Future State: The Next Batman #4 İnceleme | FİNAL! |

 


The Next Batman, Future State’in ortasında karışık bir torba oldu şimdiye kadar. Ana hikayesini yavaş olmasına rağmen genel olarak sevdim, yan hikayelerini ise gerçekten sıkıcı buldum. Şimdi ise finaldeyiz! Hem ana hikayemizi bitireceğimiz hem de ikinci sayıda konuştuğumuz ve beni bıktıran yan hikayeleri sonlandıracağımız bir sayı olacak. Kemerinizi bağlayın çünkü direkt hikayeleri konuşmaya geçiyoruz.


Jace Fox’un Batman hikayesi bu sayı ile toparlanıyor. Kahramanımız iki tane tam suçlu olmayan suçluyu öldürülmeden bir yere götürmeye çalışıyor ama bu sırada Magistrate’ten kaçması gerekmektedir. Bunun sonucunda büyük bir kovalamaca başlar. Yan hikayelerimizde ise ilk olarak Batgirls var ki kahramanlarımız Magistrate hapishanede büyük karşıklık çıkarır. Gotham City Sirens hakkında ise ikinci sayıda olduğu gibi çok konuşmayacağım. Sonunda Next Batman hikayemizin sonuna gelebildik ve sonunda baştaki tadını bir tık vermeyi başardı. Belki de hikayenin bir nevi sonu olduğu içindir. Bir nevi diyorum çünkü bu hikaye sadece ikinci sayı ile başlayan suçluları güvenli yere götürme hikayesini kapatıyor. Biraz daha küçük hissettiren bu hikayeyi ise başarılı bir şekilde bitirdiğini düşünüyorum. Güçlü ve akıcı bir aksiyon okuyoruz ve sayı boyunca nabzınız asla düşmüyor. Resmen bir filmden çıkma kovalamaca sahnesi izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor sayı. Aynı zamanda karakter etkileşimleri de gayet güzel yazılmış. 


Gelelim muhtemelen incelemeyeceğim devam serisinde yoğunlaşacakları olaya. Daha önceki sayılarda da bahsettiğim ve sevdiğimi belirttiğim bir nokta olan aile mevzusu. Emin değilim ama güçlü, zengin (ve hala yaşayan) bir ailenin kahraman oğlu olayını daha önce görmedik. Tabii ki bu en basit anlatımdı, konuyu değiştiren daha bir sürü olay var ama serinin bunu ele alışını beğeniyorum. Tek sıkıntım tüm karakterlerin gelecek seriye hazırlık olmasından dolayı kimin neden böyle hissettiğini bilemememiz. Her şey hazırlık gibi hissettiriyor ve dört tane 8 dolarlık sayının Batman kısmı asıl hikaye olması gereken yerde hazırlık yapınca okurun sinirini bozabiliyor.Laura Braga çizimde güzel bir iş çıkartıyor. Dediğim gibi aksiyon kaliteli ve bu aksiyonu daha da kaliteli yansıtmayı başarmış. Bunun dışında panel dizimi yaratıcılıktan yoksun olsa da kurguyu güzel buldum. Tek sıkıntım, ki bu biraz tercih meselesi, okur bir Batman serisine girdiğinde daha ismi bilinen bir çizer görmek isteyebiliyor. İlk sayıda bu şekilde bizi kandırmayı başardılar Derington ile. Keşke devamında da öyle gitseydik.Vita Ayala’nın Batgirls hikayesinin ilk kısmı ağzımda çok kötü bir tat bırakmıştı. Bu kısmın da ilk yarısı o tadı devam ettirdi. Sıkıcı karakterlerle ilgi çekmeyen bir hapishane hikayesi ama gel gör ki Future State’te nadiren gördüğümüz bir şey var. Bu hikayenin tatmin edici bir sonu var ve gerçekten beğendim. Bu iki sayılık hikayelerde genellikle ya son saçma hissettiriyor ya da son gibi hissettirmiyor. Son birkaç sayfaya kadar “eh” gitti ama sonu o kadar memnun etti ki hikaye hakkındaki fikrim biraz değişti. Yine de hikayeyi kurtaramıyor. Aneke’nin çizimleri ise yeterli diyebilirim.


Paula Sevenbergen’ın Gotham City Sirens hikayesi ise tahmin edilebilir bir sıkıcılıkta. Ciddi olarak söylüyorum bu hikayeyi kimsenin beğeneceğini düşünmüyorum. Ne yapmak istediğini bilmeyen ortaya karışık bir hikaye. Emanuela Lupacchino’nun çizimlerini de çok sevdiğimi söyleyemem.Böylece iyisiyle kötüsüyle The Next Batman’i bitirmiş olduk. İlk sayıdan beri dediğimin aynısını diyeceğim ama ana hikaye bu serinin en ve tek iyi yanı. Biraz daha küçük çaplı ama her şeyi hazırlık olan bir hikaye. Yan hikayeler ise bu seriye büyük zarar verdi. Hiçbir yan hikayeyi gerçekten sevdiğimi düşünmüyorum, arada beğendiğim kısımları oluyor sadece. Next Batman’in ilerideki maceralarını okumaya devam edeceğim ama hiç inceleyeceğimi düşünmüyorum. 


Notum: 6.8

Seri Not Ortalaması: 6.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.