Şimşek Turu #3 | Future State |


 “Şimşek Turu” serimize yeniden hoş geldiniz. Bu inceleme serisinde birkaç hafta aralığında çıkmış bazı sayılardan kısaca bahsedeceğim. Bu sayılar ne ilk sayı dedektifi ne de inceleme yazmaya zamanım olmadığı sayılar olduğundan biraz daha yüzeysel konuşacağım. Bu yazı ise tamamen Future State üzerine kurulu! Bu koca Future State hakkında konuşacağım serileri ise kolayca seçebildim. Bu seriler gerçekten konuşabileceğim şeyler içeren seriler. Çok malzeme bulamadıklarım ama bir şeyler demek istediklerimi de sonda çok hızlı konuşup geçeceğim. Umarım bu Future State yolculuğunda yönünüzü bulmanızda yardım edebilirim. 


Swamp Thing


Swamp Thing muhtemelen bu yazıda konuşacağım en elle tutulur seri. Karakterin çok büyük bir hayranı olmadan beklentisiz girdim ve baya beğendim. Ram V katmanlı bir karakter yaratmış ve iki sayı içerisinde tatmin edici bir hikaye sunabilmiş. Sonunu da baya etkileyici bitirmiş. Mike Perkins ise çizimde güçlü bir iş çıkarmış. Çizeri her zaman çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim ama bu çok uzak zamanda geçen ve Swamp Thing’in yarattığı insanların anatomisini gösteren sayfalar çok başarılı olmuş. Hem karakteri sevenlerin hem de sevmeyenlerin bir şeyler bulabileceği kaliteli iki sayı olmuş.


Notum: 8.5


Justice League 


Joshua Williamson tarafından yazılan bu iki sayılık hikayede ise Future State’teki birkaç kahramanı bir arada görüyoruz. Ana hikaye açıkçası hiç fena değil. Karakterler güzel yazılmış, etkileşimler çok iyi, aksiyon hoş ama keşke önceden bu karakterleri daha çok tanıtıp çıkartsalarmış dedim. Karakterlerin ne kadar iyi olduğu anlatılıp duruluyor ama daha bir şeylerini görmediğimizden etkisi olmuyor. Yine de bu takımı ileride daha çok görmek isterim. Robson Rocha’nın çizimleri ise hiç fena değil. Bir de sayılarda Ram V tarafından yazılan ve Marcio Takara tarafından çizilen Justice League Dark hikayeleri var ama düzgünce okuduğumu söyleyemem. DC’nin büyü tarafı ilgimi çekemediğinden devam edemedim ama bazı ilginç konseptler sunuluyor gibi.


Notum: 7.5


Teen Titans


Bu seriler arasında en kafam karışarak okuduğum seri diyebilirim. Tim Sheridan kocaman bir hikayeyi ortadan başlatarak bizi parçalara ayırıyor ama hiçbir cevap vermiyor. Bazı serileri birbirine takdir edilesi şekilde bağlamayı başarıyor ama okuduklarım bana bir anlam ifade etmediğinden etkilemedi de. Hatta Deathstroke Nightwing, Red X ve daha birçok ilginç konsept sunuyor ama bunlar iki sayıda yeterince gelişmediğinden her şey ileride çıkacak Titans Academy serisinin reklamıymış gibi hissettiriyor ki evet göz atacağım. Rafa Sandoval’ın çizimlerini ise çok sevdiğimi söylemem lazım. Ne yazık ki güzel çizim ve birkaç ilginç konsept bu reklamı kurtaramıyor, umarım ana seride şansı yaver gider.


Notum: 6.7


Superman: Worlds of War 


Muhtemelen Future State’te yaşadığım en büyük hayal kırıklığı bu seriden oldu. Tamamen Planet Hulk gibi pazarlanan bu ana hikaye hiç geliştirilmiyor ve yetersiz kalıyor. Asıl olay ikinci sayıda yaşanıyor ve güzel olsa da çok bir şey bulundurmuyor. Bir yandan güzel şeyler anlatan ama asıl istediğimiz olmayan bir insan öyküsü de anlatmaya çalışıyor. Yani bir tarafta gladyatör Superman varken ben neden bunu okumak isteyim ki? Janin’in çizimleri ise Superman taraflarında gerçekten parlıyor. Daha da sinirlendiren şey ise sayılarda üç tane yan hikaye olması. Midnighter hikayesi fena olmasa da Mister Miracle ve Black Racer hikayeleri baya sıkıcı ve direkt geçilebilir. Bu sayılara bu kadar fiyat hiç değmez.


