Oscar Masası #2 Promising Young Woman | Karışık Duygular


Oscar Masası Yazı Serisi Nedir?

İki yıl önce yaptığımız ve hem sizin hem bizim çok memnun kaldığımız bir seri olan Oscar Dosyaları yazı serisi, 2021 Oscarları için Oscar Masası ismiyle sizlerle buluşacak. Bu yazı serisinde filmlere daha çok Oscar organizasyonu üzerinden yaklaşacağız. Aday olduğu kategorilerden giderek, bizce hak edip etmediğinden tutun, hangi özelliklerin bu filmlerin aday olmasını sağladığına, filmlerdeki detaylardan tutun, ödülü kazanmalarını sağlayacak olan artılara veya kaybetmesine sebep olacak olan eksilerine değineceğiz. Her yazının sonunda da aday olduğu ödülü bize göre kazanma yüzdesini sizlerle paylaşacağız. Ana sayfamızdaki etkinlikler kısmından diğer Oscar içeriklerimize ulaşabilirsiniz. 

Can you guess what every woman's worst nightmare is?

Baştan belirteyim, bu yazı, serimizin ilk yazısı olan Judas and the Black Messiah kadar uzun olmayacak. Bunun sebebi aslında hem Promising Young Woman filmine karşı karışık düşüncelere sahip olmam hem de filmin üzerinde çok fazla konuşulacak şey barındırmaması. 5 dalda Oscar adaylığı bulunan film senenin adaylık olarak en başarılı yapımlarından biri çünkü bu adaylıkların hepsi sağlam dallardan: Kurgu, kadın oyuncu, orijinal senaryo, yönetmen ve en iyi film. 

Yazının başında filme olan hislerimin karışık olduğunu belirttim, bunun sebebi filmin teknik özellikleriyle içerik özelliklerinin arasında büyük bir kalite farkı olmasından kaynaklı. Filmin yönetmenliğini, anlatımını ve kurgusunu oldukça başarılı bulsam da olay örgüsünün çok ucuz olduğunu düşünüyorum. Kurgusu filmin izlenebilirliğini çok arttırıyor tempoyu elinde tutarak ve akıcılığı sağlayarak. Fakat filmin olay örgüsünün Netflix gençlik dizilerinden farksız olduğunu düşündüğümü de söylemem gerek. Sanırım en güzel örneği, konu olarak da uyuştuğu için, 13 Reasons Why dizisi. Tıpkı bu dizideki gibi filmde de izlerken saçma olduğunu düşündüğüm rastlantılar, izleyiciye pek kanıtlanmadan uygulanan keskin karakter geçişleri ve ucuz hissettiren anlar (Karakterimiz üst düzey planlamalar yapmamasına rağmen her işinin rast gitmesi gibi...) bulunuyor. Bunlardan bahsederken bilerek olay örgüsü demeyi tercih ettim çünkü senaryosu bunun aksine ilginç bir şekilde başarılı. Diyaloglar sayesinde, senaryonun olay örgüsündeki bu saydığım eksileri harika bir şekilde toparladığı anlar var. Bunun üzerine filmin kurgusunun da anlatıma tempo ve akıcılık olarak katkı yapmasıyla beraber ben filmi izlerken farklı duygulara kapıldım ve keyifli vakit geçirdim. Özetle anlatımı çok memnun etse de anlattığı olaylar beni tatmin edemedi. 
Yönetmenlik demişken şu da inkar edilemez bir gerçek ki Emerald Fennell ilk filmiyle senaryo, yönetmenlik ve en iyi film dallarında aday olarak büyük bir başarıya imza attı. İlk filminden bu kadar önemli dallarda tam üç ödüle aday olmak herkesin başına gelecek türden bir başarı değil. 32 yaşında ödüle layık görülerek yönetmenlik Oscarını alan en genç yönetmen olan Damien Chazelle bile ilk filmi olan Whiplash ile sadece tek dalda aday olabilmişti. Tabii ki bu bir kıyaslama kriteri olamaz, bence zaten Chazelle çok daha başarılı bir yönetmen. Yine de kast etmek istediğim şu ki son zamanlarda ilk filmiyle kendi adından çok konuşturan bir yönetmenden bile daha başarılı bir başlangıç yaptı Emerald Fennell. İlerleyen yıllardaki filmlerini merakla beklesem de bence önümüzdeki ay yapılacak olan törenlerde pek bir şansı yok. 

