Justice League #53 İnceleme | Ara Sayılar Neden Daha İyi?


İlk olarak söylemeliyim ki bu sayıyı incelemeyi aklımdan bile geçirmiyordum ama bu event hakkında konuşmak istediğim bir şey olduğundan kısaca incelemek istedim. Aşırı detaylı olmayacak yani. O yüzden uzatmadan Death Metal'in Joshua Williamson tarafından yazılan ve Xermanico tarafından çizilen Justice League ara sayısı Doom Metal hikayesinin ilk sayısına girişelim.

Kısaca hikaye Nightwing ve oluşturduğu ekibin Perpetua'nun tahtını güçlendiren ve etkisiz halde kalan Legion of Doom üyelerini kurtarmak için plan hazırlaması. Sayı da bunun için bir temel oluşturuyor. Takımımız bu görevi tamamlamak için ise Justice League serisinin başlarında ana düşman olarak tanıtılıp kenara atılan Lex Luthor ile anlaşmalı. Dürüst olacağım bu sayıyı beğendim. Hatta geçen sayıdan ve ana hikayeden daha da çok beğendim.


Nasıl oluyor bilmiyorum ama Death Metal ara sayıları ana hikayeden daha iyi olmaya başladı. Bunun sebebini düşünürken ise kendi kendime "Belki de diğer yazarlar Snyder'ın malzemesini daha iyi kullanıyordur" dedim. Snyder tüm o çılgın fikirlerini tek bir sayıya sığdırmaya çalışıyor ama Williamson yavaştan alıp gerekli anlarda kullanıyor elindekileri. Tuhaf fikirler var ama en azından aşırı göze sokulası ve zorlama kullanılmamış. Sayı güzel bir hazırlığa sahip ve bunun yanında yeterli aksiyon ile diyalog bulunduruyor. Hele benim gibi Nightwing özleyenlerin sayıdan mutlu ayrılacağını düşünüyorum.


Sayıda en sevdiğim nokta ise kesinlikle çizimdi. Xermanico gerçekten güzel ve akıcı bir iş çıkarmış. Aksiyon ve büyük alanlar çok hoş olmuş. Atmosfere uygun bir renklendirme de bulunuyor. Ne kadar dizaynlar da güzel olsa da Nightwing'in önceki Metal hikayesindeki kostümü çok daha iyiydi. Diğer bir dizayn sorunumsa nasıl bu karakterlerin bu hali aldığı. Ana seride Hawkgirl ve Nightwing kurtarıldığında herkes normal kostümlerinde mutlu haldeydi ama burada birden "Metalleşmiş"ler. Belki de çizerler arasında bir iletişimsizlik olmuş ve o sayıya bu dizaynları koyamamışlardır.

Anlayabileceğiniz üzere Doom Metal beklentimin çok üstünde çıktı. Hikayenin potansiyeli var ama direkt ilk sayıdan yükseltmek istemiyorum. Bunu demekle birlikte Death Metal gibi koca bir hikayede önemli olabilecek küçük bir hikayeyi sevdiğim karakterler ile anlatması beni memnun etti. Çizim de harika. Sırada ise Speed Metal var. Bakalım o ara sayı da bu enteresan yükselişi devam ettirebilecek mi?

Notum: 8.2

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.