Space Jam 2 Spoilersız İnceleme | Yaşasın Yeni Kral

 Nerdeyse tam bir sene önce sitemizde Tenet incelemesi yayınlamıştık vizyona girmesine birkaç gün kala, bugüne kadar yayınladığımız son basın gösterimi incelemesi oydu. 1 sene. Dile kolay geliyor fakat yaşananlara bakınca aslında uzun ve zorlu bir süreçten geçtik. Şimdi bunları konuşup daha fazla canımızı sıkmaya gerek yok, sonuçta eğlenceli bir filme değineceğiz bu yazıda. Michael Jordan efsanesinin başrolünde olduğu ilk filmden tam 25 yıl sonra, Lebron'un başrolünde olduğu Space Jam 2: New Legacy (Yeni Efsane) önümüzdeki cuma günü  vizyona girecek. Öncesinde gelin bu yazıda biz kendi görüşlerimizi dökelim.


Öncelikle ilk filmi izlemeyenlerin endişelenmesi gerekmediğini söyleyebilirim. Belli yerlerdeki küçük göndermeler dışında ilk filmle hiçbir bağı yok bu filmin, Looney Tunes karakterlerine aşina olmanız yeterli. Aynı zamanda NBA'e de pek hakim olmanıza gerek yok ancak yer alan karakterleri bilmeniz seyir zevkinizi arttıracaktır tabii ki. Yine de kendini ciddiye almayan bir film olduğu için bunların pek de bir önemi yok, film tamamen rahatlamanızı ve hiçbir şeyi ciddiye almadan anın tadını çıkarmanızı isteyen bir film. Eğlence odaklı bir film olarak, izleyicinin senaryo açıklarını ve karakterlerin motivasyonlarındaki eksiklikleri görmemesini sağlayan hızlı bir yapıya ve ciddiyetsiz bir tavra sahip. Size de tavsiyem bunlara takılmadan, tabiri caizse şalteri kapatarak filmi izlemeniz. Böyle izleyince ben sinemada keyif aldığımı kesinlikle söyleyebilirim. Karakterler zaten çocukluğumu beraber geçirdiğim harika karakterler ve onları sinemada başarılı animasyon teknikleriyle izlemek çok güzel bir duygu yaratıyor insanda.Dediğim gibi film çok hızlı ve bir o kadar da kalabalık. Beklemediğim yüzlerce karakter var Warner evreninden; üstelik bunları fragmanlarda göstermeden filme saklamalarını da takdir ettim. Bu karakterlerin büyük bir kısmı arka planda duran ufak detaylar olsalar da, filmin hikayesinde gayet büyük yer kaplayan birden fazla klasikleşmiş Warner Bros. serisi de bulunmakta. Böyle anlatınca zihninizde pek bir şey oluşmamış olabilir, normal çünkü spoilersız pek bahsedilebilecek bir durum değil. Velhasıl demek istediğim, emin olun filmde hiç beklemediğiniz film karakterlerine ve sevdiğiniz filmlerden sahnelere rastlayacaksınız. Filmin o anları en sevdiğim kısımlar oldu, bunları uzatmadan hızlı hızlı geçmelerinin de sevmemde payı büyük. Masalsı atmosferde geçen film akıcılığı ve hızı sayesinde aslında kusurlarını sizden saklamış oluyor. Gördüğünüz bir hatanın üzerinde düşünmenize izin vermeden hemen hızla bir başka olaya geçiyor ki aslında bu tarz eğlenmek için izlenen ve kendini ciddiye almayan filmler için bence başarıyı sağlayan esas nokta bu. 


