Future State: Gotham #1 İnceleme | Siyah, Beyaz ve Gereksiz? |


Future State bitti zannetmiştiniz değil mi? En azından ben öyle düşünmüştüm. Future State benim için ileride görebileceğimiz şeyler için bir fragman gibiydi ama görünen o ki bu fragman biraz uzamayı seçmiş. Future State’in Bat-Family hikayesine gerçek bir son getirmek istiyorlar gibi. Serinin yazarı Joshua Willamson. Kendisi DC’de baya büyük işlere imza atmış birisi. Future State’teki Justice League (beğenmiştim) ve Red Hood (fena değildi) hikayesi ardından kendisi bu zamana geri dönmeye karar vermiş. Kendisine yazar olarak Dennis Culver da eşlik ediyor. Gelin Future State bir daha dokunulmaması gereken bir şey miymiş öğrenelim. 


Hikayemizin ana karakteri Red Hood. Kendisi ne kadar maskelileri yakalayan Magistrate’e yardım etse de içten içe başkası ile çalışmaktadır. Jason Todd’un sıradaki görevi ise Batman’i yakalamak. İlk sayı bundan ibaret. Aynı zamanda sayıda Akira’nın yazarından bir hikaye bulunuyor ama normalde 90’larda yazıldığından ve bir önemi olmadığından okumadım ve konuşmayacağım da. Açıkçası şu anlık sayı hakkında diyebileceğim çok bir şey yok çünkü hikaye daha yeni yeni başlıyor. Güzel aksiyon ve birkaç güzel an görüyoruz ama onun dışında sayı bir şey yapmıyor. Hikaye hakkındaki şu anlık tek eleştirim bir Future State: Gotham serisi olmaması. Bat-Family serisi bile değil daha. Şimdilik Future State: Red Hood gibi başladı ve kötü bir şey olmasa da ben isimden dolayı daha büyük bir hikaye bekliyordum. Bu biraz daha büyük hikayenin küçük yorumlanışı olmuş. Bilmiyorum, belki böyle hissetmemin sebebi sunumdadır.


Future State: Gotham, siyah-beyaz bir seri. Sebebini bilmiyorum ama öyle. Yazarın da dediği üzere biraz manga tarzı bir sunum hedeflenmiş ki son zamanlarda Williamson’ın serileri hep öyle hissettiriyor. Ne yazık ki çizim manga stilini taşıyamıyor. Sanırım editörlerin manga stilinden anladığı basit ve detaysız bir çizim. Giannis Milonogiannis çok basit bir tarza sahip ve çizimin siyah beyaz haline bakınca bir şeyler eksik hissettiriyor. Gelecekte geçen bir seride ortamı bu kadar sade görmek üzücü hissettiriyor. Çizimi bir önceki Red Hood hikayesinde renkler ile birlikte tatlı durduğundan fena bulmamıştım ama burada olmamış. Sizi bilmem ama benim daha önceden okuduğum mangalar daha detaylı çizimlere sahipti. Oysaki DC’de o manga hissini verebilecek gerçekten başarılı çizerler var (Jorge Jimenez, Momoko gibi). Güzel bir fikri ve insanları çekebilecek bir stili yanlış seride, yanlış çizerle yapmışlar. Future State: Gotham, ortalamanın altında bir başlangıç oldu. Çok bir şey yapmadı ve çizim de dediğim gibi yanlış kullanılmış. Hikaye güzel yerlere gidebilir ama şimdilik bir şey yapılmamış. Keşke bu seri daha önce çıksaydı ve farklı kararlar alsalardı. Çizimden bahsetmek istemesem bu sayıyı konuşmayıp direkt serinin ilk birkaç sayısı geçince ele alacaktım ama manga meselesini söylemem gerekiyordu. Sondan dolayı gelecek sayı ne olacağını merak etsem de beklentimin altında başladı.


Notum: 6.7

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.