Future State: The Next Batman #2 İnceleme | Adaletin Peşinde


 Future State incelemelerimiz son hızda devam ediyor! Bu sefer yine The Next Batman ile birlikteyiz. İlk sayısında Tim Fox hikayesi baya hoşuma gitse de yan hikayeler çok ortalama kalmıştı. Batman başlıklarının özelliği ise bir sonraki sayısındaki yan hikayelerin farklı olması. Yani geçen yazıda konuştuğum yan hikayelerin devamından 3.sayının incelemesinde bahsedeceğim. Bu sayı ise yeni iki farklı hikaye konuşacağız. Bir tane daha 8 dolarlık uzun bir sayı ile beraberiz o yüzden hikayelerden konuşarak başlayalım.


İlk hikayemiz yeni Batman’in olayını devam ettiriyor ve bu sayıda bir ölümü çözmeye çalışıyor. Tabii ki bu olayı çözmeye çalışırken Magistrate, maske takanları avlayan örgüt, Batman’in peşine takılır ve durumları daha da zor hale getirir. Batman bu cinayeti çözünce ise doğru olanın ne olduğu hakkında bir karar vermelidir. İkinci hikayemiz ise Batgirls, Stephanie Brown ile Cassandra Cain’in Magistrate hapishanesinde yaşadıklarını anlatıyor. Son olarak ise bir Gotham City Sirens hikayemiz var ve ne ile ilgili olduğunu ben de bilmiyorum. The Next Batman hikayesi yine sayının en iyi hikayesi ama ilk sayıdaki kadar da iyi olduğunu söyleyemem. Yazar belli ki büyük olayları geleceğe saklamış o yüzden bu 4 sayıda daha minik bir hikaye oluşturmaya çalışıyor ama o oluşturulan hikaye baya minik. Hatta normal bir Batman serisinde tek sayıda yapılıp bitebilecek bir hikaye ama yazar bunu dört sayıya uzatmaya karar vermiş. Hikaye hakkında bir sorunum yok. Güzel yazılmış, akıcı bir hikaye ama olan olaylar çok tekrar ediyor ve pek de yenilikçi hissettirmiyor. 


Batman karakterine geri dönersek ise hala yazımını çok beğeniyorum. Bu sefer karakterle daha fazla zaman geçiriyoruz ve biraz daha bu iş üzerindeki düşünce biçimini görüyoruz. Bunun yanında adaletteki yerini de öğrenme şansımız oluyor ve böyle durumları görmemiz güzel. Karakterin bu kadar öne çıkması da hikayeyi çok önemsememiz gerektiğini anlatıyor aslında bana. O yüzden bu hikaye hakkındaki düşüncelerimde biraz arada kalmış durumdayım. Bir diğer tuhaflık ise ikinci sayıdan çizerin değişmesi. Nick Derington’ı geçen sayıda çok sevmiştim ama bu sayıda zamanı yetmemiş ola ki sadece çizilmesi gerekenlerin kabaca taslağını çıkarmış sanırsam. Asıl çizimi ise Laura Braga yapıyor. Yanlış anlaşılmasın bence gayet güzel bir iş çıkartılmış. Dinamik ve güzel aksiyon sahneleri oluşmuş ve Arif Prianto’nun renklendirmesi ile birleşince de ortaya temiz bir iş çıkmış. Sadece Nick Derington’dan sonra fazla hızlı bir geçiş olmuş ve geçen sayıda bahsettiğim gelecek gibi hissettirmeme olayı devam ediyor. 
Gelelim ikinci hikayeye yani Batgirls’e. Vita Ayala tarafından yazılan bu hikaye gerçekten sıkıcıydı. Diyaloglar bazen güzeldi ama hikaye olması gerektiğinden çok daha fazla gidiyor ve olanlar da bir şey hissettirmiyor. Cain ve Brown arasındaki ilişki ise sayıdaki tek iyi şey olabilir. Aneke’nin çizimleri ise fena değil. Açıkçası bu hikaye hem üzdü hem de sıktı okurken ve asla bitmeyecekmiş gibi hissettim. Sadece Magistrate hapishanesinde geçen bir hikaye denince aklımda daha heyecanlı bir şey beliriyordu. Potansiyel harcanmış. 


Son olarak ise Paula Sevenbergen’in yazdığı Gotham City Sirens hikayesi var. Açıkçası bu hikayeyi konuşmak istediğimden emin bile değilim çünkü baya kötü ve baya sıkıcıydı. Harley’siz bir Sirens ekibimiz var ve yeni üyeleri bir robot. Bu üçlü bazı olaylar yaşıyor ve Magistrate ile kapışıyor. Tüm olay bu. Yenilik yok, diyaloglar sıkıcı, karakterler ilgi çekici değil. Bu hikayeyi neden bu sayıya koyduklarını anlıyorum çünkü ayrı okusam yarısına gelmeden bırakırdım. Emanuela Lupacchino’nun çizimlerini ise beğenmedim ama belki seveniniz çıkar.Wow...ne kadar da üzücü bir şekilde bırakan bir sayı. Ana hikaye zaten biraz düştüğünden tek başına 7.5 gibi bir puan verebilirdim ama bu sayıdaki yan hikayeler baya kötüydü. İlk sayıdakilerden bile düşüktüler ki bu da puanı baya aşağı çekiyor. Sadece Batman okuyarak puan verebilirdim ama sayıya 8 dolar vererek diğer hikayeleri de almayı kabul ettiğinizden onları da bu değerlendirmenin içine katmak gerekiyordu. Ana hikayenin nerelere gideceği konusunda merak içindeyim, umarım daha heyecanlı olaylar görebiliriz. 


Notum: 6.5 (Üzgünüm Batman)

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.