Filmin aday olduğu bir diğer önemli dal ise en iyi kadın oyuncu, bence kazanma ihtimali en yüksek olanı aynı zamanda. Carrey Mulligan daha önce Drive ve Wildlife gibi hak ettiğinden çok daha az değer gördüğünü düşündüğüm filmlerin saklı yıldızlarından biriydi. Bu filmde ise izlediğim bütün filmlerindeki en iyi performansını koymayı başardığını rahatlıkla söyleyebilirim. Karakteri benimsemiş ve filmin akıcılığına, samimiyetine katkısı takdir edilesi seviyede yüksek. Henüz Gloden Globe kazananı Andra Day'in yer aldığı United States vs. Billie Holiday filmini izlemediğim için kesin konuşamam ancak onun dışında bence en güçlü aday Mulligan. Aynı zamanda Mulligan'ın hem bu filmdeki hem de önceki performansları göz önünde bulundurulduğunda bu sene olmasa bile ileride bir gün bence kesinlikle ödülüne kavuşacak.Aday Olmasını Sağlayan Unsurlar

Açık konuşmak gerekirse bence bu dalların hepsinde aday olmayı hak eden bir film değil. Kurgu ve kadın oyuncu dalları dışında diğer dallardaki adaylıklarına pek sıcak bakmıyorum. Orijinal senaryo ve yönetmenlik bir şekilde kurtarılabilir, yenilikçi bulduğum yanları var ancak en iyi film için aday olmayı hak eden bir film olduğunu kesinlikle söyleyemem. Her sene en iyi filmde böyle bir aday mutlaka oluyor, hatta bazen maalesef kazanıyor. Bu yüzden bu şaşırtıcı bir durum değil, bu kontenjandan giren filmin Promising Young Woman gibi bir film olmasını tercih ederim çünkü çok daha kötü adaylara şahit olduk. Konumuza dönecek olursak filmin değindiği konuların, aday olması adına rakiplerine nazaran bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz; sonuçta son yıllarda bunun örnekleri var. Bu cümleden filmin torpille buralara geldiğini anlamı çıkamaz tabii ki :)

Kazanır Mı?

Yazı boyunca ufak ufak değindim ama yazının sonuna yaklaşmışken bir özet geçelim her zamanki gibi. En iyi kadın oyuncu bence filmin aday olduğu alanlar içinde kazanma ihtimalinin en yüksek olduğu kısım. Orijinal senaryoyu ise kazanması halinde benim için şaşırtıcı bir sonuç olmaz. Yönetmenlik ve en iyi film için ihtimal vermesem de kurgu cephesinde kazanma ihtimali aşırı düşük sayılmaz. Belirtmek lazım, akademinin ne yapacağı belli olmaz, zamanında nelere şahit olduk... Her şeye rağmen üç büyük dalda aday olması Emerald Fennell için büyük bir başarı olsa da benim tahminlerim geceyi ödülsüz kapatacağı yönünde. Daha önce başarılı performanslarına rağmen öne çıkamayan bir oyuncu olduğu için dilerim Carrey Mulligan ödüle layık görülür, bence hak ediyor. Dilerim Fennell da bu filmle edindiği tecrübeleri de kullanarak kariyerinin ilerleyen dönemlerinde bu başarılı başlangıcı sürdürür ve bizim de ödüle layık olduğunu düşündüğümüz filmler üretir. 
Promising Young Woman yazının başında da dediğim gibi içeriğiyle ilgili sorunlarım olsa da teknik özellikleriyle bence ortalamanın üstü olan ve bu yıl çıkan pek çok filme nazaran daha modern bir yapım. Kendini keyifle izletmeyi başarıyor ve yer alan genç isimler adına gelecek için ciddi şeyler vaat ediyor. Umarız bir aksilik olmaz ve bu isimler bizi yanıltmadan işlerini daha da ileri götürerek yapmaya devam ederler. Oscar Masası yazı serimizde adayları mercek altına almaya devam edeceğiz...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.