Spider-Man: The Spider's Shadow #2 İnceleme


 Marvel’ın yeni What If serisi gayet iyi bir başlangıç yapmıştı geçen sayıda. Chip Zdarsky ortamı yeterince hazırlamıştı ve serinin ne yöne gideceği hakkında bazı ipuçları bırakmıştı. Ne kadar o yazıda da dediğim gibi çok orijinal bir fikir ele alınmasa da bunu kaliteli işleyebileceğine kesin gözle bakıyordum. İkinci sayı ise tamamen istediğim ve istediğimin çok daha fazlası oldu. 


Geçtiğimiz sayıda Peter Parker, simbiyot kostümünün yaşayan bir canlı olduğunu öğrendikten sonra önemli bir karar vermişti ve kostümü bırakmamıştı. Bunun sonucunda da bir yakınına zarar gelmişti ve bu olay karakteri karanlık bir yola sokmuştu. Şimdi ise Spider-Man kötülerin peşinde. Onları teker teker avlıyor ve merhamet göstermiyor. Peter’ın arkadaşları, kahramanlar, kötüler korku içindeyken bazı kişiler bu durumu durdurmak için bir araya gelmelidir. Bu sayıya bayıldım. İlk sayıdan katlarca daha iyi olmasının yanında bir süredir okuduğum en iyi çizgi roman olabilir. Sayı tam bir intikam/korku hikayesi. Tüm sayı boyunca Spider-Man’in ortalıkta gezinip kötülere korku salmasını, onları korkunç şekillerde yere sermesini okuyoruz ve bu kısımlar sizi gerçekten korkutabiliyor. Spider-Man için bazı şeyler o kadar farklı ki şaşkın bir şekilde kalabiliyorsunuz. Yıllar boyunca aydınlık Spider-Man hikayeleri okuduğumdan bu kadar sert ve karanlık bir şey beklemiyordum. Bu yüzden farklı yönlere gittiğinde sayı daha etkili oluyor. 


Chip Zdarsky karakterleri çok iyi anlıyor ve dönemi başarılı bir şekilde kullanıyor. Sayıyı okudukça aklımda olan soruların yavaşça cevaplanışını görmek ve sonunda bir sürpriz ile şok olmak güzeldi. Kısacası, Spider’s Shadow, atmosferi ve ilerleyişi çok başarılı bir şekilde sunuyor. İkinci sayıdan bu kadar olaylara dalacağımızı düşünmemiştim ama 5 sayı olduğundan biraz daha hızlı gidiyor olabiliriz. Pasqual Ferry yine çizimde çok kaliteli bir iş çıkarmış. Sert anları çok vurucu bir şekilde veriyor ve gerçekten rahatsız olabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı simbiyot ile yaptığı şeyler var ki baya korkutucu olabiliyor. Sanki vücutları ele geçiren uzaylılarla alakalı bir film gibi anlar var derdim ama olay o. Son olarak geçen sayıda da dediğim gibi Peter'ın kostümle olan yeni dizaynı baya havalı ve güzel. Bu seriye yakışacağını tahmin etmediğim ama baya uyan bir çizer oldu. 


Sonuca gelirsek Spider’s Shadow’a bayıldım. Uzun zamandır bir sayıyı okurken bu kadar gerilmedim, heyecanlanmadım, şaşırmadım. Chip Zdarsky son zamanlarda hem Marvel’da hem DC’de hem de Image’da harikalar yaratıyor ve bu seri en klasik gelebilecek hikayeyi bile ne kadar farklı yansıtabileceğini gösterdi. Seri güzel başlamıştı ama şu an çok çok daha yükseklere çıktı. İleride neler olacağını çok merak ediyorum.


Notum: 9.6

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.