Filmde yer yer güzel şakalar olsa da pek kahkaha attıran bir film sayılmaz, yine de oldukça eğlenceli. Tüm salonun kahkahaya boğulduğu bir sahne vardı ki... zaten izleyince nereyi kast ettiğimi anlarsınız. Oyunculuklar hakkında söylenebilecek pek fazla bir şey yok çünkü performansları öne çıkaran veya oyunculara kendini gösterme şansı veren bir film sayılmaz yukarda değindiğim özelliklerinden dolayı. Yine de şunu söyleyebilirim ki ilk oyunculuk performansı olan Lebron'un performansı bana sırıtmadı. Özel bir noktası yok, adam zaten kendini canlandırıyor ama yine de oyunculuk deneyimi olmayan insanlar genelde ekrana oturmaz, sırıtır deriz, Lebron'da böyle bir durum yaşanmamış. Credit akarken Lebron'un oğlunu oynayan kişinin Lebron'un gerçek oğlu olmadığını fark edince hayal kırıklığına uğradığımı da söylemeden edemeyeceğim. Devamında filmdeki kızının ve karısının da aynı şekilde aileden olmayan aktrisler olduğunu görünce daha da şok edici oldu. Filmi izlerken aileleri için harika bir anı, tecrübe diye düşünürken içim ısınıyordu açıkçası, maalesef hepsi bir yalanmış... 

 


Filmin en hoşuma gitmeyen tarafı övülme kısımları. Lebron'a filmi pazarlarken mi kullandılar, senaristler mi yağcılık çekmek istedi yoksa kendisi mi bu tarz kısımlar ekletti bilmiyorum ama bir değil iki değil, bir noktadan sonra sürekli Lebron övüldü filmde. Evet çok başarılı ve zaten tarihin en iyi basketçilerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz ama bende samimiyetsiz bir his uyandırdı, keşke abartılmasaydı. Aynı zamanda filmde yer alan diğer NBA oyuncularına neredeyse hiç diyalog verilmemesini de bu olayla bağdaştırıyorum. Lebron'un filminde başkasının öne çıkmasını istememiş olabilirler tamam ama o zaman keşke hiç yer vermeselerdi. İsimleri kullanılan hatta özel güçler verilen bu oyuncuların filmde daha fazla yer almasını isterdim. Sonuçta Lebron'la gerçek hayatta da ilişkisi olan insanlar, bunun üzerinden daha fazla diyaloga yer verilerek daha sıcak bir atmosfer oluşturulabilirdi. Bana kimse Lebron'un önüne geçmesin düşüncesiyle alınan bir karar gibi geldi. 


Son olarak animasyonlara değinmeden geçemeyeceğim, gerçekten önemsemişler. Film boyunca birden fazla türde animasyon çeşitleri bulunuyor ve hepsinde çok başarılı bir iş çıkarılmış. Özellikle son kısımdaki animasyonların doku hissine bayıldım ama öncesinde de çeşitli tarzlardaki grafikleri hazırlarken önemsedikleri anlaşılıyor. Filmin artılarından biri olarak kenara köşeye yazmak lazım.
Space Jam 2, ilkinden bence çok daha iyi bir yapım. Doğru, birinde Micheal Jordan artısı var ama hem karakter motivasyonları hem olay örgüsü hem de Looney Tunes karakterlerinin yazımındaki sıradanlık benim ilk filmi sevmememi sağlamıştı. Şimdi 25 sene önceki filmi gömme yazısına dönüştürmek derdinde değilim ama bence 2. film bu eksikleri olabildiğince azaltmış. Bu hatalar bu filmde de yok mu? Var. Ama hızlı ve akıcı yapısıyla, karakterleri daha neşeli ve hareketli kullanarak bu eksikleri izleyiciye göstermemeye çalışmış ve bunu başardığını düşünüyorum. Çevrenizde yaşı küçük olan çocuklar varsa kesinlikle beraber bu filme gitmenizi öneririm. Hem uzun zamandır sinemadan uzak olan onlar için harika bir aktivite olur, hem de bu eğlenceli filmi beraber sinemada izleyerek ona unutmayacağı bir anı edindirmiş olursunuz. Yıllar sonra Lebron James kariyerini bitirip haliyle daha da efsaneleştiği zaman, şu aralar maçlarda çok ağlıyor ama konumuz bu değil, bu filmin de insanların gözündeki değeri kesinlikle daha çok artacak. 


Notum: 6.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.