Şimşek Turu #2

 


“Şimşek Turu” serimize yeniden hoş geldiniz. Bu inceleme serisinde birkaç hafta aralığında çıkmış bazı sayılardan kısaca bahsedeceğim. Bu sayılar ne ilk sayı dedektifi ne de inceleme yazmaya zamanım olmadığı sayılar olduğundan biraz daha yüzeysel konuşacağım. Bu hafta Marvel ve bağımsız serileri aldım ve nedeni Future State. Oradan çok fazla seri çıktığından onlar hakkında ayrı bir yazı yazacağım. O zaman bu yazının güzel sayılarına geçelim.

BLACK CAT #1


Normalde bir serinin direkt başlangıçtan ara sayı olmasını sevmem. Genel okuyucuya varamaz ve yazarın da evente bağlaması için elinde yeterince şey yoktur. Bunu Black Cat için söyleyemeyeceğim çünkü sadece iyi bir ara sayı değil ama aynı zamanda çok iyi bir ilk sayı. Karakteri tüm bu King In Black olayları sırasında görüyoruz ve Black Cat’in düşünceleri ile okuyoruz. Jed MacKay karakterleri çok hoş yazmış, C.F. Villa da dinamik bir çizim sunmuş. Hoş sürprizler bulunuyor, güzel anlatım var ve King In Black’in büyüklüğü ile Black Cat’in soygun temasını birleştirmeleri çok hoşuma gitti. İleride nasıl devam edeceğini baya merak ettiğim serilerden. 

NOTUM: 8.3

KING IN BLACK: IRON MAN - DOCTOR DOOM 


Christopher Cantwell’in hem Iron Man hem de Dr. Doom serisini seven biri olarak az da olsa bu sayıdan beklentim vardı ama bu sayı beni baya üzdü. Karakterlerin yazımı iyi ve eğlenceli kısımları var ama King In Black için önemli bir şey olmaması yanında sayıda da bir şey olmuyor. Tüm sayı boyunca bu iki karakterin Knull tarafından kontrol altına alınmış bir Noel Baba’yı durdurmaya çalışmasını okuyoruz. Bazılarınız eğlenebilir ama benim için fazla saçma geldi. Larroca’nın çizimleri çoğunlukla güzeldi ama bazı yerlerde ıskaları var. Keşke klasik bir yılbaşı sayısı çıkartsaydınız. Adamlar bunu bile ara sayı kalıbına koymaya çalışıyor.

NOTUM: 6.5

KAIJU SCORE #1 


Bu yazıda en bana hitap eden sayı bu oldu. Kaiju Score bir Kaiju saldırısı sırasında soygun yapmaya çalışan bir ekibi anlatıyor. Hem canavar filmlerini hem de soygun filmlerini seven biri olarak ikisini de çok iyi kullanan bu sayıdan baya zevk aldım. James Patrick, hızlı ve güzel yazılmış bir sayı oluşturmuş ve Rem Broo’nun çizimleri ile de güzel toparlanmış. Bundan fazlasını söyleyebileceğimi zannetmiyorum. Bu iki türden herhangi birini seviyorsanız ikisini de çok iyi kullanan bir seri. Bulabilirseniz kaçırmayın.

Notum: 9.0

ETERNALS #1 


Çok Eternals bilmesem de film de uzaklardayken bir yeni çıkan serisine atılayım dedim. İlk olarak karakterleri tanımıyorsanız benim gibi bazı kafa karışıklıklarına sahip olacaksınız. Yine de benim gibi buradan dalıp beğenebilirsiniz. Kieron Gillen biraz daha Hickman’ımsı bir seçim yapmış bu hikayeyi anlatırken ve bence çok iyi bir seçim. Akıcı, çok güzel yazılmış ve devamını da baya merak ettirmeyi başarıyor. Çizimde de yeni tanıyacaklar için alışması zor ama çok sevdiğim Esad Ribic bulunuyor. Çok kutsal göstermiş karakterleri. Dediğim gibi en iyi başlangıç noktası diyemem seri ama kesinlikle güzel bir sayı.

Notum: 8.5

STAR WARS: THE HIGH REPUBLIC #1


Bu seri hakkında baya olay dönecek ama hangi Star Wars işi hakkında olmuyor ki. High Republic daha önce hiç görmediğimiz bir dönem ve keşfetmeye hazırım. Sayıda birçok karakter ve olay tanıtılıyor ki biraz alışman gerekecek. Ana karakter dışında çoğu olay da fazla mizahi işlenmeye çalışılıp olmamış hissettirdi. Diğer karakterler de çok ilgimi çekemedi ama dediğim gibi biraz zaman gerek çünkü her şey çok yeni. Yine de bazı olaylar ve ileride getirilebilecek şeylerin potansiyeli ilgimi çekti. Konu Star Wars olunca hep biraz daha olumlu yaklaşmaya çalışıyorum ve en azından bu tutumumu ilk hikayede devam ettireceğim. Bu sefer insanlar ile yeni bir dönemi aynı anda öğrenecek olmak çok mutlu ediyor. Ario Anındıto ise çizimde fena bir iş çıkarmamış. Sonuca gelirsek bence çok konuşulacak ama şu an minik başlayan bir seri. 

Notum: 7.5

HAHA #1


Son serimiz ise Haha. Ice Cream Man’in yazarı W. Maxwell Prince tarafından yaratılan antolojik bir seri. Her sayı bir başka palyaçonun gerici ve korkutucu hikayesini okuyacağız. Ice Cream Man’i okumadığım için bu sayı yazarla ilk karşılaşmam oldu ama gayet iyi bir başlangıç da oldu. İşlenen hikaye güzel yazılmış ve yeterince gericiydi. Başta benim için biraz tahmin edilebilir noktalara oynadı ama ilerledikçe daha farklı şeyler göstermeye başladı. İleride daha ne çeşit hikayeler kurgulayacağını da merak ediyorum. Her sayı farklı çizer bulunan serinin ilk sayısını ise Vanesa Del Rey çizmiş ve çok beğendim. Kesinlikle okumaya devam edeceğim. 

Notum: 8.0

Genel olarak bu yazıda konuştuğum sayıları beğendim (Iron Man dışında, o sayı biraz zevk meselesi). Dediğim gibi muhtemelen bir sonraki Şimşek Turu daha yakın bir zamanda gelecek ve Future State ağırlıklı olacak, beklemede kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.