Nightwing #78 İnceleme | Mavilim


 Nightwing en sevdiğim DC karakterlerinden biridir. Karizmaya da yeteneğe de sahip bir karakter. En iyi Robin demem ama Robin sürecinin ardından en iyi gelişmeye sahip olan karakter derim. DC’nin bu kahramana yaptıkları ise beni parçaladı. Bilmeyenler için Tom King döneminde Nightwing büyük bir hasar aldı ve hafızasını kaybetti. Ardından ise 1,5 sene boyunca bu hikaye üzerinden ilerlediler. Tüm olayı sakız gibi uzattılar, ayıp ettiler adama. Şimdi ise Nightwing eski hallerine geri döndü. Bu beni mutlu etmeye yeterdi ama üstüne kaliteli bulduğum bir yazar olan Tom Taylor gelince kesinlikle konuşmam gerektiğini hissettim. 


Mavi kostümü ve daha da önemlisi hafızası geri dönen Dick Grayson’ın Blüdhaven’ı koruma maceraları tam gaz devam ediyor. Şehirde yeni tehditler yükselmesinin yanında Nightwing’in geçmişi ile alakalı birisi olaya girmektedir. Grayson’ın eski bir yakınından gelen mesaj ise her şeyi değiştirecektir. Karakteri size yeniden tanıtan sayı tüm bunların üstüne Nightwing’e tatlı bir köpek veriyor.Bu gayet iyi bir sayıydı. Öyle aman aman bir sayı değildi ama son birkaç senedir Nightwing hakkında okuduğumuz şeylerden kesinlikle daha iyiydi ve beni mutlu eden de bu. Tom Taylor’ın en iyi başardığı şey bir karakteri önemsetebilmek. Karakteri katmanlara ayırıp farklı yönlerden bakmayı seviyor ve burada da okurlara karakteri yeniden tanıtma amaçlı böyle bir yol almış. Yeni Nightwing okurlarının rahatlıkla girebileceği bir hikaye sunmuş yani sayıdaki numara sizi hiç korkutmasın. Bunun yanında eski hayranların da karakter için heyecanlanabileceği değişiklikler ve eklentiler katmış. 


Dürüst olacağım, bazı kısımlar çok klişe geldi. İlk birkaç sayfa ve sayıdaki bir olay seri hakkında birkaç şüphemi arttırdı ama yazar, karaktere ve karakterin başkaları ile olan ilişkisine odaklanınca çok iyi bir iş çıkardığından o kısımlar çok rahat örtülmüş. Elindekine büyük bir saygısı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Tabii ki önümüzdeki sayılardan daha fazla şey bekliyorum. Taylor bu sayı ile Nightwing karakterini yazabileceğini kanıtladı bana ama daha güçlü bir hikaye sunmadı. Sayının çizeri ise Bruno Redondo. Kendisi Taylor ile daha önceden Suicide Squad serisinde çalışmıştı. Çizer çok temiz ve dengeli bir iş çıkarmış. Çok kaliteli birkaç an bulundurmanın yanında Nightwing’in akrobatik hareketlerini güzel yansıtmış. 


Dediğim gibi bu sayı inanılmaz değildi ama karakterin uzun zamandan sonra iyi bir sayısı olduğundan ve karaktere olan hayranlığımdan dolayı bir tık arttıracağım. Umarım ki Taylor’ın bu serideki planları uzundur çünkü karakterin şu anda ihtiyacı olan bir yazar. Aslında Taylor’ın da çok uzun bir süre bir seride kaldığını görmedim. Genellikle ya mini seri yazıyor ya da 10-11 sayıda bitiyor. Aynı zamanda bu ikili Suicide Squad serisini yapmıştı ve o da yaklaşık 12 sayı sürse de ve ne kadar kaliteli ilerlese de çok meh bitmişti. Yani tüm oklar kısa bir seriyi işaret ediyor. Ya umarım bu seride Taylor uzun kalır. 


Notum: 8.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.