Crossover #4 İnceleme


Bu incelemede bir değişiklik yapmaya ne dersiniz? Bir kez de her Donmy Cates sayısının başında yazara olan saygımı anlattığım kısmı atlayıp direkt incelemeye girsek kötü mü olur? Hadi sayıya! 


Crossover’ı en son bıraktığımızda karakterlerimiz, Cates’in çok da ünlü olmayan bir başka serisi Paybacks’in karakterleri ile karşılaşmıştı. Bunun yanında Madman adlı bir başka çılgın karakter de hikayeye katılmıştı. Bu sayıda ise kahramanlarımız kubbeye sızmak için önemli bir silahı bulmalıdır. Sayıda bolca aksiyon, bir sürü açıklama ve büyük bir karakter var. Söylemem gerekiyor ki ben geçen sayıyı ne kadar övsem de bu sayı ağzımda tuhaf bir tat bıraktı. 


Bu eğlenceli bir sayıydı. Bunu demem lazım çünkü bu yazıda biraz daha olumsuz taraflara yöneleceğimden sayı kötü hissi vermek istemiyorum. Aksiyon güzeldi ve hoş anlar vardı. Mesela geçen sayıda gelen Madman karakteri çok hoşuma gitti. Daha önceden görüp de tanımayan biri olarak yansıtılışını çok güzel buldum. Bunun dışında diğer Cates karakterlerinin yazılışı da hoşuma gitti. Cates, diğer serilerden olan karakterlere yabancılık hissetmemeniz için olabildiğince iyi bir iş çıkarmış ama sevmediğim birkaç nokta var.İlk olarak bu serinin potansiyelinin Cates tarafından yanlış kullanıldığını düşünüyorum. Cates belli ki bu seriyi sadece karakterlerini biraz daha yazmak için düşünmüş. Güzel bir fanteziyi kendi fantezisi için kullanıyor. Bu karakterleri yavaş yavaş verip aralarına başkasını katsa bir sorun etmezdim ama ardışık sayılarda birçok Cates karakterinin seriye dahil olması yanlış hissettirdi. Başka karakterlere izni olmadığından mı hep kendi karakterlerini kullanmaya başladı acaba? 


Diğer bir nokta ise Cates’in bir hikayenin 6 sayıdan fazla sürebileceğini bilmemesi. Kabul edelim, hikaye akışı anlamında Cates’in sorunları var ve burada da öyle hissettiriyor. Genel olarak yavaş bir sayı ama hikayeye ikide bir yeni eklemeler yaptığından dolup taşıyor. Bir yerde sayı bitti zannediyorsunuz ama ondan sonra bile Cates yeni şeyler tanıtmaya devam ediyor. Hikayenin son iki sayısı fazla hızlı olmadığı sürece düzgün biteceğini düşünmüyorum ki her türlü sorunlu olacak. Geoff Shaw’ın çizimi ve Dee Cunniffe’nin renkleri her zamanki gibi güzel. İkili seride güzel bir iş çıkarıyor. Aşırı kinetik Yo-yo aksiyonu görmenin yanında birçok farklı stil görüyorsunuz. Gerçek hayata yaklaştığında kararması, çizgi roman karakterlerinde nokta stili kullanılması ve başka bir hikayenin dünyasına geçtiğimizde oranın stilini benimsemesi çok güzel. Çok çeşitli bir çizime sahip bu seri. 


Crossover, anlayacağınız üzere en kafamın karışık olduğu ve arada kaldığım Donny Cates serisi. Bir sayısını inanılmaz överken bir sayıda bu şekilde üzülerek kalıyorum. Sadece potansiyelini biraz yanlış ve hızlı harcadığını düşünüyorum. Tabii ki tüm bu fikirlerim yine bir sonraki sayı ile değişebilir. Cates’in bizi nasıl bir yolculuğa soktuğunu hala bilemiyorum. 


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.