Batman #102 İnceleme | Şehrin Yeni Belalısı


Tynion’ın Batman’deki ilk büyük hikayesi Joker War’u kapadık. Geçen sayıda da sonuçlarını gördük. Peki ya şimdi ne var? 100.sayıda gözüken yeni karakter Ghost Maker bu sayıda devreye giriyor ve bunun yanında hikayenin de baş düşmanı olacak. Tynion şimdiye dek bir sürü karakter yarattı bu seride ama benim en çok heyecanlandığım karakter buydu. James Tynion IV’ün bu seneyi kapatacak Batman hikayesinin ilk sayısına gelin hep birlikte göz atalım.


Joker Savaşı ardından artık daha sokak seviyesi çalışmaya karar veren Batman, kalan Joker adamlarını yakalamaya uğraşmaktadır. Bir operasyon sonrası öğrenirki şehirde bir başka suç avlayıcısı daha vardır. Hayır, Clownhunter değil. Daha tehlikeli birisi. Ghost Maker adlı bu kanunsuz, sokakları kendi yöntemleriyle temizlemeye çalışmaktadır. Aynı zamanda kendisinin Batman, daha doğrusu Bruce Wayne, ile gizli bir geçmişi vardır. Kaynak olarak artık daha az limite sahip Batman, Ghost Maker herkesin başını belaya sokacak bir şey yapmadan önce bu işe son vermelidir. Sayı yeni bir hikaye için fena olmayan bir başlangıçtı. Ana çatışmayı verdi ve olayları kurdu ama bundan daha fazlasını sunamıyor sayı. Çok öne çıkan bir olay yoktu ve Tynion’ın daha ilk sayıdan bunu yapmak istemediği de belli. Hikayenin yavaş başlaması da çok doyurmadı. Sayıda en sevdiğim özellik muhtemelen yazımı. Okuduğum en iyi şey diyemeyeceğim ama eğlenceli anlar sunabiliyor yazar. Harley Quinn’in yer aldığı bir yer ve yazımı çok güzeldi. Bunun yanında Clownhunter’ın da sayıdaki yerini ve bulunduğu durumları beğendim. YouTube’dan bazuka yapımı izlemesi gibi anlar karaktere olan bakışımı az da olsa değiştirmeyi sağlıyor mizah ile. 


Gelelim Ghost Maker’a. Kendisinin hoşuma giden bir de gitmeyen yönleri var. İlk olarak görünüş olarak çok havalı. Jorge Jimanez güzel bir tasarım yapmış. Bunun yanında karakterin Bruce ile olan geçmişi de ilginç gözüküyor. Nasıl geliştireceklerini merak ediyorum. Sevmediğim tarafı ise bu tarz karakterleri çok görmüş olmamız. Batman’in kurallarını saçma bulan, suçluların gerçekten cezalandırılmasını isteyen bir anti kahraman. Böyle karakterleri daha önce de gördük. Tek farkı bu karakterin azıcık daha egosu olup Bruce ile geçmişi olması. Yani karakter daha önce gördüğümüz şeylerin harmanlanmış hali. Punchline kadar kalıcı olur mu bilmiyorum ama öyle yapılmak isteniyorsa Punchline gibi odaklanılması lazım. Tynion her yeni yarattığı karakterde ilgimi bir şekilde, er ya da geç, çekmeyi başardı. Umarım bunda da başarır.Sayıda iki çizer bulunuyor. Büyük bir çoğunluğunu Carlo Pagulayan çiziyor ve kendisi iyi bir iş çıkarmış. Dinamik karakterler ve güzel anlar yaratmayı başarmış. Sayıdaki küçük bir kısmı ise Carlos D’anda çiziyor. Biraz daha aydınlık havasını ve karakter ifadelerini beğendim çizerin ama tek bir sıkıntım var. Ghost Maker’ın görünüşü. Bilemedim duruşu biraz yamuk ve tombul olmuş. İki çizer de iyi olsa da Jimanez’in yakınında bile değiller. Muhtemelen Jimanez bu hikayede sadece kapak görevini üstlenecek ve onu hikaye boyunca özleyeceğim. En azından kapaklarda görebileceğiz. 


Batman #102 kötü bir sayı değildi ama bayıldığımı da söyleyemeyeceğim. Bir başlangıç için yeterli her şeyi yapan bir sayı ama yapılanlar ve karakter daha önce görmediğimiz şeyler değil. Tynion ilk geldiğinde olduğu gibi zaman vermeye çalışacağım. Çizim alanında ise şimdiden Jimanez’i özlemeye başladım ama ayda iki sayı hazırlamak da kolay değil. Gelecek sayıyı beklemekle birlikte Tynion’ın Ghost Maker’ı nasıl öne çıkaracağını ve Batman’in geçmişine nasıl bağlayacağını merak ediyorum.


Notum: 7.8

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.