Death Metal #7 İnceleme | FİNAL!


6 ana sayı ve tonlarca ara sayıdan sonra Death Metal eventinin sonuna gelmeyi başardık. Hani bize her şeyin düzeleceğini vaat eden, tüm bu çektiğimiz saçmalıklara son verecek event. Bu yolda tabii ki çok sinirlendiğim taraflar da sevdiğim kısımlar da oldu ama bu hikayeyi aklımda bırakacak sayı bu final sayısıydı. Gelin daha biteli bir ay olmamasına rağmen unutulan eventin son sayısını konuşalım.

Batman Who Laughs/ The Darkest Knight artık tüm askerlerini yollamıştır ve kahramanlarımız da son bir savunma amacıyla ölümüne kapışmaktadır. Her şeyi kurtarmak içinse aşırı güçlenmiş bir Wonder Woman gelir! İki tane aşırı güçlü karakterin evren sarsan dövüşü ise her şeyi değiştirecektir. Tüm uzay ve zamanda yankılanan bu çarpışma sırasında da kahramanlarımız zaten başka sayılarda gördüğümüz şeyleri yapıp klasik savaşlarına devam edecektir. DC neden düzgün bir event yapamıyorsun?


Bu enerjimi aşırı çeken hikayeyi gömmeden önce sevdiğim bir iki şeyden bahsedeyim. İlk olarak bir eventin ana kahramanının Wonder Woman olması fikrini beğendim. Çoğunlukla bu tarz kriz hikayelerinde Batman ve Superman öne çıksa da bu sefer farklı bir karakteri öne çıkarmaları mantıklı olmuş. Bir diğer sevdiğim şeyse Batman Who Laughs'dan kurtuluşumuz. Bunun bir spoiler olacağını zannetmiyorum çünkü herkesin istediği budur diye düşünüyorum. Scott Snyder veya başka birisi yıllar sonra geri döndürmezse ya da bir sonraki büyük hikayede düşman Robin King olmazsa gerçekten mutlu olurum. Bana göre bu sayı ile olan her şeyi unutup geride bırakmalıyız ki sayının sonundan o tarz bir his aldım.

Gelelim diğer şeylere. Bu eventi okumak hiç eğlenceli değil. İki satırda bir "umut" sözcüğü kullanılan, ucuz ve uzun diyaloglar bulunan, hem yoran hem de sıkan bir hikaye oldu. Bu sayıda olduğu gibi her zaman daha büyük bir şey yapmaya çalıştığından etkisi giderek azaldı ve sona geldiğimde hiçbir şey hissettiremedi. Sanki hikaye ciddi olmaya çalışıp olamamış ama bir yandan da umursamamızı istemiş gibiydi. Hikaye anlamında bu kadar mı başarısız olunur ya? Kötü karakter desen bıktırıcı, akış deşen sıkıcı, karakterler desen sadece umut hakkında konuşan bir avuç çuval. Neresinden tutsan yıkılıyor.


Sona geldiğimde hissettiğim tek bir şey varsa o da kafa karışıklığı oldu. Bu eventin ne yaptığını anlayanınız var mı? Herkes her şeyi hatırlayacak tarzı başlayan bu olayın tüm her şeyi küçülteceği söylenmişti ama daha da büyüttü. Daha fazla kriz yaşamalarına olanak sağlayacak bir şey yaptılar. Üstüne artık her hikayenin aynı zamanda geçmesini umursamadıklarını belirten, devamlılığın artık hiçbir şey olduğunu ve istedikleri şeyi yapabileceklerini anlattılar. DC sanki hiçbir şeyi umursamıyormuş gibi hissettim. 

Tüm bunların üstüne hikayenin bir dans partisi ile bitmesi okuduğum en Scott Snyder'ca şey olabilir. Eskiden olsa Snyder'dan hem kayıpların olduğu hem de heyecan yaşattıran bir son beklerdim ama yazara olan saygım yıllar içinde o kadar azaldı ki bir partiye kadar düştü. Ben tüm bu karakterlerin zorluklar ardındaki sessizliklerini görmek, diğer evrenlerden sağ çıkanların yeni bulundukları yerleri görmek isterdim. Onun yerine Batman'in gitar çalmasını gördük. Hikaye tüm olayları kapatacağım derken asıl kapatabileceği boşlukları atlamış.


Sanırım serinin tek iyi yanı çizim oldu. Capullo bu savaş görüntüsünü ve kalabalıklığı gerçekten güzel yansıtan bir çizer. Üstüne güzel tasarımlar da bulununca keyifli oluyor bakmak. Bunlar zaten hep dediğim şeyler o yüzden kendimi çok tekrar etmek istemiyorum. Bildiğim kadarıyla bu seri sonrası Capullo biraz daha kendi işlerine odaklanacakmış, kendisine başarılar diliyorum.

Oh be! Death Metal'i gerçekten bitirdik. Ben de bittim bir yandan. Death Metal çok bozuk bir hikayeydi. O kadar bozuktu ki bazı ara sayılar ana hikayeden katlarca daha iyiydi. Açıkçası bir daha bu sitede Death Metal hakkında konuşmak istemiyorum. Aşağıdan hem bu sayının hem hikayenin hem de eventin ortalama puanına bakabilirsiniz. Sırada ise Future State var. Sitede Next Batman ve Dark Detective serisini özel olarak konuşacağım ama başka istediğiniz bir seri varsa aşağıya yazabilirsiniz ve belki de incelerim.

Notum: 4.8
Hikaye Ortalaması: 6.6
Event Ortalaması: 7.0

2 yorum:

  1. İnceleme başarılı. Ayrıca okumadım ama F.S Womder Woman beğenilmiş incelersen güzel olabilir. Ayrıca incelemelerde bağımsız serilere de ağırlık vermelisin bence. İyi çalışmalar...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Wonder Woman hakkında kesinlikle konuşacağım. Ayrıca zaman bulamadığımdan çoğunlukla okuduğum bağımsızları Şimşek Turu serisinde konuşuyorum ama ileride daha da odaklanmak istiyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.