Batman #107 İnceleme | Korkunun İşgali |Infinite Frontier başlayalı bir süre geçmiş olsa da son zamanlarda internette çok katıldığım yorumlar görmeye başladım. Büyük bir kitle hala Future State okuyormuş gibi hissediyor. Bunun sebebi ise Batman dahil birçok serinin potansiyel gelecekler olarak tanıtılan bu hikayelere temel atması aslında. Eğer Magistrate olaylarını sevmediyseniz Batman başlıkları sizi mutlu edemeyecek veya Superman’in Jon Kent olmasından rahatsız olduysanız Superman serisi canınızı sıkacak. Nedeni ise seriler bunlara yol yapıyor. Keşke okurların Future State hakkında düşüncelerini aldıktan sonra bu olaylara girişselermiş desem de ben bu trene girdim ve yolculuğu merak ediyorum. 


Scarecrow, Gotham şehrine küçük mesajlar yerleştirmektedir ve halk şimdiden tedirgin hale gelmektedir. Kimse üçüncü büyük bir saldırı için hazır değil. Batman’in ise bu mesajları çözmesi anti-maskeli kanunları yüzünden zorlaşmaktadır. Peki tüm bunların adım adım güçlenen Magistrate programı ile bir bağlantısı var mı? Tüm bunların üstüne Joker War sonrası çıkan yeni bir örgüt büyümektedir ve Batman bunları araştırmaya koyulur. Son olarak ise Harley Quinn kahramanlık adımlarını atarken Ghost-Maker minik bir yardım için ona eşlik eder. Ghost-Maker demişken sayıda ekstra bir Ghost-Maker yan hikayesinin ilk parçası var. Anlayacağınız sayı baya dolu. Bu sayıyı baya beğendim. Sizi bilmem ama şu anki Batman hikayesi beni tatmin etmeye devam ediyor. Açıkçası yukarıda o kadar olay noktasından bahsetmeme rağmen hiçbirinde önemli bir gelişme olduğunu söyleyemem. Sayının bana verdiği his genel olarak “Şu an elimizde ne var?” oldu. Batman koşturmacasına ara verip elindeki tüm meselelere bakıyor ve genel bir açıklama sunuyor okuyucuya. Biraz okuması yorucu olabiliyor ama yazım güzel olduğundan ben bir zorluk çekmedim. 


Aynı zamanda şu an elimizdeki olaylar fazla da hissettirebiliyor. Zaten birbirinden ilgi çekici Unsanity Collective, Scarecrow ve Magistrate mevzuları dönüyor ve bunların üstüne bir de Harley Quinn olayı eklenince neye odaklanacağınızı bilemeyebiliyorsunuz. Hatta bunların üstüne bir sayfalığına yeni bir karakter görüyorsunuz. Bu doluluk beni sinir etmektense hayacanlandırdı çünkü biliyorum ki tüm bu olaylar sadece 6 sayılık bir hikaye için değil. Tynion’ın belli ki tüm 2021 için genel bir planı var ve bunun parçalarını önceden sunmak istiyor. Bu doluluğun iyi mi kötü mü olduğunu zaman belirtecek kısacası. Son olarak hikayedeki Harley Quinn kısmına değinmek istiyorum. Tynion’ın Harley’i bir kahraman olma yoluna sokmasını severek okuyorum ve eğlenceli geliyor. Hatta Harley Quinn serisinde de paralel bir şekilde bu konunun ele alınıp ilerletilmesi seriler arası güzel bir tutarlılık sunuyor. İlk kez güncel çizgi romanlarda Harley Quinn ilgimi çekmeye başlıyor. Bunların üstüne yoldaş olarak Ghost-Maker girmesi de ilginç bir ikili sunuyor. 


Jorge Jimenez seride muhteşem bir iş çıkarmaya devam ediyor. Geçen sayıda da dediğim gibi Batman, DC’nin şu an en güzel gözüken serisi. Her panelde ayrı bir emek var. Batman’in birkaç sayfa boyunca sadece dimdik durup konuşması nasıl bu kadar güzel gözükebilir? Kesinlikle hikayeyi daha akıcı bir hale getiriyor. Son olarak yeniden Scarecrow’u övmek istiyorum. Her gözüktüğünde Tomeu Morey’in efsane renklendirmesi ile birleşerek gerçekten karakterlere korku salan bir figür olarak gözüküyor.Gelelim Ghost-Maker hikayesine. İlk olarak bunun yeni bir seriye giden tek sayılık bir hikaye olmasındansa uzun bir süre bu seride ilerleyecek bir hikaye olması beni mutlu etti. Hikaye ise gayet basit aslında. Yeni bir kötü ekip var ve Ghost-Maker onları durdurmaya geliyor. Hikayenin ilk kısmı tamamen karakterleri tanıtmakla geçiyor ve size daha fazla Ghost-Maker sunuyor. Karakter ilk gözüktüğünde çok ciddi dururken bu Infinite Frontier ile daha şakacı bir hale dönmesi açıkçası tuhaf hissettiriyor ama bir yandan daha beğenilebilir olmuş. Kendisi Iron Man’in kişiliği ile birleşmiş bir Batman gibi hissettiriyor ve ben buna varım. 


Ricardo Lopez Ortis’in çizimlerini ise çok beğendim. Bu biraz daha kişisel beğenilere giriyor tabii ki ama ben çizime gelince her zaman karakterin dinamikliğine uyan hızlı ve animasyonumsu çizimi tercih etmişimdir. Burada daha aksiyon görmesek de stilin ileriki zamanlarda aksiyon ile çok güzel gözükeceğine eminim. Genelde incelemelerde çok konuşmam ama bu hikayede lettering’i (harfleme?) beğenmedim. Sebepsizce farklı bir stil kullanılmış ve yakışmamış. Üstüne Ghost-Maker’ın Jarvis benzeri sisteminde de ayrı bir şey denenmiş ve bazen ne yazdığını anlayamadım. Sonuca gelirsek Batman #107, kaliteli hikaye ve çizim sunmakla birlikte güzel bir yan hikaye başlattı. Batman serisi her zaman DC’nin en kritik ve en çok düşünce ayrılığına sebep olan serisi olmuştur ve nasıl Tom King dönemi nefret eden taraftaysam bu sefer seven taraftayım. Önümüzdeki sayı şimdiden havalara uçmuş durumda çünkü yine yeni bir karakter gözüküyor seride. Bakalım her hikaye yeni bir karakter sunmaya çalışan Tynion, bu sefer de tutturabilecek mi yoksa artık sadece karakter yaratmak için mi yaratıyor? 


Notum: 8.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.