Crossover #6 İnceleme

 


Son zamanlarda fark ettiğim bir şey varsa o da bağımsız serilere olan ilginin artışta olduğu. Geçtiğimiz sene içerisinde bir sürü kaliteli bağımsız seriye başlayınca bunun bana özel olduğunu düşünmüştüm ama baya bir kişide aynı şeyi görmeye başladım. Acaba şu son bir senede yaşadığımız boşluk bizi farklı tatlar aramaya mı yöneltti? Bununla birlikte benim de bu seriler hakkında konuşma isteğim arttı. Crossover bunun ilk düzenli örneği oldu ve ileride kesinlikle arttırmak istiyorum. O zaman alakasız başlangıç konuşmamızı yaptığımıza göre sayıya geçebiliriz. 


Crossover’in ilk hikayesinin son sayısı ile birlikteyiz. En son bıraktığımızda karakterlerimiz kubbeye girmeyi başarmıştı ve ortalık korkunç bir savaş alanına dönmüştü. Şimdi ise işler daha da karışıyor. Bir sürü sürpriz karakter içeren bu sayı sadece bu hikayeyi kapatmıyor ama ayrıca ilerisi için bir büyük bir kapı açıyor. Buna hikayenin son sayısı demek çok zor. Bunun nedeni hikayeyi sadece ismen kapatıyor. Bunun dışındaki hiçbir şey çözülmüyor hatta daha fazla şey ekleniyor ki benim de tahmin ettiğim buydu. Hikaye tek bir sayıda bitirilmek için çok büyük olduğundan bir şeyi kapatmaması doğru bir fikir olmuş. Hikayenin final sayısı olarak çok zayıf olsa da serideki bir sayı olarak çok güçlü. Heyecan yaratan bir sürü olay ve sürpriz var. Okuması hızlı olsa da çok keyifliydi. 


Bu sayıdan bu kadar zevk almamın büyük bir sebebi ta ilk sayıda bahsettiğim potansiyeli kullanması. Sürprizi bozmayacağım ama bir sürü karakter gözüküyor ve bazılarını tanımasam bile tüm bu karakterleri bir arada görmek muhteşem bir deneyimdi. Hikayeyi kapatmak için bunları göstermek çok akıllıca bir fikir ve umarım ki ilerideki sayılarda bunun skalası daha da artarak büyük ikiliden de karakterler kapsar. Geoff Shaw her zamanki gibi seride harikalar yaratmaya devam ediyor. Tüm bu karakterleri onun tarzında görmek baya eğlenceliydi. Bazı karakterleri anlamamız için stil seçimleri akıllıca olmuş. Çok dolu sayfalara sahip ve muhtemelen fark etmediğim bir sürü küçük detay saklı. Hikayenin büyüklüğünü ve epikliğini çok güzel yansıtmakla beraber bir sürü güzel an sunuyor. 


Böylece ilk hikayenin sonuna gelmiş olduk. Ne kadar sıkıntılı bir ilerleyiş olsa da şaşırtıcı anlar ve kaliteli bir son ile kapanışını yaptı. İlerisi için çok daha heyecanlıyım. Sadece bu hikayenin devam etmesi için değil ama bilmeyenler için önümüzdeki hikayede bir yazar değişikliği olacak. Bir aylık  aradan sonra Crossover, Chip Zdarsky’nin kendisini yazacağı kısa bir hikaye için geri dönecek. Bu olaya biraz daha realistik (?) bir bakış atacağını düşünerek baya heyecanlanıyorum. 


Notum: 8.5

Hikaye Ortalaması: 8.3

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.