinlikle.

"Goblin Unmasked" Amazing Spider-Man #39-40


Adından da anlaşıldığı için pek de konuya değinmeye gerek yok. Goblin'in kimliğini ilk defa öğrendiğimiz hikaye bu. Yıkıcı bir finali olan hikaye, listemizdeki diğer pek çok sayı gibi mutlaka okunması gerekenlerden biri. Aynı zamanda okurken daha önce tükettiğiniz içeriklerde bu sayıya çok fazla referanslar yapıldığını fark edeceksiniz, ki bu okuma zevkinizi arttıracak. Yazımızdaki bence en etkileyici sayı bu kesinlikle.

"Spider-Man No More" Amazing Spider-Man #50-52Pek çok yerde görmüş olabileceğiniz ikonik anlara sahip olan bu üç sayılık hikaye yine karakterimizin zor dönemlerinden birinde yer alıyor. Daha önce görmediğimiz bir açıdan karakterin hayatına parmak basarak kesinlikle karaktere derinlik ve yeni bir bakış açısı kazandırmayı başarıyor. Eminim okuduktan sonra gözünüzde karakterin değeri ve kendi açısından motivasyonu çok daha anlamlı bir hal alacak.

"The Kid Who Collects Spider-Man" Amazing Spider-Man #248Bu travmatik ve duygusal yoğunluklu sayıları geride bırakıp listemize tek sayılık içleri ısıtan bir hikayeyle devam edelim. Spider-Man'in ona hayran olan bir çocukla olan ilişkisini anlatan sayı diğer sayılar kadar büyük öneme sahip olmasa dahi çok tatlı ve keyifli bir sayı olduğu için listemizde yer almayı hak ediyor. Sıkıldığınızda ve kafanızı rahatlatmak için daha rahat bir şeyler aradığınızda bütün dileklerinizi yerine getirecektir.

"The Wedding!" Amazing Spider-Man Annual #21


Açıkçası listeye alıp almamakta kararsız kaldım çünkü yazının başında da dediğim gibi bu yazıda çok popüler olan Spider-Man sayılarına yer vermek istemiyorum. Yine de diğer hikayelere nazaran Wedding'in en azından ülkemizde o derece bir popülerliğe sahip olduğunu düşünmüyorum. Adından da anlaşıldığı için konuyla ilgili pek bir şey anlatmaya gerek yok, ancak şüphesiz yine karakter için büyük önem taşıyan keyifli sayılardan biri Annual #21. Bu yazıdaki sayılar arasında da Türkçe'ye kazandırılan nadir sayılardan biri aynı zamanda.

"Shed" Amazing Spider-Man #630-633Şu ana kadar karakterin hemen hemen bütün önemli düşmanlarına ve onlarla beraber yaşadığı en önemli anlara yer verdik, ancak hala biri eksik: The Lizard. Karanlık ve kanlı, her şeyden önce etkileyici çizimlere sahip olan Shed hikayesi bence hem aksiyonu hem diyaloglarıyla güzel bir çizgi roman deneyimi sunmayı başarıyor. 

"If This Be My Destiny" Amazing Spider-Man #39-40Geldik son eserimize... Bu sayının efsaneleşen karesini tükettiğimiz sayısız Spider-Man içeriğine gördük ve görmeye de devam edeceğiz. Oyunlardan filmlere her yerde karşımıza çıkabilen bu klasikleşmiş gönderme bu iki sayılık hikayede yer alıyor. Kendi adıma ve aslında internette de görebileceğiniz çok fazla kişi adına If This Be My Destiny hikayesi karakterin en iyi ilk 5 hikayesi arasında rahatça yer alabiliyor. Bu özel hikayeyi listemizin sonuna da aslında bu yüzden koydum, bunca harika sayıyı, karakterin en önemli ve ikonik anlarını okuduktan sonra bu iki sayı ile güzel bir final yapmış olacaksınız. 

Tüm bu sayıları okuduktan sonra emin olun çok keyifli maraton geçirmiş olacaksınız ve en önemlisi karakterle olan bağınız, onun hakkındaki bilgileriniz hiç olmadığı kadar fazla olacak. Gönül rahatlığıyla 'Ben Spider-Man'in kısmen daha az bilinen en iyi ve en önemli sayılarını okudum!' diyebileceksiniz. Tabii ki yazımızda yer veremediğimiz veya gözümüzden kaçan çizgi romanlar olabilir, önerilerinize de zaten her daim açığız. Kendi adıma bu yaz vakit buldukça sevdiğim karakterlerden biri olan Daredevil için de böyle bir maraton hazırlamayı düşünüyorum, memnun kalırsam yine sizlerle buradan paylaşırım. İyi okumalar!


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.