Future State: Dark Detective #1 İnceleme | Gotham'ın Ölü Şövalyesi

 


Future State’in Batman taraflarından bir seri ile daha beraberiz. Bu sefer ise diğer konuştuğumuz Future State serisi aksine yeni Batman’e değil ama eski Batman’e odaklanıyoruz. Diğer seri hakkındaki görüşlerime buradan ulaşabilirsiniz. Hadi 6 dolar olan ve iki hikaye içeren bu sayıya bir göz atalım.


İki hikaye de Magistrate döneminde geçiyor ve ilki Bruce Wayne ile alakalı. Artık kendisi fakir halde ve zar zor geçimini sağlıyor. Peacemaker adlı bir Magistrate komutanı ise onu öldürmeye çalışmaktadır. Bulunduğu en düşük noktada olan ve herkes tarafından ölü olarak bilinen Bruce Wayne, yasak olan maskesini bir daha takmalı ve her şeyi eski haline sokmak için adım atmalıdır. Peki hiçbir şeyi olmayan bu kahraman, tüm bir orduyla nasıl savaşacak? Bir diğer hikayemiz ise Grifter. Kendisi maske kanunundan dolayı aranmaktadır ve bu kaçış sırasında sürpriz bir karaktere takılır. Görevleri ise Gotham’dan derhal kaçmaktır.İlk olarak ana Batman hikayesinden başlayalım ki klişe gelen hikayesinden dolayı inanmayacaksınız ama bayıldım. Ne kadar incelemelerde geride olsam da sayılarda ileride olan biriyim ve rahatlıkla söyleyebilirim ki Dark Detective en iyi Future State hikayesi. Batman’i böyle bir halde görmek artık bazı kişiler için klişe olmuş olabilir ama anlatım baya güçlü. Biraz karışık fikirlerim olan Mariko Tamaki aşırı iyi bir yazım sunmasa da karakterin bu haline yakışan bir anlatım sunmuş. Kısa ve akıcı diyaloglar bulunduruyor ki Bruce Wayne’in bu yorgun ve bezmiş haline tam oturuyor. Bunun yanında sayı güzel aksiyon ve heyecanlı anlar da bulunduruyor.


Bu hikaye hakkında üzen şey kısa hissettirmesi. Keşke elimde daha fazla şey olsa dedim hikaye bitince. Çok hızlı bitiyor ve yeterince şey yaşanmış hissetmiyorsunuz ama dört sayı olduğundan da güzel bir başlangıç hissi veriyor. Diğer bir sıkıntı ise eğer Magistrate döneminde geçen diğer sayıları okuyorsanız bunun size çok yeni bir şey sunmayacak olması. Magistrate ve maskeler yasak konseptini koyup başka bir şeyi düşünmemiş editörler. Bundan dolayı da yazarların çok yapabileceği bir şey olmamış ama diğer serilerin aksine bu daha önemli olduğundan birazcık daha yeni şeyler göreceğimizi düşünüyorum ileride. Bu sayı hakkında en çok konuşmak istediğim şey ise çizimi. Dan Mora’nın çizimlerini ne kadar övsem az. Güncelde uzun zamandır bu kadar güzel, dinamik bir çizim görmedim. Hatta bana göre asıl hikayeyi anlatan şey çizimin sunumu olmuş. Ayrıca diğer Batman sayısının aksine bu sefer aşırı detaylı şehirden gelecekte geçtiğini rahatlıkla hissedebildim. Parlak renkler ve hızlı aksiyon ile gözlerimi kamaştırdı. Tüm bunların üstüne bu seriden sonra Detective Comics’de çizer olarak devam etmesi de o seriye olan heyecanımı arttırdı. Ana Batman serisinde Jorge Jimenez, Detective Comics’de de Dan Mora...en sevdiğim çizerlerden iki tanesini bu serilerde görecek olmak mutluluk verici. 


Diğer hikayemiz ise Matthew Rosenberg’in yazdığı Grifter hikayesi ve kim bilebilirdi ki bu hikayenin bu kadar kaliteli olacağını. Karakter hakkında çok bir şey bilmediğimden yan seri olarak çıksa bakar mıydım bilmiyorum ama okuduğum için çok mutlu olduğum bir hikaye oldu. Rosenberg, Hawkeye veya Constantine gibi gıcık ama eğlenceli karakterler yazmakta çok başarılı olan bir yazar ve burada da neyi iyi yapıyorsa onu devam ettirmiş. Dediğim gibi karakteri tanımadığımdan bu doğru bir aktarım mı bilmiyorum ama bu düşünceyi beğendim. Hızlı, eğlenceli aksiyon sunuyor ve de bu füturistik Gotham’ın farklı bir yerini gösteriyor. Carmine Di Giandomenico ise bu hikayenin çizeri. Bilmeyenler için kendisi daha önceden Flash’ın Rebirth serisinin başlarında çizerlik yapmıştı ve nedense zamanında çizer için biraz nefret görmüştüm. Bense bayılıyorum çizime. Çok farklı ve güçlü bir çizimi var. Aksiyon sahnelerini de çok hoş buluyorum. Bu ikili ile kesinlikle ileride bir Grifter serisi görmek isterim ve hikayenin ikinci kısmını da merak ediyorum. 


Bu sayı Future State’de kesinlikle yüksek bir yeri hak ediyor. Nedeni ise sadece ana hikayesi güçlü değil ama yan hikayesi de başarılı. Future State’in en iyi iki hikayesinin de aynı sayıda olması baya şaşırtıcı aslında. Tek eksikleri malzeme olarak çok farklılıkları olmaması ki o da biraz editörlerin bomboş geçiştirmesi. İlerisini kesinlikle merak ediyorum ve umarım bu başarılı başlangıcı kaliteli bir şekilde devam ettirebilirler. 


Notum: 9.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.