Three Jokers #2 İnceleme | Travmalar


Düşünsenize, yıllar boyunca Geoff Johns’un yazdığı bir seriyi bekliyorsunuz ve ikinci sayısına geldiğinizde bitmesine bir sayı olduğunu fark ediyorsunuz. Böyle büyük bir hikayeyi üç sayı yapma fikri çok tuhafıma gidiyor hala. Yani her sayı 60 sayfa yaklaşık ama yine de Geoff Johns’un hikaye anlatışı açısından farklı geliyor. Ondan dolayı bu sayıyı hem hikayenin ortasındaki sayı olarak alacağım hem de sondan bir önceki sayı olarak ele alacağım. Bu arada merak etmeyin geçen yazı kadar uzun olacağını düşünmüyorum.

En son kaldığımızda Red Hood korkunç bir hamle yapmıştı ve diğer Jokerleri de bulmak için yola koyulmuştu. Diğer Jokerlerin ise Red Hood için başka planları bulunmaktadır ana hedeflerine bağlanan. Batgirl ise gördüklerinin şokunu hala atlatamamış ve Batman’in yanına gitmiştir. Kahramanlarımız hem birden fazla Joker gizeminin olayını çözmeye çalışmanın yanında Red Hood’u bulmaları gerekmektedir. Ailenin arasındaki gerilim artmakta ve karakterlerin de geçmiş travmaları ile bir kez daha yüzleşmesi gerekmektedir.


Sayı ile ilgili hislerim biraz karışık. Hala çok iyi bir sayı olduğunu düşünüyorum ama bunun yanında ilk sayıdaki sorunların daha çok gözüme çaptığını fark ettim. İlk olarak biraz daha pozitif kısımlardan bahsedelim. Üç Joker olayı bu sayıda biraz daha ilgimi çekmeyi başardı. Bunun nedeni biraz daha planlarının derinine girmek. Yeni bir Joker yapmaya çalışmaları ve bunun getirdiği korkunçlukları güzel yansıtmışlar. Jokerleri de birbirinden güzel ayırmışlar bakış açıları ile. Yine de nasıl birden fazla Joker olduğu hakkında bir ipucu alamamamış olmamız üzüyor ama genel gizem çok başarılı ilerletilmiş. Artık olayın biraz daha Batman'in geçmişine inecekmiş gibi ilerlemesi de o ilk sayıda görmüş olduğumuz bir kez daha Bruce'un ailesinin ölümü görmemizden dolayı yaşadığım zevksizliği örtmeyi başarmış.


Batman kısmında minik yoğunlaşmalar olsa da hala ilk sayıdaki gibi daha fazla Batgirl ve Red Hood odaklı. İlk sayıda nasıl onların tek yaralarının Joker olmasına değinmişlerse burada da travmalara bağlanıyor. İkisi de travmalar ile boğuşuyor ve nasıl bu travmanın onları bir araya getirdiğini gösteriyor. Red Hood'un bazen yazımını beğenmesem de onla alakalı olayları baya beğendim. Hatta sayının parlama noktalarıydı ama hala Barbara'nın biraz daha öne çıkması gerektiğini düşünüyorum. Duygusal olmak dışında yeterince bir olayı yokmuş gibi hissediyorum. Bu arada sayıda Red Hood ve Batgirl'ün belli bir kısmı var ve bazılarınızın çok seveceğini düşünmüyorum. Benim içimdeki okuyucuyu da çok mutlu etmedi ama ne yapmaya çalıştıklarını anlıyor gibiyim.

Ne kadar bu sayıda hikayede önemli ilerlemeler yaşansa da gelecek sayının final sayısı olduğuna kendimi inandıramıyorum. Sanki arada bir sayı daha olması gerekiyormuş gibi hissediyorum. Geoff Johns'un daha önceden hikayeyi yükseltip yükseltip finalde çuvalladığını gördüm ama böyle bir sayıdan sonra yükselebileceğim bir şey yok. Johns büyük bir hikaye mi hazırlamaya çalışıyor yoksa karakter odaklı birkaç olay yaşatıp bitirmeyi mi planlıyor bilmiyorum çünkü ikisini de yapmaya çalışıyormuş gibi gözüküyor. Hem büyük ve her şeyi değiştirebilecek bir gizem var hem de neredeyse tüm sayıyı kaplayan karakter odaklı kısımlar var. Bir sonraki sayıda bir şeyler olacak evet ama finali güçlü olamayacağından korkuyorum. Umarım beni haksız çıkarırlar.


Çizimde ne diyebilirim bilmiyorum çünkü inanılmaz. Yazılarımı okuyanlar bilir ama ben detaylı çizimdense biraz daha stilistik ve animasyonumsu tarzı severim ama Jason Fabok'un çizimleri muhteşem. Karakterleri en minik detayına kadar ele alışı ve o karanlık mekanlarda yalnız başına duruşlarını muhteşem yansıtmış. O karanlık ve muhteşem renklendirmenin de etkisi var tabi. Çizerin üç Joker'i de minik ama önemli detaylarla birbirinden ayırması da okuyucunun hangisinin hangisi olduğunu algılamasını sağlamış.

Sonuca gelirsek Three Jokers #2 çok kaliteli bir sayı. Yazım, hikaye anlatışı ve çizim çok kaliteli. Johns'un bu karakterleri anladığı ve nasıl ele almak istediği belli. Aşırı Batman odaklı bir hikaye yapmaktansa hem Jokerleri birbirinden ayıran zihniyetlerine hem de Bat Family'nin diğer üyelerine yoğunlaşması farklı ve çok güzel. Yine de hala sorunları var ve hikayenin üç sayı olması da sonu için şüphelerimi arttırıyor. 60 sayfa olacak olması biraz rahatlatıyor ama elimizde çok fazla şey olması da geri çekiyor. Hala 4 sayı olması taraftarıyım. Bakalım devamlılıkta geçip geçmediğini bilmediğimiz Three Joker nasıl bir final verecek?

Notum: 8.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.