Godzilla vs. Kong İnceleme | Yüzyılın Kapışması


Kaiju filmleri...ne kadar da değeri bilinmeyen bir tür. Büyük canavarların kapışmasından ibaret olan ama hayranların da sadece o kapışmayı izlemek için gittiği filmler ve ben bunlara bayılıyorum. Uzun zamandır Godzilla hayranı olduğumu sitede daha önceden yazdığım birçok yazı ile belli ettim. Warner Bros’un yaptığı Monsterverse’ü de hep yakından takip ettim. Bu eklentideki bir önceki film olan King of the Monsters ne kadar gişede ve yorumlarda başarılı olamasa da benim çok sevdiğim bir filmdi. Canavarların destansı dövüşünü tüm epikliği ile vermeyi başarıyordu. Şimdi ise bir sürü ertelenmeden sonra sonunda çıkmış olan Godzilla vs Kong var. Peki bu film adına yakışmayı başarmış mı? 


Godzilla vs Kong bu evrendeki dördüncü ve kendi tahminimce son film. Filmin isminden anlayabileceğiniz üzere film iki ikonik, koca canavarın yüzleşmesini ele alıyor. Kong, insanlığı farklı bir noktaya taşıyacak bir ilerleme için kullanılmak istenmektedir ama bu sırada Godzilla nedeni bilinmeyen bir şekilde etrafa saldırmaktadır. Zaman hızla tükenmektedir ve bu canavarlar Alpha Titan olmak için birbirilerini parçalamadan önce insanlar istediklerine ulaşmalıdır. İlk olarak söylemeliyim ki bu film çok akıcı. Her şey iki saate çok güzel yayılmış ve hiç sıkılmadan izledim. Film ne yapmak istediğini bildiğinden olabildiğince hızlı ilerleyip oraya ulaşmaya çalışıyor ve arada bazı detaylar havada kalsa da ne hızından dolayı yoruyor ne de bir anında sıkıyor. Hikayeyi yorumlamak gerekirse ise baya sıkıntılı anlara sahip, potansiyelini kullanamamış bir yapım. Biliyorum, bu filmlerde hikaye son takmanız gereken şey olmalı ve ben de olabildiğince takmamaya çalıştım ama bir film kendi hikayesi ve evreni içinde tutarlı olamayınca rahatsız oldum izlerken. Açıklanmayan olaylar, büyük olması gereken ama üzen anlar hep bulunuyor. Çok spoiler’a girmek istemediğinden o konuları tek tek belirtmeyeceğim ama hikaye bu evrendeki en saçma olaylara, en saçma çözümlere sahip. Son olarak eğer benim gibi Godzilla geçmişi hakkında birkaç şey biliyorsanız filmin 6.dakikası gibi direkt her şeyi anlayıp gerisini tahmin edebiliyorsunuz. Gelelim bir diğer çok takmamanız gereken yer olan karakterlere ki sinirimi bozmasalar da hiç öne çıkan yönleri yok. Bir önceki filmden Millie Bobby Brown ve Kyle Chandler geri dönüyor ve bunun yanında daha birçok oyuncu eşlik ediyor filme. Dediğim gibi karakterlerin öne çıkan bir yanı olmasa da hikayede ciddi bir parça oynamaları ve etkilemeleri hoşuma gitti. Kong tarafındaki hikayenin daha baskın ve daha ilgi çekici olduğunu da söylemem lazım. Hatta Godzilla bu filmde yan karakter olarak kaldığından Kong vs Godzilla dense filme çok daha uygun olurmuş. Karakterlerde birisi var ki üzerine hiç dokunulmaması çok sinirimi bozdu. Nedeni ise ismi gerçekten önemli birisi olması ama filmde bunun hakkında hiç durmuyorlar. Madem bunun hakkında konuşmayacaktınız neden o ismi verdiniz? 


Tahmin edebileceğiniz üzere filmin akılda kalıcı olmasını sağlayan ve bir tık üste çeken şey canavarlar. Godzilla ve Kong’un karşılaştığı birden çok yer var ve hepsi inanılmazdı. Özellikle final savaşı bu serideki en sevdiğim olabilir. Hareketler, alan kullanımı ve yıkım çok güzel. İçimin kıpır kıpır olduğu birçok an oldu. Bu iki Titan’ın karşılaşması daha tatmin edici yapılamazdı ama filmde bize tanıtılan bir alan var ki orada da bir kapışma görmek güzel olurdu. Farklı ve yaratıcı bir mekan olduğundan filme çok değişik bir renk katardı. İlk çıkan fragmanda hiçbir şeyin görünümünden hazzetmemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki görsel efekt olarak çok iyi bir film. Kong her zamankinden daha duygulu ve güçlü gözüküyor. Bir tek canavarların boyutlarında arada tuhaf sapmalar oluyor. Son kapışmaya kadar ne kadar büyük olduklarını farkına varamıyorsunuz. Çekimler ise klasik ve ne artısı var ne de eksisi. Oysaki King of the Monsters bir sürü sahnesi ile aklıma kazınmış ve arkaplan yapmalık anlarla donatılmış bir filmdi. Son olarak müziklere geçersek ise Junkie XL düz bir aksiyon müziği bestelemiş. Yine geçen filmle karşılaştırmam gerek çünkü Bear McCreary önceki filmde epik ve inanılmaz müzikler bestelemişti. Bugün hala dinlediğim parçalar vardır ama bu film için aynısını söyleyebileceğimi düşünmüyorum.Godzilla vs Kong yapması gerekeni çok iyi yapan bir film. İki saatin sonunda istediğinizi güzel bir şekilde alıyorsunuz ve bu size yetiyor. Bunun dışında ise filmin içerdiği diğer şeyler ya ilgi çekici değil ya ortalama ya da berbat. Normalde bu filmlerde savaş dışında bir şeyi önemsemeyen benim bile takıldığım şeyler var. Tüm serinin en iyi aksiyonuna sahip olsa da diğer klasmanlarda hala King of the Monsters’ı tercih ederim. Benim için üstün Kaiju filmi uzun bir süre daha o olacak gibi. 


Notum: 6.0 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.