Oscar Tarihinin 5 Büyük Fiyaskosu | Oscar MasasıOscar tarihinde birçok kez yanlış oyunculara/filmlere ödül verilmiş ya da bu tarz hatalar yaşanmıştır. Fakat bu hataların bazıları Oscar tarihine geçmekten kaçamıyor maalesef. Bu yazımızda hazır bu senenin törenine 15 gün kalmışken şu ana kadar yaşanan beş skandalı listeleyelim!

En İyi Film: La La Land!


89. Akademi Ödüllerinin sonunda Faye Dunaway ve Warren Beatty, La La Land'i 2017 yılının en iyi filmi seçti ancak birkaç dakika sonra hata düzeltildi ve ödül asıl kazanan olan Moonlight filmine verildi. Karışıklığın sebebiyse En İyi Film yerine En İyi Kadın Oyuncu kartının okunması ve o yıl Emma Stone'un La La Land filmindeki performansıyla ödüle layık görülmesiydi. La La Land ekibinin sahneye gelip konuşma yaptığı sırada karışıklık anlaşılmış olacak ki, filmin yapımcısı Jordan Horowitz ''Arkadaşlar, özür dilerim. Hayır. Bir hata var. Bu şaka değil. Moonlight En İyi Film ödülünü kazandı," diyerek Moonlight ekibini sahneye davet etti. Tüm bunlar yaşanırken kenardan bu rezilliği gülerek seyreden Ryan Gosling de gecenin unutulmayan karelerinden biriydi.
Laurence Olivier, Adayları Açıklamayı Unutuyor 


1985'teki Akademi Ödülleri sırasında En İyi Film kategorisinin sunucusu olarak sahneye çağırıldıktan sonra Laurence Olivier, adayları okumak yerine direkt olarak Amadeus filminin ödülü kazandığını açıklıyor. Buna ister dobralık diyelim ister unutkanlık, şüphesiz Oscar tarihine geçen bir an.


Aynı Hata Başka Hikaye


La La Land/Moonlight karmaşasından yıllar önce, Sammy Davis Jr. da yanlış kazananı duyurmuştu. Bir uyarlama için En İyi Film Müziği kategorisini sunarken Davis, John Addison'u ''Tom Jones''un kazananı olarak çağırdı. Anonsunu geri çekmek için hemen mikrofona döndü ve kalabalığa seslendi;
''Bana yanlış zarfı verdiler. NAACP (Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik) bunu duyana kadar bekleyin."


Kayıp Oscar

Alice Brady, 1938'de Old Chicago'daki rolüyle ilk En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandığında ayak bileği kırık olduğu için törene katılamamıştı. Gizemli bir adam ise Brady adına Oscar'ı kabul etmek için gönüllü oldu fakat töreni terk ettikten sonra bir daha ortalıkta gözükmedi. Akademi, Brady'nin adamı tanımadığını fark edince yerine yeni bir ödül yaptırdı ve bu olay da tarihe 'Kayıp Oscar' olarak geçti. 
Yanlış Frank Ödül Alıyor

1933 Akademi Ödülleri sırasında, sunucu Will Rogers ''Gel ve ödülünü al Frank!'' diyerek kazananı sahneye davet etti. Frank isminde iki aday olduğunu unutmuş olsa gerek. Frank Capra hemen kalkıp sahneye doğru ilerledi, fakat gerçek kazanan Frank Lloyd'du. Bu saçma sapan hata o gece maalesef Capra için büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.