İlk Sayı Dedektifi: The One You Feed

 

 

"İlk Sayı Dedektifi"ne hoş geldiniz. Bu yazı serisinde, yeni çıkan bir serinin ilk sayısına göz gezdireceğiz. Hikayesine ve çizimine bakmakla kalmayıp, devam edilip edilmeyeceğini ve serinin kimlere göre olduğundan da bahsedeceğiz. Buna bir inceleme değil de daha çok bir tavsiye yazısı olarak bakın. Bugün bakacağımız seri:


THE ONE YOU FEED


Hikaye: Serinin konusundan bahsetmeden önce enteresan çıkışını anlatsam iyi olacak bence. Serinin yazarı günümüzün en büyük yazarlarından olan Donny Cates. Venom, Thor, God Country ve daha bir sürü seriyi yazmış birisi. Peki neden mi bu serinin çıkışını duymadık? Nedeni ise bir gün ansızın dijital bir şekilde çıkmış olması. Daha da ilginç olan durum “İstediğini öde” şeklinde satılması. 0 dahil herhangi bir dolar girip okuyabiliyorsunuz. Yani isterseniz bu siteden bedava okuyabilirsiniz ya da yardım etmek istiyorsanız para da verebilirsiniz. Sayılar 6 haftada bir çıkacak, mini seri olacak ve daha sonra da fiziksel olarak çıkacak. Gelelim içeriğe. Günümüzde geçen bu dünyada, bilinmeyen bir olaydan dolayı her gece insanlar canavarlara dönüşüp birbirini öldürmeye başlıyor. Bunu durdurmak için ise insanlık yapay güneş altında duran duvarlarla kaplı bir şehirde yaşamaya başlıyor. Hikaye bunlardan yıllar sonra geçiyor. Bu şehrin gelecekte kralı olacak prens oturacağı tahtı hak etmesi için bir geceliğine duvarların dışarısında kalmalıdır. Bilmediği şey ise dışarıda sadece tehlikeli canavarlardan daha fazlası olmasıdır. O da savunmasız olacağı. Cates’in ilk hit serisi God Country ile bağları olan serinin kısaca vaat ettiği şey bu. Bir fantazi hikayesi. 


İlk sayı daha çok bize olayları anlatma sorumluluğu üstleniyor ve daha fazlasını katmıyor aslında. Diyaloglar da genellikle kısa ve anlaşılır olmuş. Açıkçası biraz daha istediğini öde tarzına göre yazılmış. Hızlı, noktasını doğrudan anlatan ve zamanını boşa harcamayan bir sayı. Ana karakterimiz hakkında ise daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız biraz daha beklemeniz gerekecek. Dediğim gibi sayı hızlı ve bir ilk sayıya göre kısa olduğundan karakter hakkında daha yeterince bir şey göremiyoruz. Yine de tek karakter olduğundan zamanla gelişeceğini düşünüyorum. Son olarak ise God Country ile bağlantısı şu anlık biraz küçük. Hikayeyi ve isimleri hatırlamıyorsanız kaçırabilirsiniz bile detayı. Aynı benim kaçırdığım gibi. Yine de ileride bu olay da büyüyebilir. Çizim: Serinin çizeri daha önceden Cates ile Cosmic Ghost Rider’da çalışmış olan Dylan Burnett. Kendisini o seride bir tık daha çok beğenmiştim ama bu sadece benim düşüncem. Stil ve renklendirme o fantazi yapısını taşıyor ve bunun yanında ilginç dizaynlar da görüyoruz. Geceleri herkesin canavara dönüşmesi enteresan yapılmış ve umarım gelecek sayılarda daha fazla ve detaylı şekilde görebiliriz. Çizimi herkesin seveceğini düşünmüyorum ama kimsenin nefret edeceğini de düşünmüyorum. 


Devam Edilir Mi?: Mini seri olduğundan ve Cates yazdığından tabii ki okumaya devam edeceğim. İstediğini öde şeklinde dijital çıktığından da daha rahat oluyor. Derseniz ki ben dijital okumam, o zaman fiziksel halini bekleyebilirsiniz veya mini seri olduğundan cilt olarak çıkmasını da bekleyebilirsiniz. Cilt şeklinde muhtemelen daha tatmin edici olacaktır.


Kime Tavsiye Ederim?: Fantazi öyküleri hoşunuza gidiyorsa bu da ilginizi çekecektir. Cates’in işlerini seviyorsanız da göz atabilirsiniz. Eğer biraz daha kısa ve akıcı bir hikaye arıyorsanız da bu sayı isteğinizi gerçekleştirecektir. Zaten satıldığı şekil de herkesin cebindekine hitap edecek şekilde. İsteyen istediğini verir veya vermez. Tamamen size kalmış bir şey. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.