2020'nin En İyi Çizgi Roman Serileri!


 2020 gerçekten çılgınca bir seneydi. Bir sürü seri çıktı, bir sürü sayı konuştuk ve de birkaç ay çizgi roman çıkmasını bekledik. Tüm bunların sonu amaçlı da bir kapanış yazısı yazmak istedim. Tüm sene boyunca okuduğum en iyi çizgi roman serilerini derlemek istedim. İlk olarak birkaç şey söylemeliyim. Bu tamamen kişisel bir liste ve benim kişisel zevklerime göre şekillendi. Bunun yanında sıralamada bazı esnetmeler yaptım çünkü birkaç seriyi tek başına almak yanlış olurdu. Son olarak bu listede olmayan onlarca kaliteli çizgi roman vardır ama bunlar sadece benim okuduklarım. O zaman düşünülmüşler ile listemize başlayalım.


KONUŞULMASI GEREKENLER


Bu listeye belirli sebeplerden dolayı ekleyemediğim bazı seriler var. Christopher Cantwell’in yeni Iron Man serisi, James Tynion’ın The Department of Truth’u, Skottie Young’ın Strange Academy’si bu listeye koymayı düşündüğüm isimlerdi. Koymama sebebim ise daha çok yeniler ve biraz daha zaman vermem gerekiyor. Belki seneye yer alabilirler. Tom King’in Strange Adventures serisi de kaliteli gitse de bitince asıl kararı vermek istediğim bir seri. Aynı zamanda Tom Taylor’ın DCeased: Dead Planet’ı sevsem de ve sitede güzel şeyler demiş olsam da bitirdikten sonra geri dönmek istemeyeceğim bir seri olarak görüyorum ama Taylor’ın Suicide Squad serisi kılpayı ile listeyi girmeyi kaçırdığını söylemem lazım. 


10- THE AMAZING SPIDER-MANBu listede başlangıçta koymayı planlamadığım sürpriz bir isimdi Amazing Spider-Man. Nick Spencer’ın yazımını sevsem de ilk 40 sayı neredeyse boş hissettirmişti ama bu sene Sins Rising ve Last Remains hikayesi ile gerçekten tatmin etti. Sonunda seriyi konuşulası yaptı. Bu hikayeler ilk 40 sayının hazırlığını yaptığı şeylerdi ve daha da eskiden kalan olayları geri döndürmesi ile 2020’yi güzel kapattı. Uzun süreden sonra Spider-Man serisi hakkında sevgiyle konuşmak mutlu etti ama okuyacaklara tavsiyem her şeyi geçip 44.sayıdaki Sins Rising hikayesi ile başlamaları. Spencer’ın gelecek seneki planlarını merakla bekliyorum.


9- DAWN OF XListedeki ilk esnetmemiz bu olay. House ve Powers of X sonrası olan bu olayı tek başına almak lazım çünkü aralarından bir seri seçmek çok zor. Buradaki seçme nedenim ise genişliği ve birlikteliği. Hepsi birbirine bağlı ve birbirini etkiliyor. Excalibur ve X-Factor gibi düşük noktaları var ama X-Force ve Hellions gibi yüksek noktaları da oldu. Ayrıca bu sene X of Swords diye kaliteli bir event yaşadık ve çok eğlenceliydi. 2021’in Reign of X’ini ve nereye gideceklerini merak etmekteyim. Dediğim gibi asıl seçme nedenim büyük birlikteliği oldu. Ayrıca X-Cast podcast’imizde de tüm bu sayıları konuştuk.


https://open.spotify.com/show/1R3EcAwzraDqoFstiWVKpz?si=S-SOourPSsGrKgFU-bPAqg


8- MIGHTY MORPHIN POWER RANGERS/GO GO POWER RANGERSDiğer tek başına almamın yanlış olacağı seri ise Power Rangers. Nedeni ise direkt birbirine bağlı olmaları. Go Go serisi bir tık geçmişi anlatıyor ama Mighty Morphin serisinde olanların da arkasını dolduruyor. Normalde bıraktığım bir seriydi ikisi de. Zaman bulamıyordum ama pandemi dönemindeki boşluktan yararlanarak yetiştim ve gerçekten güzel bir deneyimdi. Geçmişteki dizinin ruhunu taşımakla beraber biraz daha ciddi ve karakter odaklı yön alıyor. Hiç kötü bir sayı okumadım. Hepsi eğlenceli ve büyüktü. Ayrıca ikisi de bitti. Hikayeler Mighty Morphin ve Power Rangers serilerinde devam ediyor ki onlar da çok kaliteli başladı. Son olarak bu sene bir Teenage Mutant Ninja Turtles Crossover’ı yaptılar ve gerçekten inanılmazdı.


7-IMMORTAL HULKBu seri bazı kişilerin listesinde muhtemelen daha yüksekte olurdu ama hiçbir zaman bu seri için olan heyecanı anlamadım. Evet, çok kaliteli ama bazı kişiler kadar yükseklere koyamıyorum. Seriyi konuşmak gerekirse bu sene birçok güzel sayı ile karşıladı. Al Ewing’in çılgın fikirleri ve vücut dönüşümlerinin getirdiği korkunçluğu yansıtan çizimlerle sevmemi sağladı. Hulk severler için çok büyük bir hikaye ve muhtemelen okuduğum az sayıda Hulk çizgi romanından en iyisi. 2021’de ise bu büyük seri sona erecek ve artık tüm olayların birleşmesiyle kapanışı heyecanla bekliyorum.


