Future State: Dark Detective #4 İnceleme | FİNAL! |


Dark Detective #4 sadece bu serinin sonu değil ama aynı zamanda Future State hakkında yazacağım son inceleme. Tüm bu süreçte genellikle kötü, arada kaliteli sayılar konuştuk. Tabii ileride yine Future State ile karşılaşacağız ama bir süre nefes almış olacağız. En azından Futures End gibi unutturmalarını istemiyorum çünkü daha emek harcanmış ve daha ana serilerle iç içeymiş hissini veren bir hikayeydi bu. Peki bu ana kadar gayet zevkle okuduğum Dark Detective, finalini güzel yapabilmiş mi? 


İlk hikaye dediğimiz gibi Dark Detective yani Bruce Wayne’in Magistrate ile olan çarpışmasının son sayısı. Acıların çocuğu “Yaralı Yarasa” Bruce Wayne, Magistrate’in insanların gizli hayatını nasıl takmadığını anlar ve ona gelen tehdidi fark eder. Bu sırada ise en yakınındakileri koruması gerekir. Gerçekten de patlayıcı bir final. Diğer hikaye ise ikinci sayıdan kalan Red Hood hikayesini devam ettiriyor. Artık av olan avcı Jason Todd, bu gelecekte hayatta kalmak için bazı tehlikeli seçimler yapacaktır.Dark Detective hikayesine bayıldım. Geçtiğimiz sayıların yavaşlık sıkıntısından bahsetsem de hepsi bu sayıyı güzel hazırlamış. Özellikle de epik finali. Bu sayı bir dizinin sezon finali gibi hissettiriyor ve sizi en olmadık yerde bırakıyor. Sorun da burada. Final sayısı her şeyi kaliteli ilerletip inanılmaz aksiyon sunsa da sonda sizi sinirli bir şekilde bırakıyor. Seri size istediğiniz tadı ucundan bir tatlı kaşığı ile veriyor ve devamını getirmiyor. Sonunda sizi öylece sayfaya bakarak bırakması dışında hikayede bir sorunum olduğunu düşünmüyorum. 


Bu seride en beklentimi aşan şey Mariko Tamaki’nin karakterleri ve hikayeyi ele alışı oldu. Batman’i biraz daha karanlık bir yola soksa da hala içindeki kahramanı bulundurması ve yakınındakilerin güvenliğini öne alması başarılı yansıtılmış. Ayrıca bu karakterleri diğer sayılarda yakından tanımamız onları okur için daha önemli hale getirdi. Tek sıkıntım buradaki Magistrate’in başında. Kendisini sanırsam tanımamız veya önemli hissettirmesi gerekiyor. Tabii ki daha tanışmadığımız için o karakterin çatışması havada kalıyor. Dan Mora’nın çizimleri ise hiçbir zaman üzmüyor. O epik skalayı ve muhteşem aksiyonu çok iyi yansıtıyor. Panel kullanımında da çok havalı anlar bulunduruyor. Her şey çok akıcı ve okumayı daha da eğlenceli hale getiriyor. Hikayeye inanılmaz katkı sağlıyor. Mora, DC ve diğer yerlerde kesinlikle yakından takip edeceğim çizerlerden olacak.


Joshua Williamson’ın Red Hood hikayesi ise iyiydi. Güzel aksiyon var, hikayede bazı önemli gelişmeler var ama Future State’in ilgi çekici hikayelerinden biri olduğunu söylemek zor. Williamson’ı ne kadar sevsem de yazdıkları fazla çerezlik ve etkileyicilikten uzak geliyor ama bir yandan da bu hikaye ileride yazacağı seri için güzel temeller atmayı başarıyor. Giannis’in çizimleri ise hoş gözükse de bu tarz bir hikaye için fazla çizgi filmsi geliyor. Hele ki ifadeler...Onun dışındaki aksiyon sahnelerinde güçlü diyebilirim. Future State’i böylece iyisiyle kötüsüyle kapamış olduk. Dark Detective, Future State’in en güçlü serilerinden biri olduğunu bu sayı ile kanıtlamış oldu. Bu ekibin Detective Comics’i devralması gerçekten mutlu etti ve uzun bir süre incelemeyecek olsam da okumak için gerçekten heyecanlıyım. Bundan sonra Infinite Frontier’a geçiyoruz okurlar. Aklımda birkaç tane inceleyeceğim seri olsa da siz de aşağıdan istediğiniz serileri yazabilirsiniz. 


Notum: 8.5

Serinin Not Ortalaması: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.