DCeased: Dead Planet #7 İnceleme | FİNAL! |Normalden biraz daha uzun bir aralıktan sonra DCeased evrenine geri dönmeyi başardık. Hem de bir son ile! DCeased ile olan geçmişim bu sitede serinin en başına dayanıyor. İlk seriyi incelemeye başlasam da yarıda bırakmaya karar vermiştim ama daha sonra yılmadım ve devam etmeye karar verdim. Hoş bir Unkillables serisini bitirdikten sonra hem bu seriyi hem de dijital ilerleyen seriyi konuşmaya başladık. Dijital taraf ne kadar güçsüz kalsa da ve hoş olmayan bir tat bıraksa da bu seri güzel gidiyordu. Peki Dead Planet tüm bu hikayelere güzel bir son getirebilmiş mi? 


DCeased çılgınlıklarını en son bıraktığımızda ekibimiz, virüsü durduracak aşıyı bulmuştu ama sorunlar bitmemişti. Tüm herkesi iyileştirmeleri gerekmiyormuş gibi bir de zamanla yarışmalara gerekmektedir. Bunun nedeni ise virüslüleri öldürmeye programlanmış Amazoların salınmış olmasıdır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de Trigon, dünyayı aleve boğmak için gelmiştir ama bir süredir hazırlıklarını yapan Constantine buna izin verecek midir? Anlayacağınız üzere DCeased’in son sayısı baya dolu. Bu sayı gayet iyiydi. Sayı hakkındaki bir büyük sıkıntımdan bahsedeceğim ama ilk önce biraz olumlu konuşalım. Sayıya güzel ve mantıklı bir son getirilmiş. Çoğu karaktere tatlı bir son veriliyor ve büyük hikayeleri de düzgünce tamamlıyor. Sayı hakkındaki en büyük korkum bu kadar büyük birçok olayı nasıl tek bir sayıda çözecekleriydi ve başarmışlar. Tüm hikayelere yeterince zaman harcanmış ve hepsine tatmin edici bir son getirilmiş. Birkaç sayıdır hazırladıkları olayları da bir güzel bağlayıp sonucunu güzel yapmış. 


Bu seriyi tüm diğer distopik, zombili kahraman serilerinden ayıran şey muhtemelen ruhu. Karakterlere her zaman daha çok önem veriyor ve bunu sayıyı okurken de rahatça anlıyorsunuz. Constantine, Jonathan Kent gibi karakterler hayranlarını baya mutlu edecek şekilde yazılmış. Daha önce de bahsetmiş olmam lazım ama Tom Taylor karakterlerin hayranları için şeyler yapmakta başarılı bir yazar (Nightwing dışında, onu tüm alternatif evren hikayelerinde öldürdü) ve bu sayı da onlardan farksız. Dediğim gibi Taylor, bu seriyi öylesine bir zombi hikayesi olsun diye yazmıyor, gerçekten karakterleri önemseyerek ele alıyor. Ne yazık ki tüm bu anlattıklarımı alta çeken büyük bir sıkıntı var ki o da muhtemelen bu serinin evrene bir son olmaması. Belli ki bu evren bir üçleme olacak. Bunu düşünmemin nedeni ise daha önce seride gördüğümüz birkaç büyük olayın hiçbir yere ulaşmaması. Yani hala dışarıda bir şeyler oluyor. Bir de sayı fazla hızlı bitince de böyle bir düşünce oldu aklımda. Eğer devamı gelmezse çok daha tatmin olmuş olurum ama o bahsettiğim diğer büyük olaylar öylece kalmış olur. Eğer devamı gelirse de baya sinirim bozulacak. İki şekilde de olumsuz sonuçları var ama bu evrene doymuş biri olarak devamının gelmemesini tercih ederim. 


Trevor Hairsine yine güzel anlar gösteriyor ve daha da önemlisi sayının çoğunu kapsayan aksiyonu kaliteli yansıtıyor. Kendisinin çok sevdiğim bir tarzı yok ama seri boyunca gördükçe ısındım ve sona geldiğimizde rahatlıkla iyi bir çizer olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir zaman bu seride bulunmalı diyeceğim bir tarzda çizer değil ama ismini de asla unutmayacağım. Bir sonraki projesini merak ediyorum çizerin.DCeased: Dead Planet güzel, tatlı ve belli oranlarda tatmin edici bir son verse de hala açık kalan birçok kapı var. Eğer sona birkaç sayfa daha atılıp biraz daha o anlara odaklansalardı mutlaka daha çok beğenirdim ama belli ki bir devam getirecekler ki bu kadar hızlı toparladılar sonda. Eğer yanılıyorsam ve bir sene sonra hala bir şey açıklanmazsa belki bu serinin sonu hakkındaki düşüncem daha da pozitif olur. Seri hakkındaki genel düşüncem ise kaliteli. Bence ilk seriden bir tık daha iyi doluluk bakımından ve daha akılda kalınılabilir. Umarım ki DCeased burada bitmiştir çünkü ben bittim.


Notum: 8.0

Seri Not Ortalaması: 8.1

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.