Future State: Dark Detective #2 İnceleme | Gerçeğin Peşinde

 


Future State’in bir diğer Batman serisi Dark Detective ile tekrardan beraberiz. İlk sayısı beklentimin üstünde çıkan ve iki hikayeyi de severek okuduğum bir sayıydı. Hem çizim hem de hikayeler kaliteliydi ve güzel bir puan kapmayı da başarmıştı. Aynı diğer Batman serisinde olduğu gibi bu serinin de ikinci sayısında başka bir hikaye daha görüyoruz. Yani ilk sayıdaki Grifter hikayesinin devamını bir sonraki sayıya bırakıyoruz. Peki Future State’in en iyi başlayan serisi başarılı bir şekilde hikayesini devam ettirebilmiş mi?


İlk hikayemizde fakir Bruce Wayne’in maceralarına devam ediyoruz. Bu sayıda nasıl Magistrate’in onu öldürmeye çalıştığını ve neden insanların Wayne’i ölü olarak düşündüğünü öğreniyoruz. Bunın yanında Wayne’in şu anki yaşamını da görmüş oluyoruz. Maskeyi geri takan Bruce ise aklındaki önemli soruları araştırmaktadır. Magistrate, Bruce Wayne’in o an orada olacağını ve onu öldürmeleri gerektiğini nereden biliyordu? Magistrate nasıl ortaya çıktı ve kimlere bağlı? Diğer hikayemiz ise Red Hood odaklı. Red Hood, Magistrate için çalışan bir kelle avcısıdır ve maskelileri yakalamaktadır. Artık maskeliler tarafından hain olarak bilinen Red Hood’u ise zorlu durumlar beklemektedir.Öncelikle Bruce Wayne hikayesinden bahsetmek gerek. Wayne kısmını yine baya beğendim. İlk olarak bu hikayenin gerçekten adının hakkını vermesinden konuşabilir miyiz? Wayne bu sayıda baya sınırlı kaynaklar ile gerçekten dedektiflik yapıyor. Ortalıkta dolaşıyor, noktaları birleştirmeye çalışıyor ve elinden gelenlerle hayatta kalmaya çalışıyor. Yani gerçek bir dedektiflik öyküsü okuyoruz. Bir diğer yandan geçmişteki Bruce’un nasıl hayatta kaldığının hikayesini görmek de baya güzeldi. Çok heyecanlı ve çılgın yansıtılmış. Her an çok güzel yazılmış ve çok akıcı bir dil de kullanılmış. 


Gelelim hikaye hakkında birazcık daha az beğendiğim şeylere. İlk olarak hikayede çok bir ilerleme olduğunu söyleyemeyeceğim. Geçmiş hakkında biraz daha bilgimiz oluyor ama günümüzdeki hikayede pek yeni bir şey görmüyoruz ki Batman serileri hakkında da korktuğum şey bu. Batman serileri Future State’te dört sayıdan oluşan tek seriler ve iki hikayenin de ortak yönü kısaca bitebilecekmiş gibi hissettiren hikayeleri dört sayıya uzatmaları. Bunun dışında hikaye içinde de ucuz gelen bir iki olay var. Mesela kimsenin ana karakterimizi tanımaması ve Bruce Wayne olduğunu bilmemesi çok saçma geliyor. Bir yandan da Bruce’un kaldığı evdeki arkadaşının resmen bir komplo teoristi olması biraz komik ve saçma geldi ama güzel kullanıldığı ve bu sayıdaki gibi hikayede bir yeri olduğu sürece büyük bir olumsuz nokta olduğunu söyleyemem. Dan Mora’nın çizimleri ise inanılmaz. Hareketler, canlılık, renkler...her şey çok güçlü. Geleceğin neon havası çok güzel kullanılıyor ve muhteşem anlar yaratılıyor. Geçtiğimiz sayıda bahsetmedim ama Dan Mora’nın bu Batman için tasarladığı kostümü çok seviyorum. Karakterin limitliliğini çok iyi göstermenin yanında baya da havalı durmayı başarıyor. İnanıyorum ki Dan Mora, Future State’teki en iyi çizerlerden biri olmakla kalmayıp DC geleceğinde de büyük bir yerde olacak.


Joshua Williamson’ın yazdığı Red Hood hikayesini ise beğendim. Grifter kadar iyi bulmadım ama yine de genel Future State’teki yan hikayelerden çok daha iyiydi. Red Hood’un bulunduğu yeni yapı daha önce Magistrate döneminde görmediğimiz bir taraftı ve enteresan yan karakterler ile birlikte güzel gösterilmiş burası. Güzel aksiyon bulunduran baya akıcı ve temiz bir hikaye olmuş. Aynı zamanda bu hikayenin ileride devam edip gelecek aylarda serisini görecek olmamız ikinci kısmı için umudumu arttırıyor. Bu hikayede ise çizer olarak Giannis Millonogiannis bulunuyor. Çizimini genel olarak beğendim. Eğlenceli, hızlı, rahat. Bunların yanında Red Hood’un ve motosikletinin dizaynını çok beğendim. Tek sorunum yüzlerde ve genel olarak stilde. Dediğim gibi ben güzel buldum ama bir yandan da karakterlerin yüzlerinin eski çizgi filmlerden fırlama olması atmosfere hiç uymuyor. Red Hood bazlı bir hikayeye bu tarza sahip bir çizer düşünmezdim ve çok uymamış da. Üstte dediğim gelecek aylarda çıkacak seride bu çizerin olması da biraz korkutuyor açıkçası. 


Dark Detective hala Future State’in güçlü parçalarından olmaya devam ediyor. Ana hikaye hala güçlü yazım ve muhteşem çizim ile ilerlemeye devam etmekte. Yan hikaye ise Grifter kadar iyi olmasa da yine beğendim. Hele ki diğer Future State yan hikayelerini düşününce bu gerçekten iyi. Sanırsam Future State’in ilk ayını bu sayıyı konuşarak kapamış olduk. Yakın zamanda daha Batman serilerini bitirmeden bir Future State değerlendirmesi yapacağım, beklemede kalın.


Notum: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.