Batman #106 İnceleme | Geleceğin Tohumları |


 Future State’i bir nevi arkamızda bıraktığımıza göre artık normal programımıza dönebiliriz. Normal derken "yeni" normal program. Sayı numarası olarak kaldığımız yerden devam etsek de artık DC’de Infinite Frontier dönemine girmiş durumdayız. Infinite Frontier ana sayısını çok gereksiz kısımlar bulundurduğu için konuşmamıştım ama o sayı bu Batman hikayesine baya büyük temeller atıyor. O yüzden bakmanızı tavsiye ederim. Yine de olabildiğince kısaca bahsetmeye çalışacağım. Tynion’ın bol karakter içeren serisi bu sayı ile yeni tohumlar atarken bir yandan Future State serisinde gördüğümüz olayları devreye sokmaya başlıyor. O zaman daha da uzatmadan Batman serisine geri dönelim! 


Gotham her zamankinden daha zorlu bir dönemdedir. Bane ve Joker’in arka arkaya saldırılarından sonra çok fazla zarar gören Gotham, tüm bunların üstüne Arkham’a olan gizemli saldırı tarafından sarsılmıştır. Artık A-Day isimli saldırı ne kadar Joker tarafından yapılmış gibi gözükse de Joker’in hamlesinin son saldırısıyla çok yakın zamanda olmasından dolayı suçlu hakkında şüpheler vardır. Bunun yanında yeni bir ekip karanlıktan çıkmaktadır ve bunun dışında başkanın getirdiği anti-maske kanunu devreye girmiştir. Bütçesi azalan Batman ise eski/yeni dostu Ghostmaker ile Gotham sokaklarını temiz tutmaya çalışsa da işleri zorlaşmaktadır. Magistrate (yine mi!?) adımları atılırken şehirde korku dolu bir tehdit daha dolaşıyor olabilir. Scarecrow yeniden sahalarda!


Ha bir de unutmadan...DC artık sayıları biraz daha tuzlu bir fiyata satmak için bu sayıya yeni serisine hazırlık yapan bir Robin hikayesinin ilk parçasını koymuş. İkinci kısmı ise Detective Comics sayısında devam ediyor.Batman serisini çok özlemişim. Yeniden planlı ve bir sürü eklentinin olduğu bir seriye dönmek gerçekten güzel hissettiriyor. Tynion bu açılış sayısında da bir sürü olayın temelini atmaya başlıyor. Infinite Froniter’ın da etkisiyle yakın zamanda gördüğümüz Magistrate fikrini bu sefer daha mantıklı bir şekilde görüyoruz ve Detective Comics serisine de paralel olarak giden başkan olayları da işleri daha ilginç kılıyor. Tynion bunun yanında bildiğiniz üzere yeni şeyler koyup neyin tutup tutmayacağını görmek isteyen birisi. Başa geçtiğinden beri üç farklı karakter ekledi ve bu sayıda da yeni bir grup daha ekliyor. Tabii bunları yaparken bir de Scarecrow mevzusu var ki karakterin yansıtılışını çok beğendim. Anlayacağınız hikaye daha ilk sayıdan bir sürü olay sokuyor ve sayının çoğu bunları tanıtmakla ve güzel aksiyon göstermekle alakalı. Hikaye açısından her şey çok tanıdık gelse de bir yandan da doldurulan yeniliklerle farklı hissettiriyor. Gelelim ana karakterlerimize. Bildiğiniz üzere Batman artık daha farklı durumlar içinde. Daha küçük bir bütçe ile çalışıyor ama hala yanında arkadaşları var. Batgirl’i yeniden ekran başında görmek güzel ve Tynion’ın Harley’i o kadar geliştirdikten sonra bırakmamasını beğendim. Karakter ile ilgili neler yapacağını merak ediyorum. Ghost-Maker'ı ise seride görmeye devam ediyoruz. Kendisini açılış hikayesinde çok ilginç bulmamıştım ama bu hikayedeki yönünü biraz daha beğendim. Biraz daha eğlenceli yapmaları ve Batman ile olan etkileşimleri karakteri daha çok sevmemi sağladı. Bir orijinalliği yok ama Batman'in yanına hoş bir eklenti.


Sayıyı inanılmaz yukarı taşıyan şey benim için çizim oldu. Jorge Jimenez ve renklendirmen Tomeu Morey efsane bir iş çıkarmış. Her panel çok kaliteli ve aksiyon muhteşem. Üstüne Scarecrow’a gelen yeni tasarım inanılmaz ve korkutucu. Havalı bir şekilde modernize edilmiş. Jimenez’in işlerini her zaman sevmişimdir ama Batman’e gelmesiyle ve o karanlık tonu parlak ışıklarla benimsemesiyle çok farklı bir seviyeye çıktı çizer. Kesinlikle DC’de en güzel gözüken seri bu.Son olarak sayıya dahil olduğundan kısaca Joshua Williamson’ın Robin hikayesinden bahsetmek istiyorum. Dürüst olmak gerekirse Damian’ı hiçbir zaman sevmedim o yüzden umursayamıyorum da. Yine de Melnikov’un çizimlerini beğendim. Benim asıl sinirimi bozan şey bu hikayenin aslında Robin serisinin ilk sayısının yarısı olması. Diğer yarısı ise başta da dediğim gibi Detective Comics’de olacak ve karakterin serisi başladığında direkt olaya gireceğiz. Yani o seriyi okumak ve hikayeyi anlamak istiyorsanız bu sayıları okumanız gerekecek ve bu da işinizi daha tuzlu yapacak. Bunu sadece Batman’e özel yapmayıp bir sürü seride yapmaları daha da büyük bir sıkıntı. DC’nin bu stratejisine tamamen karşıyım ve zamanım olsa çok uzun bir yazı yazardım. Batman, yeni hikayesine bomba bir sayı ile başladı ve neden bu seriyi özlediğimi hatırlattı. Hem birçok hikayeyi birlikte ilerletebilen hem de akıcı olmayı başarabilen bir seri olmanın yanında çizim ve renklendirme olarak da ders alınası bir iş ortaya koyuyor. Tynion’ın bir sürü yeni ekleme ile daha geniş bir Gotham kurması ileride olacakları daha da merak etmemi sağlıyor. Bakalım Tynion'ın daha bize gösterecek neleri var.


Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.