Future State: Dark Detective #3 İnceleme | Batman'e KarşıFuture State’in en güçlü serilerinden biri olan Dark Detective’in yeni bir sayısı ile beraberiz. En azından bir tane güzel Batman serimiz olması Future State’e bazen olumlu yönden bakmamı sağlıyor. Ne kadar dört sayı olmasının getirdiği yavaşlığın olumsuz bir yönü olsa da hala sayılar kaliteli olmayı başardı. Bu sayıda ise ana Bruce Wayne hikayemizin devam etmesi yanında ilk sayıdaki Grifter hikayesi son buluyor. 


Batman bu sayıda Gotham’ın güvenlik sistemlerini ve dinleme cihazlarını araştırmaya devam ediyor. Gotham halkının güvenliğinin ne kadar olmadığını görüyoruz. Bir yandan da neden Magistrate’in bazı zengin figürleri öldürdüğünü öğrenmeye çalışıyoruz. Son olarak ise Bruce Wayne bir başka Batman olan Jace Fox ile karşılaşıyor bu sayıda. Grifter hikayesinde ise kahramanımız, Luke Fox’u Gotham’dan çıkarmaya çalışıyor. Peki bunu gerçekten başarabilecek mi? Olaylar olaylar...Bruce Wayne hikayesini yine çok beğensem de hayal kırıklığına uğradığım birkaç nokta var. İlk olarak dediğim gibi dört sayı olmasının getirdiği bir yavaşlık var ve bu sayının neredeyse hiç ilerlettiği bir şey yok. Yazım çok güzel ve olan olayların akıcılığı devam etmemi sağlıyor ama bu sayının neredeyse bir filler olması hem de dört sayılık bir seride filler olması sinir bozuyor. Açıkçası buradaki sorunun biraz da editörlerin Batman serilerini uzun yapma gerekliliğinde olduğunu düşünüyorum. Niye tüm seriler iki sayıyken Batman serilerini dört sayı yapma gereksiniminde bulunsunlar ki? Cevabı basit, Batman satıyor.


Gelelim bir diğer hayal kırıklığım olan Batmanlerin karşılaşması konusuna. Nightwing serisinde kullanımını sevdiğim yeni Batman bu seride tamamen sayfa sayısını doldurma amaçlı bulunuyor ve sadece iki üç sayfa sürüyor. Karşılaşmaları havalı olsa da gerçekten büyük bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Baya “Senin kim olduğunu bilmiyorum ama buralar tehlikedir kendine dikkat et, kolay gelsin” konuşması geçip bitti tüm olay. Belki ilerisi için bir temel atmadır ama böyle kullanılınca yine filler gibi hissettiriyor.Çizimler ise her zamanki gibi çok kaliteli. Dan Mora olay ne olursa olsun zevkli aksiyon sahneleri ve havalı anlar sunmayı başarıyor. Renklendirme de sayıdaki parlayan etmenlerden. Neo-Gotham’ı her panelde hissedebiliyorsunuz. Anlıyorum, Dark Detective incelemeleri hep Dan Mora övme yazıları gibi olabiliyor ama yapabileceğim bir şey yok çünkü adam çok iyi çiziyor.  


Grifter hikayemizin ikinci ve son parçasında ise çok doymadım. Hikayeyi genel olarak beğendim. Aksiyon büyük ve eğlenceli, karakterlerin yazımı güzel, olaylar güzel bir araya gelmiş ama benim sorunum sonunda. Çoğu Future State serisinde olduğu gibi bu hikayenin de iki sayı olmasından dolayı oluşan bir sıkışıklık var ve sonu çok havada kalıyor. Bir sayı daha görmemiz gerekiyormuşum gibi hissediyorum çünkü tam hikayeye gömüldüğünüzde bitiyor öylece. Matthew Rosenberg’in bu hikayesini ileride yeniden görmek isterim. Carmine Di Giandomenico’nun çizimlerini ise baya beğendim. Her sayfasıyla beklentimi ve sevgimi arttıran ama sonda uçurumdan atlayan bir hikaye oldu. Böylece bir Dark Detective sayısının daha sonuna geldik. Açıkçası bu baya hayal kırıklığı içeren, serideki en zayıf sayı oldu. Tabii bu serinin standartlarına göre zayıf çünkü hala güzel anlar okuyoruz muhteşem çizim ile. Sadece üçüncü sayıya geldiğimizde daha fazla şey isterdim hikayeden ve gördüklerimiz daha çok doldurma olduğundan sinirlendiriyor. Bir sonraki sayıda hem bu hikayeyi hem de Red Hood hikayesini sonlandıracağız. Aynı zamanda Future State incelemelerine de bir son vereceğiz. 


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.