Venom #28 İnceleme | Tüm Gerçekler


Herhalde fark etmişsinizdir ama son bir sene içinde Venom serisi aşırı popüler bir hale geldi. Çoğunlukla yazar Donny Cates’den dolayı olduğunu düşünüyorum bunun sebebinin. Tabi bununla birlikte farklı kitleler ve farklı beklentilere sahip kişiler de okuyucular arasına katıldı. Bundan dolayı da zevkler farklılaştı. Normalde sevdiğim bir seriyi okurken başka eleştirmen veya inceleyenlerin düşüncelerine çok bakmam benimki yapay hissettirmesin diye ama bu sayı hatta genel olarak bu hikayede, ki geçen hikayeye göre çok daha fazla sevdim, fazla karışık yorumlar görmeye başladım. Bunlardan yazı içinde biraz bahsedeceğim ve kendi karşıt görüşlerimi söyleyeceğim. O zaman sayıya geçelim.

En son kaldığımızda Eddie ve Dylan farklı bir alternatif evrene düşmüştü. Codex adlı bir hükümdar tarafından yönetilen bu dünyada ise kahramanlarımız bir asi grubu ile karşılaşır. Arasında da birçok tanıdık isim görürler, hatta birisi Eddie için baya özel birisi. Codex ise Virus’ten her şeyi öğrenmeye çalışmaktadır. Bol aksiyonlu, bol twistli ve bolca sırrın açıklandığı bir sayı. Sadece düşmanların kimliklerini öğrenmiyoruz ama bu evrenin nasıl bu hale geldiği hakkında detaylar da öğreniyoruz.


İlk olarak ben bu sayıyı gerçekten beğendim. Hatta bu hikayenin en sevdiğim sayısı diyebilirim ama neden ilk sayıdan daha düşük olduğuna daha sonra geleceğim. Eddie’nin tarafı baya güzel olmuş. Nasıl Eddie’nin asla simbiyot ile birleşmeyip o gün kilisede kendini öldürdüğünü bir evrenin şekillendiğini göstermişler ve baya ilginçti. Eddie’nin de karşılaştığı kişiye olan sessizliği gerçekten güzeldi. Diğer karakterlerin kim olduğunu görmek de havalıydı. Bu "havalılık" kavramı sadece bu kısma ait değil direkt tüm sayıya yayılmış şekilde. Aksiyon, karakterler, açıklamalarda hep ağzım açık kaldı. Bolca olay yaşanıyordu ve keşke daha detaylı bahsedebilsem ama her zamanki gibi spoilerlı kısmı sona saklayacağım.

Gelelim Codex olaylarına. Burası biraz daha gelecek için heyecanlanmamız ve düşmanları tanıtmak için yapılmış ve çok iyi bir iş çıkartılmış. İnternette bu karakterlerin çok tahmin edilebilir olduğunu söyleyenler gördüm ve evet Codex biraz tahmin edilebilirdi ama Virus? Açıklanan karakterin tahminini daha önce hiç görmedim. Büyütülmüş bir karakter olduğundan muhtemelen beklenti altında kalır diyordum ve orada doğruymuşum. Bazı kişiler yeni ve büyük bir karakter bekliyormuş. Bense tanıdık ama tahmin etmediğim, düşündüğümde de mantıklı gelen bir karakter çıkmasını beğendim.


Bu sayı hakkındaki en büyük eleştiriler gördüğüm kadarıyla çizer Juan Gedeon hakkında ve evet sayının en iyi tarafı diyemeyeceğim. Atmosfere yakışan, güzel dizaynlar ve fena olmayan aksiyon yaratabilen birisi ama kendisinin fazla aceleye getirilmiş hissi veren bir stili var. İfadeler fazla çizgi filmsi, karakter duruşları bazen çok saçma. Dediğim gibi bu ne kadar hikayenin en iyi sayısı desem de çizim olarak puan kaybettiğinden hikayenin ilk sayısı kadar yüksek bir puan veremiyorum.  Ne bir Ryan Stegman ne de bir Iban Coello. En kısa zamanda daha iyi çizerler göreceğimizi umuyorum.

Dediğim gibi bu sayı hikaye yönünden çok güçlü ve birçok ilerleme sunuyor ama çizim yüzünden çok şey kaybediyor. Tam tersi olmasından iyidir. Donny Cates’in bir süredir Venom’daki en iyi hikayesi olabilir ama çizim olarak istediğim puanı verememek üzücü. Gelecekte daha da iyi bir sayı ile karşılaşırız diye umuyorum. Notumu verdikten sonra ise sayı hakkında spoilerlı birkaç bir şey söyleyeceğimden dolayı dikkat etmenizi öneririm.

Notum: 8.7SPOILER ZAMANI! 

Şimdi sıra spoilerlarda. İlk olarak evrenin yaratıcılığını beğendim. Sadece Dylan’ın çıldırıp herkesi öldürdüğü değil ama hiç Eddie Brock’un simbiyot sahibi olmadığı bir evren olması ilginç olmuş. Codex‘in tahmin ettiğimiz gibi Dylan çıkması da sonraki sayıda bu evren hakkındaki merakımı arttırdı. Artık sadece Codex’le kapışmayacak olması ama aynı zamanda oğluyla kapışacak olmasının hikayeye daha bir etkileyicilik katacağını düşünüyorum. Umarım son iki sayıda Codex’i biraz daha geliştirebilirler. Dediğim gibi sadece Knull tarafından kullanılan birisi olmasını istemiyorum. Bunun yanında asi çetemize de bayıldım. Cates, Agent Venom takımı için aşırı iyi seçimler yapmış. Cletus Casady’i bu şekilde görmek çok eğlenceliydi. Son olarak ise Virus’un Scorpion çıkması konusundan bahsetmek istiyorum. Dediğim gibi ilk çok tahmin etmediğim için şaşırmıştım ama düşününce ve Absolute Carnage’da nasıl Venom tarafından berbat bir hale geldiğini hatırlayınca çok mantıklı olduğunu anladım. Dediğim gibi herkesin beklentisini karşılayamaz ama doğru bir karar olmuş. Gördüğünüz gibi konuşulacak çok şey var. Böyle olay üstüne olay atan bir sayıydı işte.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.