Batman #105 İnceleme

 


Tynion geçen senesini baya güçlü geçirdi. İki tane bolca ses getiren bağımsız seri çıkardı ve oldukça kaliteli Joker War’a da imzasını attı. Yine de son hikaye hakkındaki genel düşüncelerim biraz düşük kaldı. Bilmiyorum, Ghost Maker’ı hazırlamak için böyle 4 sayılık bir hikaye göstermektense Future State sonrası mı karakteri getirselerdi diye düşünüyorum sadece. En azından daha fazla zamanları olurdu. En iyisi hikayeyi konuşmaya geçelim. 


En son kaldığımızda artık olaylar tepe noktasına gelmişti. Clownhunter, Harley Quinn’i öldürmek ve büyük nefretini salmak istemektedir. Batman ise kilit altındadır. Tüm bunları planlayan Ghost Maker ise artık gölgesinden çıkacak ve Batman ile tek başına yüzleşecektir. Çok fazla bir şey olmuyor ama Joker War sonrası açıkta kalan bazı olayları kapatıyor ve Batman için daha enteresan bir dönem başlatıyor. Hikayenin böyle bir sayı ile kapatacağını hiç düşünmemiştim. Beklediğinizin tersi veya beklemediğiniz şeyler yapıyor ve bunlar gerçekten okurları bölecek şeyler. Ben beğenen taraftayım ama beğenmeyeni de çok rahat anlayabileceğimi düşünüyorum. İlk olarak sayının ve de hikayenin büyük bir bölümünü kaplayan Harley ile Clownhunter’ın hesaplaşmasından bahsedeyim. Sayının kesinlikle en iyi tarafı ve bu zamana kadar bu iki karakter arasında okuduğumuz şeylerin mantıklı şekilde, bir süreliğine, kapanışı. Tüm hikaye boyunca iki karaktere çok odaklanılmış diye başlangıçta bu durumu pek beğenmiyordum ama güzel şekilde sonlandırılmış ve daha önceden de çok üzerinde durulduğundan acelece bitirilmiş gibi hissettirmedi. 


Gelelim asıl fikir ayrılıklarının oluşacağı yere. Ghost Maker olaylarının çözülmesi. Geçen sayıda eğer kaçarsa ve bu hikaye sadece tanıtmak için yapıldıysa sinirleneceğimi söylemiştim. Spoiler vermeyeceğim ama sinirlenmedim. Karakterle olayı güzel bir şekilde bitirdiler ve Batman’le ilişkisini de güzel sundular. Buradaki tek sıkıntım Clownhunter’ın aksine bu kısımdaki olaylar ve kararların çok hızlı olması. Fazla aceleye geldiğinden de ekşimsi bir his veriyor. Bundan dolayı çoğu okurun hoşuna gitmeyeceğini düşünüyorum. Tynion’ın bu yaptığı değişikliği nasıl ele alacağını çok merak ediyorum. Gelecek aylarda, seri yeniden devam edince daha detaylı konuşabiliriz umarım. Geçen sayı çok fazla çizer olması konusuna baya bozulmuştum. Hele seçilen çizerlerde iki zıt stil olunca tutarsız gelmişti ama bu sayıda o kadar sinirlenmedim. Tarzlar birbirine yakın olunca bir çarpılma yaşamadım, hatta bitirdikten sonra iki çizer olduğunu zannederken dört çizer olduğunu görünce şaşırdım. Pagulayan, Miki, Martinez ve Duce çizim kalitesi olarak çok üstte olmayan ama tutarlı olan bir sayı sunmuş. 


Future State öncesi son Batman hikayesi, Joker War’dan sonra düşük gelse de hikayeyi güçlü bir şekilde bitiriyor. İlerisi için güzel şeyler hazırlıyor ve karakterlere de ısındırıyor. Çok çizer bulunması ve bazı sayılarda bir şey olmaması gibi olumsuz olaylar beklentimi azaltsa da mutlu ederek sonlandırdı. Önümüzde bir küçük Annual bulunuyor ve ondan sonra da Future State’e girişeceğiz. Bir süre boyunca Tynion görmeyecek olsak da umarım dönüşü güçlü olur.


Notum: 7.9

Hikayenin Genel Ortalaması: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.