Mortal Kombat İnceleme | FLAWLESS VICTORY?


Mortal Kombat filmi açıkçası beklenmedik bir projeydi çünkü geçmişte çıkan Mortal Kombat filmi çok iyi bir yapım olmasına rağmen sonrasında çıkan Annihilation sinemanın en büyük günahıdır desem yanılmam herhalde. Günümüzde ise çıkan çoğu oyun filmi kötü olarak nitelendiriliyor ve yerden yere vuruluyor. Bu yüzden Mortal Kombat filminin de kötü olacağını düşünüyordum; günün sonunda logo ve cast seçimleri açıklandığında bu filmin bir hata olduğunu düşünmüştüm. Sonrasında gelen film içi görseller de bunu doğrular nitelikteydi. Ta ki fragman çıkana kadar. Vahşet, karakterler ve hikaye tam istediğim gibiydi. Tabii ki büyük bir heyecanla filmi beklemeye başladım. Peki bu film gerçekten 1995'de çıkan filmden iyi mi? Veya cidden sağlam bir video oyun uyarlaması mı? Gelin bunu daha detaylı konuşalım. 


Hikayemiz basit: Cole Young MMA dövüşçüsü olarak ailesi ile birlikte hayatını geçindirmektedir, ta ki Jax Briggs'in onu bulmasına kadar. Jax'in Cole'u arama sebebi Cole'da doğuştan bulunan Mortal Kombat dövmesidir fakat onu arayan tek kişi Jax değildir. Bu dövme kimde varsa gözünün yaşına bakmadan onu öldüren bir katil de onların peşindedir. Cole, Jax'in yardımı ile çıktığı bu yolculukta hem doğuştan onda olan bu dövmenin ne anlama geldiğini öğrenecek hem de iki dünyanın savaşına tanık olacaktır. Hikaye çok ama çok basit, hatta bazı noktalarda fazla basit ki beni hayal kırıklığına uğrattı. Tabii ki Mortal Kombat 11 senaryo modu gibi bir hikaye beklemiyorum ama 95'de çıkan filmden de daha iyi bir hikaye yazarlar diye düşünmüştüm, yanılmışım. Bana atılan en büyük tokat bu filmde turnuva olmaması. Evet, isminde bile turnuvanın ismi bulunan bu filmde turnuva yok. 


Şimdiden söyleyeyim Cole dışında bütün karakterleri sevdim ve oyuna sadık kalmaları beni mutlu etti. Cole ise ayrı bir olay. Hani koskoca Mortal Kombat evreninde ana karakter mi bulamadınız da yeni bir karakter yarattınız? Aşırı sıkıcı ve olmasa hiçbir şey kaybetmeyiz. O derece kötü yazılmış bir karakter. Scorpion ve Sub Zero az gözüküyor ama gözüktüğü zamanlarda bile kendilerine hayran bırakıyorlar. Ayrıca birisinin Japon diğerinin Çinli olma detayına da bayıldım. Jax ve Sonya fena değil ama daha iyi olabilirlerdi. Liu, Kung ve Raiden başarılı olmuş. Düşman karakterler başta Shang Tsung olmak üzere gayet iyiler. Benim en çok şaşırdığım karakter ise Kano oldu. Kendisi filmin mizahını üstleniyor ve bunu da başarıyor diyebilirim. Dövüş sahneleri ise inanılmaz iyi! Benim bu filme 5 vermemi engelleyen en büyük unsur dövüş sahneleri diyebilirim. Koreografiler çok güzel fakat dövüş sahnelerini bir üst seviyeye taşıyan şey kesinlikle filmin vahşeti. Mortal Kombat oyunlarında olan ama niyeyse filmlerde göremediğimiz vahşet unsuru bu filmde bayağı bir yer kaplıyor. Birkaç tane fatality var ki... Bayılacağınıza eminim. Düşük bütçesine rağmen başarılı bir iş çıkarmışlar diyebilirim. 


Oyunculara gelirsem filmin oyunculuğunu Joe Taslim ve Hiroyuki Sanada taşıyor. Onların dışında oyuncular ya kötü ya da ortalama bir performans sergiliyorlar; zaten bütçesizlik yüzünden doğru düzgün oyuncu da tutamamışlar herhalde çünkü ben Jax'i Terry Crews'ın veya Sonya Blade'i Margot Robbie'nin oynamasını falan isterdim. Umarım devam filmleri için bütçeyi yükseltirler de daha iyi aktörleri de bu evrende görebiliriz. Soundtrack'i çok güzel olmasına rağmen çok büyük bir günahı var o da eski Mortal Kombat tema müziğinin remix'ini içermesi. Keşke güzelim tema müziğini berbat etmeseymişsiniz. Onun dışında diğer müzikler iyi diyebilirim. Göndermeler çok hoş ve MK evrenine hakim olan insanların yüzlerini güldürüyor. Yönetmen yeni bir yönetmen ve bazı noktalarda bu çok sırıtıyor. Toparlarsam Mortal Kombat düşük bütçesine rağmen kaliteli dövüş sahneleri, yüz gülümseten göndermeleri ve karakterleri ile ortalama bir video oyun uyarlaması olmayı başarıyor ama bundan daha fazlası olduğunu da söylemem. 


PUANIM: 6/10

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.