Three Jokers #3 İnceleme | Sonuçlar


Bu sayı fikir ayrılığına yol açacak, hissedebiliyorum. Böyle herkesin beklediği büyük bir hikayenin insanlarda farklı fikirler oluşturmaması imkansız. Bir taraf çok sevecek ama bir tarafın da hiç hoşuna gitmeyecek. Bense başta korkuyorumdum. Geoff Johns’un Doomsday Clock’ta yaptıklarından sonra bende oluşan ön yargıdan dolayı bu sayıya olan beklentim çok karışıktı. Seri iyi gidiyordu ama sonunu konduramayacağına inanıyordum. İyiki de yanılmışım. Hadi incelemeye geçelim. 


Geçtiğimiz sayının olaylarından sonra artık büyük gösteri için zaman geldi. Jokerlerin “muhteşem” Joker’i oluşturma planındaki son adımda sıra. Batman ve ekibi ise tüm bu gizemi çözmeli ve olayı durdurmalıdır. Daha fazlasını söylemek isterdim ama Spoiler tarafına girmek istemiyorum. Sayıda gerçekten büyük olaylar dönüyor. Joker’in kimliğinden tutun, aile dramalarına, oradan da geçmişle yüzleşmeyi anlatan bir sayı. Tüm bunun üzerine de serideki ana temayı bir sona ulaştırıyor. Sayı hakkında konuşmadan önce bu sayıyı ne kadar sevdiğimi söylemem lazım. Böyle kritik bir hikaye ancak bu kadar tatmin edici bitirilebilirdi. Sayının ilerleyişi ve finali gerçekten heyecan verici şekilde planlanmış. İlk olarak Joker mevzusundan başlayalım. Hikaye kısmında da dediğim gibi asıl plan “muhteşem” Joker’i yaratmak ve bir Joker için bu “önemi olan” bir Joker. İlk sayının incelemesinde nasıl herkesin bir Joker tarafından kalan önemli bir yara ve travması olduğunu ama Batman’in birçok yarası olduğundan bahsetmiştim. Buradaki ana fikir ise öyle bir Joker yapılsın ki Batman’e travma yaşatmış olsun. Bu fikir sayıda çok iyi sunulmuş ve hem etkileyici hem de akılda kalıcı olmayı başarmış. Buranın Batman açısındanki düşüncelerimi daha sonra paylaşacağım. Diğer bir Joker olayı ise kimlikleri. Seri daha çıkmadan önceki en büyük olay zaten buydu. Neden üç Joker var ve kimlikleri ne? Bu soruyu bence en mantıklı şekilde yapmayı başarmışlar ama tahminimce asıl bu sorunun cevabı insanları ayıracak. Tüm bu meseleleri ve açıklamaları DC devamlılığı dışında düşününce çok iyi geliyor ve olaylara karşı çıkamıyorsunuz. Ki ben öyle düşünmek istiyorum. Nedeni ise devamlılık içinde düşünürseniz bu seriden önce gösterilenler ve seride gördüklerimiz arasında çok fazla kopukluk var. Bu da açıklamaların etkisini biraz düşürüyor. Bundan dolayı devamlılık dışında düşünmenizi ve sadece arkanıza yaslanıp bu havalı hikayeyi okumanızı tavsiye ederim. 


İlk iki sayıda biraz daha takımının arkasında kalan Batman, bu sayıda baya parlamış. Hikayedeki parçasını ve tüm bu Joker olaylarındaki karakter gelişimini çok beğendim. 80 yıllık bir olaya bu şekilde bir son getirmeleri baya memnun etti. Çok spoiler vermek istemiyorum ama karakterin en büyük korkusu ile yüzleşmesi güzeldi. Bunun yanında diğer karakter de iyi yazılmıştı ve bulundukları durumlarını beğendim. Tek sorunum Batgirl ve Red Hood arasındaki ilişki. İkinci sayıda çok hoşuma gitmemişti ve gereksiz gelmişti. Burada da o olaya çok az girilmiş. Biraz daha iyi yapılabilirdi. Yine de karakterlerin kendi içindeki hikayelerini beğendim. Bu kadar. Bu sayıda başka kötü bulduğum bir şey olduğunu söyleyemem. Çizimler hakkında zaten önceki sayılarda söylemediğim bir şey diyeceğimi düşünmüyorum. Jason Fabok yine bolca detay içeren bir iş çıkarmış. Karakterlerin ifadeleri, hareketleri ve duruşları muhteşem. O karanlık renkler de çizim ile çok iyi birleşmiş. Çok güzel gözüken bir çizgi roman.


Sonuca gelirsek, Three Jokers çok iyi. Son zamanlarda DC'de okuduğum en güçlü, en etkileyici ve en iyi hikaye. Dediğim gibi sayı insanları ayıracak ama ben bayılan taraftayım. Geoff Johns'un böyle bir konuya tatmin edici bir son getireceğine inanmıyordum ama öyle bir yanılmışım ki. Dediğim gibi eğer ana devamlılıkta düşünmezseniz seri daha da etkileyici gelecek. Johns'un bir sonraki işi neyse ilgim arttı açıkçası. Doomsday Clock gibi bir berbatlıktan sonra bu seriyi bu kadar iyi yapması umudumu arttırdı. DC'den daha da kaliteli hikayeler görmek dileğiyle...


Notum: 9.5

Hikaye Not Ortalaması: 9.1

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.