Future State: The Next Batman #1 İnceleme | Gotham'ın Yeni Şövalyesi


 Eveeet, artık adını anmak istemediğim DC olayını da geride bıraktığımıza göre Future State’e başlayabiliriz. Genel olarak iki seri üzerinden inceleyeceğim ama ileride diğer serileri konuştuğum da bir yazı gelecek. Bilmeyenler için Future State, belli bir olay sonrası parçalanan uzay ve zamanın kalıntılarından oluşan yeni evrene göz attırıyor. Bunlar kesin olmayan geleceklerde geçen hikayeler ve ileride çizgi romanlarda göreceğimiz hikayeler için de ipuçları bulunduruyor. Bu sayı gibi bazıları da birden fazla hikaye bulunduruyor ve bir tık daha tuzlu fiyata satılıyor. O zaman hadi “Yeni Batman”e geçelim.


İlk olarak tüm bu Batman hikayelerinin geçtiği zamanı anlatarak başlayalım. Günümüzden birkaç sene sonraki Gotham’ı okuyoruz hikayelerde. Bir süredir Gotham’ın başında maske karşıtı bir başkan var ve kendisi tüm maske takan kanunsuzları yakalatmak amacıyla Magistrate adlı bir örgüt ile anlaşıyor. Bu tarz bir distopik geleceğe adım atıyoruz. İlk hikayemiz yeni Batman karakterini anlatıyor ki ondan birazdan daha detaylı bahsedeceğim. Diğer hikayelerden ilki ise Katana’nın başrol oynadığı ve bazı tanıdıkları kurtardığı bir Outsiders hikayesi. Son hikaye ise Arkham Knights adlı ve adından anlayabileceğiniz üzere Arkham Knight’ın kötüleri kurtarıp bir asi grubu oluşturmasını anlatıyor. Ana Batman hikayesini genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim ama ilk önce bu hikaye hakkındaki tek sorunumu paylaşmak istedim ki o da doymamam. İki ayda bitecek bir hikaye için çok az şey gördüğümüzü düşünüyorum ve bu gördüğümüz çoğu şey başka şeyleri hazırlamak olduğundan elde yeterince malzeme olduğunu düşünmüyorum. Bunun sonucunda ilerisi hakkında tam bir beklentiye giremiyorum. Bunun dışında hikayede bir sorunum olduğunu söyleyemem. 


Şimdi gelelim sevdiğim kısımlara ki en başında yazım geliyor. John Ridley akıcı ve karakterleri anlayabileceğimiz bir hikaye yaratmış. Baya hızlı ilerliyor ve karakterleri birkaç diyaloğu ile sevebiliyorsunuz. Mesela kötü çete üyesi bile tek bir sözü ile aklımda kalmayı başardı. Sayının da bunu yapmaya çalıştığını düşünüyorum. Aşırı büyük bir hikaye vermektense size karakterleri tanıtıp sevdirmeye çalışıyor ve bunda da baya iyi bir iş çıkarıyor. Aynı zamanda bu Magistrate zamanını da olabildiğince göstermeye çalışıyor ama evrende olarak çok malzeme yok gibi. Gelelim yeni Batman mevzusuna. Biliyorum ki siyahi olduğu açıklanınca baya tartışma döndü ama dürüstçe söylüyorum bu Batman olmuş. Sayıdaki kısmı bitince bu karakterin Batman olmasına hazırmışım gibi hissettim. Belki bilmeyenleriniz vardır o yüzden kim olduğunu söylemeyeceğim ama karaktere ve ailesine güzelce odaklanılmış. Ayrıca karakterin kendine güveni olmasına bayıldım. Klasik bir “Ben bu ismi nasıl taşıyacağım? Gerçekten yeni Batman olabilir miyim?” gibi klişe kaygıya kapılmıyor ve direkt kendisinin yeni Batman olduğuna inanıyor ve ben bu kararı ayakta alkışladım. Bu tarz onlarca kez yapılmış ve daha da yapılışını göreceğimiz bir hikaye tarzından uzakta kalmaları karakteri önemsememe yetti. 


Çizer Nick Derington inanılmaz bir iş çıkarmış. Dinamik, farklı ve muhteşem renklendirilmiş bir çizim ile karşı karşıyayız. Future State’in en büyük serilerinden bir tanesine koyulacağını düşünmediğim ama koyulduğu için de mutlu olduğum bir çizer oldu. Çizim hakkındaki tek sıkıntım distopik bir gelecek okuyormuşum gibi hissetmemesi. İki gün sonraki Gotham’dan bir farkı yok. Umarım diğer hikayelerde de böyle olmaz. Outsiders hikayesi...ortalama. Aksiyonunu ve sonunu beğendim ama ana hikaye ne ilgimi çekiyor ne de yazım çok güçlü. Okuduktan sonraki genel izlemim daha kısa olabileceği üzerineydi. Bu hikayenin 20 sayfa olmasına hiç gerek yoktu ve bu sadece ilk kısmı. Sumit Kumar’ın çizimleri ise katmanlı bir aksiyon sunuyor ama yine Nick Derington’da bahsettiğim sorun olan gelecekte hissettirmeme sorunu yaşatıyor. Signal karakteri bir tık bile yaşlanmamış ama Black Lightning ve Katana’nın yeni görünüşleri hoşuma gitti. 


Paul Jenkins’in yazdığı, Jack Herbert’in çizdiği Arkham Knights ise bir tane daha 20 sayfa olmasına gerek olmayan örnek. Sayıdaki en zayıf hikayeydi. Ne ilgi çekmeyi başarıyor ne de akıcı bir anlatım sağlıyor. Keşke bu hikayeler tamamlanmış halde “Tales from Magistrate” adlı bir tek sayıda bulunsaydı dedim. Belki o zaman böyle güzel hikayeli sayıları işgal etmek zorunda kalmazlardı. Herbert’in çizimleri ise çok benlik değil ama seveniniz olabilir. Sonuca gelirsek The Next Batman sayısındaki başlık hikaye gerçekten başarılı. Yeni Batman olaylarını ilk sayıdan sevmemi sağladı. Bu sayı sadece tek o hikayeyi içerse ve bir tık daha uzun olsa mutlaka 8.5 ve üzeri bir puan vermiştim ama yan hikayeler ana hikayenin yanında çok ortalama kalınca puan biraz düştü. Ben bu isimde bir çizgi roman aldığımda, hele ki 8 dolara almışsam, ismi tamamen karşılayacak bir sayı beklerim. Bu seriye sadece ana hikaye için devam edecekmişim gibi hissediyorum ama bu fiyat sadece ona değer mi bilemiyorum. 


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.