Future State: The Next Batman #3 İnceleme | Kanuna Karşı


 O uzun yazıdan sonra Future State hakkında konuşmayı bırakacağımı düşünmüştünüz değil mi? Hayır, Future State’in Batman sayılarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ana hikaye hakkındaki düşüncelerim genel olarak fena olmadığı konusundaydı ama serideki asıl sorun şimdilik yan hikayeler olmuştu. Bu sayıda ise ilk sayının yan hikayelerinin devamını konuşacağız. Onlar hakkındaki fikirlerim için ilk sayının incelemesine dönebilirsiniz. O zaman biz de hikayeleri konuşmaya geçelim. 


Geçtiğimiz sayıda Batman pelerinin altına iki tane aranan ama masum vatandaşı almıştı. Bu iki kişiyi korumaya çalışan Batman’in peşinde ise her zamanki gibi Magistrate vardır. Bu sırada Fox ailesi de sarsılmaya başlamaktadır. Diğer hikayelerimizin ilkinde Outsiders’a devam ediyoruz. Katana, Black Lightning ve Signal aksiyonun içine atılıyor. Gotham Knights hikayesinde ise kötülerin isyanı devam ediyor ve halka önemli bir mesaj veriyorlar. Ana hikayeyi değerlendirerek başlayalım. The Next Batman neden bilmiyorum ama her sayı etkisini kaybediyormuş gibi hissediyorum. Bunun sorunu hikayenin kötü olması değil. Aslında üzerinden biraz zaman geçince bu büyük evrende küçük bir Batman hikayesi okuma fikri hoşuma gitti. Yeni başlayan bir karakteri görmek için mantıklı bir seçim. Bunun yanında aksiyon da sağlamdı. Asıl sorunum bu hikayenin 4 sayı olmasına hiç gerek olmaması. 3 belki 2 sayıda kolayca bitebilecek bir hikaye olsa da her sayı giderek uzatılışını görünce bıkkınlığım artıyor. Dediğim gibi sorun hikayede değil, ilerleyişte. 


Sayıda bir tık beğendiğim şey Fox ailesi oldu. Batman orada acılar çekmekteyken bir yandan da biraz daha Fox ailesini tanımamız ve onların da dramlarına yaklaşmamız hanginizin hoşuna gider bilmiyorum ama ben beğendim. Yapmacık gelmedi ve bu zamandaki karakterleri daha iyi anlamamızı sağladı. Karakterler güzel yazıldığı sürece bir sıkıntım olmuyor bu olaylar hakkında. Bunun dışında bu hikaye hakkında gerçekten diyebilecek başka bir şey bulamıyorum. O kadar boş bir sayıydı.Laura Braga’nın çizimlerini ise yine yeterli buldum. Hele ki aksiyon sahnelerinde parladığını söyleyebilirim. Ama farklı veya yaratıcı bir şeyler beklemeyin. Dark Detective hikayesinde çizimin yanında panel dizilimlerini de bazen çok yaratıcı buluyordum. Burada ise her şey kitabına göre, çok klasik kalmış. Hikaye gibi çizim de yeni bir şeyler yapmaya uğraşmıyor.Gelelim ilk yan hikayemiz Outsiders’ın son kısmına. Aksiyonun ve bazı anları gerçekten beğendiğim bir sayı. Olan olaylar olsun, kapışmalar olsun çok temiz ve düzenli. Benim sorunun ise ana hikayede. Yazım güzel olsa da hikaye çok düz hissettiriyor ve ilgi çekemiyor. Okuduğum yan hikayeler arasında en kötüsü diyebilir miyim? Kesinlikle hayır ama iyilerden de değil. Sumit Kumar’ın ise çizimlerini baya iyi buldum. Aksiyon sahneleri hızlı ve güçlü ilerletiliyor. Bu çizeri ileride Man Bat dışında daha farklı serilerde de görmek isterim.


Paul Jenkins’in yazdığı Arkham Knights hikayesi ise ilk parçası gibi sıkıcı ilerliyor ve sıkıcı bir son buluyor. Sadece ana hikaye olarak sıkıcı değil ama aynı zamanda yazım anlamında da çok sıkıcı buldum. Arkada hep motivasyon veren ve ayaklandırıcı bir konuşma ilerliyor ama o kadar umrunuzda olmuyor ki... Jack Herbert’in çizimleri ise daha önce de dediğim gibi benim tarzım değil ama belki seveniniz çıkar. The Next Batman #3 bu serinin şu ana kadarki en düşük noktasıydı. Yan hikayelerin boş ve ilgi çekici olmayı başaramayan bir kıvamda olması dışında ana hikaye de bu sefer baya üzdü. Bu ilerleyememe hissi ana hikayeye de büyük çaplı bir zarar veriyor. Bir sonraki sayıda finali vereceğiz ve tüm bu sayılardan sonra çok bir umudum olmasa da ana hikayenin nasıl son bulacağını baya merak ediyorum. Future State’in en heyecanla başladığım ama ilerledikçe hayal kırıklığımın arttığı bir seri oldu.


Notum: 6.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.