Batman #101 İnceleme | Yeni Bir Dönem


 İşte buradayız. Tynion’ın daha serbest olduğu yeni dönemde. Geçen sayının incelemesinde Tynion’ın gelecekte yapacağı şeylere daha umutla bakacağımı ve merak ettiğimi söylemiştim. O şeyler biraz ara verecek çünkü DC, Future State’i duyurdu. Bu olay sırasında ana hikaye de devam etmeyecek. Şunu söylemeliyim ki Future State şu an DC’nin çıkaracağı en merak ettiğim olay olabilir. Bu olay biraz Batman serisi için olan heyecanımı azaltsa da bu serideki kalan son birkaç ayımızı heyecanla okumaya devam edeceğim. O zaman Future State daha fazla yazıyı kaplamadan incelemeye geçelim.


Hikaye Joker War sonrası Batman’i ele alıyor. Şehir yeniden kendine gelmeye çalışıyor ama Batman gelecek için yeni kararlar verecektir. Joker War’da Bruce’un tüm parası Lucius Fox’a aktarılmıştı ve şimdi iki karakter de bir karar vermelidir. Bruce Wayne tüm güvenini kaybetmişken parasını geri almalı mıdır? Peki bu Batman olarak hayatını nasıl etkileyecek? Sayı bu konuları Catwoman ile olan bir konuşması üzerinden anlatıyor ve iki karakter de yine bir karara varıyor. Anlayacağınız bu sayı bir sürü karar içeriyor ve serinin gidiş yönünü değiştiriyor. Bunların üzerine, belki duymuşsunuzdur, sayıda bir Wildstorm karakteri olan Grifter konuk olarak bulunuyor.İlk olarak sayıyı beğendim. Biraz daha Joker War’un sonuçlarına odaklanan tek sayılık bir hikaye ve güzel yazılmış. Geçen sayının sonundaki sonuçların biraz daha cilalanarak anlatılan hali ve bir sorunum yok. Nedeni ise geçen sayı hatırladığınız üzere hikayenin çok da bir etkisi olmuyor demiştim. Meğerse oluyormuş da önceki sayı bunu düzgünce gösterememiş. Bu sayı o görevi üstleniyor ve o sonuçlara yoğunluk veriyor. Hele ki şehir ve Batman üzerindeki. Batman mevzularına geleceğim ama ilk önce şehirle alakalı sıkıntımı belli etmem gerek. Herkes şehrin ve insanların değiştiğini söylüyor ama bunun hakkında bir şey görmüyoruz, ki bu da anlatılanı güçsüzleştiriyor. Bir iki tane haber kanalı koysaydınız en azından.


Batman olaylarına geçmeden önce bir Grifter’ı konuşalım. Karakter hakkında çok bir bilgim olduğunu söyleyemem ama güzel kullanılmış. Sayıya heyecanlı bir aksiyon katıyor. Sayıdaki konumu da ilginç bir seçim olmuş, çok beklemediğim bir şeydi. Grifter’ı seven ve tanıyan insanlar için söyleyeyim sayıda bunlardan fazla olayı yok. Sanırsam biraz daha Future State’deki bir yan hikayeyi hazırlamak için yapılmış veya hikaye olmasa bile kullanılacağı için bize bu karakterin varlığını hatırlatmak için gösterilmiş.Gelelim sayının ana yemeğine. Ne olacak bu Batman’in hali? Yapacakları şey çok hoşuma gitmese de eğer güzel devam ettirirlerse beğenebilirim diye düşünüyorum. Batman’in biraz daha aşağıya çekilmesi ilginç olacak. Fox ile olan konuşması da bunun üzerine, ve olayın ciddiyetini biraz gösteriyor. Fox ise güzel yazılmış. War Zone sayısında karakterin geleceği için ipuçları almıştık ve bu ipuçları bu sayıda da devam ediyor. Sanırım bu da Future State’deki yeni Batman olaylarını hazırlamak için yapılmış bir şey. En ilgi çekici şey olmasa da o tarafları da göreceğimiz için merak ediyorum. Catwoman tarafı ise gerçekten sağlam. Sayıdaki en sevdiğim kısım kesinlikle orasıydı. Aralarındaki diyaloglar baya güzel. Karakterler arasındaki ilişkinin nasıl devam edeceğini göstermenin yanında Batman’in nasıl bir yaşam süreceğini de gösteriyor. Dürüst olmak gerekirse bu kadar hazırlık biraz sayıyı aşağı çekiyor. İki de bir böyle olacak, şöyle yapacağız deniyor ama sayının kendisinde bir şey olmuyor. Sayıyı biraz daha "meh"e çeken durumlardan bu.Sayının çizer ise seride birçok kez gördüğümüz Guillem March. Çizimi fena değil ama renklendirmeden mi bilmiyorum bazı karanlık anlarda çok hoşuma gitmiyor. İfadelerinde de arada bazı göze batan tuhaflıklar oluyor. Yine de aksiyonu çok iyi yaptığını söylemem lazım. Batman ile Grifter arasındaki sahne çok havalı. İki sayfaya yayılmış aksiyon anları var ve çok güzel. Baya detaylı ve akıcı olmuş. Sayı genelinde biraz ortalarda kalıyor. 


Yazıyı bir sona getirmek gerekirse beğendim. Gelecek için yeni şeyler sunması güzel ama tüm bunlar aynı zamanda sayıyı aşağı çeken neden de oluyor. İkide bir yeni bir olay hazırlamaktan sayı boğuluyor. Yine de ileride olacakları merak ediyor muyum? Kesinlikle. Sırada Tynion yine yeni yarattığı bir karakter ile maceraya sokacak bizi. Ghost Maker hikayesi bakalım tatmin edecek mi okurları?


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.