Notum: 5.0


Flash 


Brandon Vietti’nin yazdığı bu hikaye hayal kırıklığı olmasa da gerçekten kötü. İki sayı olmasına rağmen çok tekrara binen bir hikaye olmuş. Her şey çok klişe hissettiriyor ve duygusal olmaya çalışıp olamıyor. Sona geldiğinizde ise boşuna okumuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Wally West’in bir kez daha kötü olduğu ve Flash ailesinin onu durdurmaya çalıştığı hikaye güzel aksiyona ve nadiren güzel anlara sahip olsa da dediğim gibi çok hızlı tekrar etmeye başlıyor. İki sayı olduğundan çok malzeme kullanmak istemedi mi yazar yoksa zaten malzemesi mi yoktu bilmiyorum. Brandon Peterson’ın çizimleri ise gayet temiz ve güzel olmuş. Bu hikayenin ana Flash serisini ileride nasıl etkileyeceğini korkarak merak ediyorum. 


Notum: 5.3 


Green Lantern


Future State’teki en kötü seri değil ama kesinlikle en sıkıcısıydı. Ana hikayede bir Green Lantern serisini nasıl sıkıcı hale getirebiliriz demişler ve başarmışlar. Hiçbir karakterin yüzükü yok ve bomboş bir savaş veriyorlar. En sıkılarak okuduğum hikaye olabilir. Çizimleri de çok beğendiğimi söyleyemem. Yan hikayeler ise kesinlikle ana hikayeden daha iyi. İlk sayıda Jessica Cruz ve Guy Gardner hikayeleri var ve ikisi de ilginç şeyler sunarken ne düşünmüşlerse tam sizi kaptığı noktada bitirmeye karar vermişler. İkinci sayıda ise ilk olarak Teen Lantern hikayesi var ve kesinlikle bu serideki ortalama üstü tek hikaye. Hal Jordan hikayesi ise yeni çıkacak seri için bir reklam sadece. Yan hikayeler ortalama olsa da ana hikayenin bu kadar sıkıcı olmasını affedemem. Bu adamın yeni seriyi yazacak olması da korkumu arttırıyor.


Notum: 5.7


Kara Zor-El, Superwoman


Bu sadece Future State’teki değil ama uzun zamandır okuduğum en kötü şey. Pardon ama bu seri kime hitap ediyor? Sauvage’in çizimi aşırı çocuksu olduğundan 10 yaşındaki kızınız çok sevecekmiş gibi duruyor ama hikaye için aynısını söyleyemem. Hikaye çok fazla gereksiz diyaloğa sahip ve akışı hiç iyi değil. Supergirl, DC evreninin biraz daha canlı, eğlenceli karakterlerinden ve Marguerite Bennett’ın nasıl okuduktan sonra bu kadar boş hissettiren bir hikaye yazdığına inanamıyorum. Bu seri hakkında tamamen iyi bir nokta yok o yüzden sanırsam bu sitede verdiğim en düşük puanı veriyorum.


Notum: 2.5 


ULTRA ŞİMŞEK TURU


Şimdi ise konuşmak için yeterince malzeme bulamadığım ama yine de isimlerini geçirmek istediğim serilerden hızlıca bahsedeceğim. Nightwing ve Catwoman serilerini gayet beğendim ama Magistrate dönemine çok bir şey de katmıyor. Yine de takip edenleri şaşırtacak sürpriz karakterler bulunduruyorlar. Superman/Wonder Woman gayet eğlenceli ve umut dolu bir seri. İki karakteri güzel kullanıyor ve hiç de fena olmayan bir iş çıkarıyor. Robin Eternal ise Future State’in en ortalama sayısı olabilir. Ne iyi ne kötü, aşırı arada. Harley Quinn’in ilk sayısını çok severken ikinci sayısını tatmin etmeyici buldum ve ortalama altında kaldı. Yine de çizim çok güzel parlıyor. Immortal Wonder Woman’ın ana hikayesi ortalama kalırken Nubia yan hikayesinin baya kötü olması ile beni bıktırdı. Son olarak Aquaman serisi başta okumayı düşünmediğim ama okuyunca sürpriz yaşadığım bir seri oldu. Future State’in ilk 5’ine rahat girer. Kesinlikle bir şans verin.


Sonuca gelirsek Future State bir çorba. Aşırı berbat ve endüstrinin en kötüleri olabilecek örnekler bulunduruyor ama bir yandan da gayet güzel seriler de sunabiliyor. Yine de ben çoğunu unutulabilir buldum. Şimdi merak ettiğim ise Infinite Frontier ile yeni dönemi nasıl kuracakları ve Future State’te kurduklarını nasıl devam ettirecekleri. Umarım size bu yazı ile aklınızda bir fikir oluşturabilmişimdir kalite hakkında. Bir sonraki Şimşek Turu tamamen bağımsız sayılardan oluşacak. Siteyi Future State ile kaplamamın bir özürü olarak düşünebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.