Oscar Tarihi Hakkında Bilgiler | Oscar Masası

 
  Bu sene 93.sü düzenlenecek olan Oscar Ödül Törenini hepimiz heyecanla bekliyoruz. Peki Oscar hakkında neler biliyoruz? Gelin bugünkü yazımızda ödül töreninin geçmişiyle ilgili önemli bilgilere göz atalım.


 Oscar İsmi Nereden Geliyor?

  İlk olarak 1929 yılında düzenlenen ve resmi adı "Academy Award of Merit" olan Oscar töreninin ismini nereden aldığı hala tam olarak bilinemese de, iki söylenti göze çarpıyor. İşte ilk söylenti:

-  2 kez Oscar almış aktris Bette Davis'in ilk kocası olan Harmon Oscar Nelson ile özdeşleştirmesi sonucu bu ismi vermiş.

Bir diğer söylenti ise :

-  Akademi Kütüphanesinde çalışan görevli Margaret Herrick'in heykelciği amcasına benzetmesi sonucu bu ismin verildiği yönünde.

 Heykelcik Neyi Temsil Ediyor?


Peki heykelciğin anlamı ne ve neyi temsil ediyor diye soracak olursanız: Cedric Gibbons, heykelde beş parçalı bir film makarası üstünde, elinde kılıç tutan bir şövalyeyi tasarlamıştı. Heykelin değeri ise 330 dolar olup, kazanan oyuncular satmak isterse 1 dolar karşılığında Akademi'ye satabiliyorlar. 

Tasarımda yer alan beş makara ise şunları temsil ediyor:
-Oyuncular
-Film
-Yazar
-Yönetmen
-YapımcıOscar Ödül Töreni Nasıl Ortaya Çıktı?

  Oyuncular ve sinemacılar tarafından kurulan organizasyonun amacı sinemanın gelişmesine destek olmaktı. İlk olarak 36 kişilik bir ekip olan Akademi Ödüllerinin ilk başkanı da Douglas Fairbanks'dı. Şu an ise tam olarak 9,921 üyeye sahip.

En Çok Oscar Kazanan Yabancı Ülke Hangisi?                

  Fransız yapımları tamı tamına 32 Oscar kazanmasından dolayı yabancı ülkeler arasında en çok Oscar kazanan ülke konumunda.

 Ödülün Kazananlarını Açıklanmadan Önce Kimler Biliyor?

   Ödülü kazananları törenden önce sadece sayım yapan ve gizlilik yemini etmiş olan iki kişinin bildiği söyleniyor. Bunu denetleyen şirket dünyaca ünlü Price Waterhouse ise her yıl gizliliği koruyor ve denetliyor. 


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.