6-BATMAN (James Tynion Dönemi)Bir başka şaşılacak seri olduğunu düşünüyorum bu listedeki. Nedeni ise bu seri hakkında ne kadar iyi şeyler desem de sevmediğim şeyler de demem ama genel tabloya bakınca Tynion’ın başardığı şey inanılmaz. Tom King’in çöplüğünden seriyi kaldırdı ve Joker War hikayesi ile çok yükseklere taşıdı. Punchline ve Clownhunter gibi zamanla ısındığım karakterler yaratarak da yenilikler kattı seriye. Biliyorum, seriyi çok sevmeyen var ama ben, uzun zamandır Batman serisini sevmeyen kişi, sonunda bir Batman serisini ciddi bir şekilde ele almaktan gurur duyuyorum. 2021 daha da güzel gözüküyor seri için.


5-THREE JOKERS

 


Bir başka tartışma yaratan çizgi roman. Bir kısım hikaye canon yerlere bağlanmadığı için sinirlendi ama ben bayılarak okudum. Sitede 3 sayıyı da inceledim ve seri beklentimin çok üstünde bitti. 3 sayı içinde böyle büyük bir hikayeyi böyle güçlü anlatmak her yazarın yapabileceği bir şey değil. Geoff Johns bu seri ile büyük bir damga vurdu yıla. Jason Fabok’un çizimleri de inanılmazdı. Bu hikaye hakkında diğer seriler kadar konuşabileceğimi düşünmüyorum çünkü zaten diyeceklerimin hepsini incelemelerde dedim. Daha katabileceğim bir şey yok. Hikayenin ikincisi geleceği söyleniyor. Çok bir umudum yok ama hayırlısı...


4-VENOM 

 


Bir başka zaten diyeceğimi dedim serisi. İlk sayısından beri seriyi inceliyorum ve çok güzel bir deneyim. Geçen sene olsa bu seriyi 1.sıraya koyardım ama bu sene bir tık düştü gibi hissediyorum. Absolute Carnage ardından gelen şeyler biraz altta kaldı ya da biz fazla yükseldik. Bu sene Venom Island ve Venom Beyond okuduk ve ikisi de kaliteli, havalı, heyecanlı hikayelerdi. Her hikaye başlangıçtaki tadı veremez tabi öyle bir durum da var. Yine de artık King In Black dönemine girdik ve ilerisi gerçekten ilginç gözüküyor.


3- THORBir başka Donny Cates serisi. Bundan önceki Jason Aaron’ın yazdığı serinin son yıllarını hep incelemiştim ama Cates’e geçince zaman bulamamaktan bir şey yazamamıştım. Okudukça keşke yazsaymışım dedim. Cates, Aaron’ın bitirdiği hikayeyi çok güçlü bir şekilde devam ettirmeyi başardı. Mitoloji ile kozmik Marvel’ı bir araya getirerek güçlü bir anlatım sundu. Havalı aksiyon sahneleri, karakter anları göstermenin yanında karakter hakkında hiç sormadığım ilginç sorular oluşturdu. Black Winter olaylarından dolayı fiyatı artsa da bir şekilde seriye girmenizi tavsiye ederim. Cates’in muhtemelen Venom sonrası en çok odaklandığı seri budur diye tahmin ediyorum. İleride de büyük olaylar göreceğiz gibi.


2-SOMETHING IS KILLING THE CHILDRENBu sene baya ses getirmiş bir bağımsız seri ise Something is Killing the Children. Aynı zamanda James Tynion IV tarafından yazılıyor. Başlangıçta okumadığım ama pandemi zamanı zaman bulup hepsini tek nefeste okuduğum bir seri oldu. Gergin, hızlı ve çok güçlü bir Image serisi. Bu tarz bir çizgi romandan istediğiniz her şey var ve her sayı olaylar daha da ilginç bir hal alıyor. Önerisini de zaten yazın yaptığım bir seriydi. Çıktığı haftada hemen en üstlere yerleşen, hiç beklemediğim bir hikaye. Herkese tavsiye ederim. 


VE SENENİN EN İYİ SERİSİ...


1-DAREDEVILBeklemiyordunuz değil mi? Çok önceden zaman bulamamaktan bıraktığım ve bıraktığıma pişman olduğum bir seri. Chip Zdarsky tarafından yazılan seri, muhtemelen Marvel’ın en başarılı serilerinden. Her hikayesiyle farklı bir şey sunan seri aynı zamanda genel bir hikaye de ilerletiyor. Karakteri ele alışı, farklı şekillerde anlatışı çok özel. Peki bu seriyi diğer bahsettiğim dokuzundan ayıran şey ne? O da hiçbir zaman ıskalamayıp, oluşturduğu büyük hikaye ile her sayıyı önemli hissettirmesi. Hele son hikayesi ile çok farklı bir yöne gitmeye başladı seri. Umarım ki böyle gitmeye devam eder ve bir gün yeniden incelemeye dönebilirim. 


Böylece listenin sonuna geldik. Sizin en sevdikleriniz neler? Bu listeye ne kadar sinirlendiniz? Yorumlarınızı bekliyorum. 2021’nin daha güzel ve daha çok çizgi romanla geçmesi dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.