Keanu Reeves Çizgi Roman Dünyasında! | Şimşek Turu #4


 “Şimşek Turu” serimize yeniden hoş geldiniz. Bu inceleme serisinde birkaç hafta aralığında çıkmış bazı sayılardan kısaca bahsedeceğim. Bu sayılar ne ilk sayı dedektifi ne de inceleme yazmaya zamanım olmadığı sayılar olduğundan biraz daha yüzeysel konuşacağım. Bu yazıda ise özel olarak bazı bağımsızlardan bahsedeceğim. Daha çok Image ağırlıklı olacak bu yazıdaki serilerin hepsini tavsiye ettiğimi önceden söylemek istiyorum. Olabildiğince farklı ama bir yandan da bulabileceğiniz ve popüler yeni çıkanları seçtim.


RADIANT BLACK #1


Bu seriler arasındaki en klasik ama aynı zamanda en samimi hikaye olabilir. Kyle Higgins’in yazdığı bu hikayeye büyük bir heyecanla girdim çünkü kendisi Power Rangers serisinin en iyi kısımlarının yazarıydı ve bu seri de onu sevenler için yapılmıştı. Hikayemiz başarısız bir yazarın bir olay sonucu güçler kazanmasını anlatıyor ve ilk sayı genel olarak böyle. Aşırı klişe bir hikaye olarak düşünebilirsiniz ve çoğu noktası öyle. İleride de farklı klişelerle karşılaşacağımızı düşünüyorum ama bunları dalga amaçlı veya akıllıca kullanacaktır. Karakterler biraz daha öne çıkartılan ve güzel yazılmış yönlerden. Benim sayı ile ilgili en büyük sıkıntım biraz hızlı ilerlemesi. Daha karakterimizin güçlerini anlamamışken ilk sayıdan düşman getirmenin fazla acelece olduğunu düşünüyorum. Marcelo Costa’nın çizimleri ise baya temiz ve güzel olmuş. Radiant Black tatlı başlasa da hala gelişmek için zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 


Notum: 7.8


SNOW ANGELS #1


Sıradaki sayı ise Comixology serisi olduğu için çıkana kadar bir şey duymadığım Snow Angels serisinden. Oysaki ekibi baya kaliteli. Jeff Lemire’ın yazdığı ve Jock’un çizdiği bu seride her yerin donduğu bir geleceğe göz atıyoruz. Odağımızda bir aile var ve daha da fazla diyebileceğim bir şey yok. Yazım ve diyaloglar başarılı, evren hakkında ilginç şeyler var, çizim güzel ama ilk sayıda sizi bağlayan bir yer yok. Baya düz bir sayı. Bazı şeylerin temelini atıyorlar gibi ama keşke biraz daha şey öğrenseydik. Birkaç sayısı çıktıktan sonra okumanın daha mantıklı olacağını düşündüğüm bir seri. 


Notum: 7.3


NOCTERRA #1


Scott Snyder’ın yeni başlayan bu Image serisi baya bir ön yargımı parçaladı. Death Metal ardından Snyder’dan bir beklentim kalmadı ve onun ismi yazan her işe bir tık korku ile baktım. Bu sayıya da biraz isteksiz girdim ama kaliteli olmuş. Nocterra serisinde Güneş kayboluyor ve karanlık altında kalan canlılar korkunç şekillere bürünmeye başlıyor. Ana karakterimiz de bu evrendeki taşıma işleri ile uğraşan bir kamyon şoförü. Snyder’ın duvar kadar açıklama bulunduran kısımları yok ve karakterler güzel yazılmış. Hikaye de ilginç parçalar gösteriyor ve güzel aksiyon sunuyor. Tony S. Daniel’ın tarzına ise hiçbir zaman çok heyecanla bakmasam da bu seri için uzun zamandır çalıştığından olsa gerek baya güzel bir iş çıkarmış. Tabii tamamen siyahtan oluşan bir kötü karakter olmasa Snyder hikayesi diyemezdik. Kısacası Nocterra bazı tanıdık olaylar içerse de kesinlikle kaliteli bir başlangıç sayısı. Hadi Snyder, böyle devam edersen kendini bir tık affettirebilirsin. 


Notum: 8.5


BRZRKR #1


Keanu Reeves ve Matt Kindt’in yazdığı yeni Boom serisi ise büyük beklentileri kesinlikle karşılıyor. Yanlış okumadınız, Keanu Reeves, hani Neo ve John Wick beyimiz. Birkaç ertelenmeden ve bir sürü rekor satışın ardından sonunda çıkan Brzrkr, ölümsüz bir savaşçıyı anlatıyor. Old Guard’ı düşünün ama vahşeti 50 kat arttırın. İlk sayıda hikaye anlamında çok bir şey öğrenmiyoruz ama Ron Garney tarafından çizilen muhteşem ve akıcı aksiyon sahnelerini görüyoruz. Uzun zamandan sonra bir çizgi romanda ilk kez aksiyonu gerçekten hissettim. Bunun yanında yazım da baya akıcı ve sade. Ana karakterin Keanu’ya benzemesi gibi klasik ama komik şeyleri geçiyorum zaten. Eğer bu yazıdan bir tane sayıyı net beğenecek olsanız o sayı bu sayı olurdu. Her şeyi güzelce veriyor ve ilerisini de merak ediyorsunuz. Boom Studios son birkaç senede çok hızlı gelişti ve kesinlikle en sevdiğim yayıncılardan biri haline geldi. Brzrkr da büyük bir zafer oldu onlar için.


Notum: 8.7


STRAY DOGS #1


Stray Dogs bu yazıdaki en tuhaf sayı. Tony Fleecs’in yazdığı ve Trish Forstner’ın çizdiği bu seri korku ile animasyonun muhteşem bir şekilde harmanlanmış hali. Çizimlerinden bir animasyonmuş hissi veren, karakterleri ile sanki Lady and the Tramp okuyormuşsunuz fikri veren bir hikaye. Sayı boyunca küçük tatlılıklar ve gizemler sokuyor ta ki her şeyi anladığınız noktaya kadar. Bundan sonra serinin yönü tamamen değişiyor ve benim de seriye olan merakım artıyor. Serinin düşüncesine kesinlikle varım ama daha konsept yeni başladığından biraz zaman vermek gerek tam oturması için. O zamana kadar baya ilginç olaylar göreceğiz gibi. 


Notum: 8.0


Bir Şimşek Turu yazısının daha sonuna geldik. Bu sefer birbirinden farklı bağımsızlara göz attık. Umarım bu yazıda ilginizi çeken bir seri bulabilmişsinizdir. Bir sonraki Şimşek Turu ne zaman olur bilmiyorum ama yeniden karma bir tane gelecek. DC yine konuşmak istediğim bir sürü şey çıkarıyor ama dengelemeye çalışacağım bir şekilde.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.