Batman #109 İnceleme | Korku Yaklaşıyor


 Kısa bir aradan sonra yeniden DC’nin en popüler ve kimsenin aynı fikirde olamadığı Batman serisindeyiz. Tynion’ın Batman serisi ne kadar hoşuma gitse de yazarın bir hazırlık sorunu var. Kendisi sadece büyük hikaye yapabilmek için ona hazırlık yapan uzun bir hikaye yapıyor. Okuduğunuz her şey bir şeye hazırlıkmış gibi hissettiriyor ve bu hazırlık ta eylül ayına kadar sürecek. İşte bu biraz sıkıyor okuru.


Bu sayımızda artık olaylar gerilmeye başlıyor. Batman, Saint endüstrisinin neler planladığını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Unsanity grubu neden kullanılıyor, Saint’in Peacemaker programı ne ve tüm bunlar nasıl Scarecrow’a bağlanıyor? Bu sorular Batman’in zihnini doldururken Ghost-Maker, Harley ile kaliteli vakit geçirmeyi planlamaktadır. Bu an ise eski bir dostun haberi ile kesilecektir. Ghost-Maker yan hikayesi ise… Onu konuşuruz.


Bu sayı iki kısımdan oluşmakta ve ilk olarak beğendiğim taraftan başlasam iyi olacak. Batman’in sonunda Saint ile yüzleşmesi ve işin içine Peacemaker’ın girmesi tatmin ediciydi. Çoğu okur bu taraf çok Future State barındırıyor diye sevmiyor ama Tynion’ın karakterleri kullanışını seviyorum. Batman’i bu sayıda biraz daha çaresiz ve zorlu bir durumda görüyoruz ama bu halde bile elindekileri kullanmaya ve savaşmaya devam ediyor. Bu anlar çok havalıydı ve gelecek sayıda nasıl ilerleteceklerini merak ediyorum.


Sayıda büyük bir kısım kaplayan diğer parça ise Ghost-Maker ile Harley. Karakterlerin yazılışını baya beğendim ve etkileşimleri çok güçlüydü. Ghost-Maker ne kadar Bruce Wayne gibi dursa da konuşunca ne kadar çocuksu bir düşünceye sahip olduğunu görmek çok komikti. Tüm bu olaylar ise Poison Ivy ile alakalı bir olay tarafından yarıda kesiliyor. Bir karakter gelip uzunca bilgi yağmuruna tutuyor. Bu Fear State eventi ile mi alakalı yoksa daha sonraki bir olay için hazırlık mı bilmiyorum ama her türlü sıkıştırılmış hissettiriyor. Çok güzel anlar çok fazla diyalog ile bozuluyor. Jorge Jimanez’i daha bu seride ne kadar öveceğimi bilmiyorum ama kendisi inanılmaz bir iş çıkarmaya devam ediyor. Aksiyonun dinamikliği, karakterlerin görünüşleri, renklerin parlaklığı… Sayının çizimi ile alakalı her şey çok güzel. Bu hikayenin tümünü Jimanez’in çizeceğini bilmekle beraber önümüzdeki aylarda seri ayda ikiye geçeceğinden içimde bir korku belirmeye başladı. En son Jimanez gittiğinde yerini doldurmak için tek bir sayıda 4 çizer kullanmaya çalışmışlardı. Sonu çok da iyi olmamıştı. 


Gelelim Ghost-Maker’ın aşırı kötü giden yan hikayesine. Bu sefer başka bir yeni kötünün Ghost-Maker ile olan eski bir kapışmasını okuyoruz. Ana hikayeyi devam ettirmektense her sayı bunu yapmaları çok tembelce ve hikayeyi gereksiz uzatıyor hissettiriyor. Yazarın Tynion olduğunu bilmesem karakteri yazmayı bilmiyorlar diyeceğim ama Tynion’ın ana hikayede karakteri nasıl yazdığını görüyoruz. Çizim ise mangamsı bir his vermekle beraber baya da dinamik anlar bulunduruyor. Acaba Tynion yetiştiremediği için bu kısımları başka bir yazara mı kakalıyor? Batman serisi güzel şekilde devam ediyor ama bazı anlarda hazırlık yapmak için sıkıştırmalar yapması sinir bozucu. Aynı zamanda bu yan hikaye zevkimi çok azaltıyor. Neyse ki kısa da hemen bitiyor. Önümüzdeki sayıyı iple çekmekle beraber sonbaharda başlayacak hikayeyi nasıl kuracaklarını merak ediyorum. 


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.