Stray Dogs İnceleme | 2021'in En İyisi?2021 daha şimdiden bir sürü yeni ve kaliteli seri içeren bir sene oldu. Aynı zamanda şimdiden en fazla bağımsız seri okuduğum sene oldu. Olabildiğince duyduğum ve bulabildiğim kaliteli ilk sayılara atlamaya çalışıyorum. Stray Dogs da bunlardan bir tanesiydi. Çıktığında bir sürü yerden övgü duymuştum ve her çıkan sayısıyla duyduklarım artıyordu. Ben de çok geç olmadan başladım okumaya. Stray Dogs; Image'ın bastığı, Tony Fleecs tarafından yazılan ve Trish Forstner tarafından çizilen 5 sayılık bir mini seri. İlk sayısından zamanında bir Şimşek Turu yazısında bahsetmiştim ve orada ilgimi çektiğini belirtmiştim. İleride neler göreceğime dair ise bir fikrim yoktu...


Hikaye ile ilgili çok spoiler vermeyeceğim ama seriden güzelce bahsetmek istediğim için ilk sayıdan bir şeyler demem gerekiyor. Sophie, kendi geçmişini çok da hatırlamayan ve yeni eve yerleşen bir köpektir. Buradaki yeni köpek olarak gerginlik yaşasa da yavaştan arkadaş edinmeye başlar. Daha sonra geçmişini çağrıştıran bir koku alması ile neler olduğunu anlamaya başlar. Meğerse yeni sahibi kadınları parkta takip edip ardından öldüren ve köpekleri alan bir katilmiş. Kendi hafızalarına güvenmekte zorlanırken Sophie ve arkadaşları, sahibin korkunç sırlarını açığa çıkartmaya çalışırken bu evden sağ çıkmakla uğraşırlar.Stray Dogs, şu anlık, bu sene okuduğum en iyi çizgi roman. İki tane atmosferi çok güzel harmanlayan ve bir sürü duygu ile size sunan bir seri. Görünüş açısından, ki çizimde daha fazla değineceğim, eski bir Disney animasyonunu andırıyor. İçine hiçbir bağlam olmadan baktığınızda çocuklar için yapılmış tatlı bir iş hissi alıyorsunuz. Hatta başlangıçta baya Lady and the Tramp'e veya 101 Dalmaçyalı'ya  benzettiğimi söylemem lazım. İlerledikçe ise işler gerçekten farklı yönlere gidiyor ve korku ile sarılmaya başlıyorsunuz. Sanırsam ilk kez bir çizgi romanda gerçekten korktum. Tabii ki hikaye tatlı, masum köpekler üzerinden döndüğünden onlara zarar gelmeyeceğini umarak korkuyla sayfaları çeviriyorsunuz.


Seri çok basit ama bir yandan da çok güzel bir yazıma sahip. Her köpeğin ayrı bir kişiliği var ve hepsinin hikayede bir parçası var. Ne kadar Sophie karakteri ile başlasak da hikaye ondan büyüyerek birçok karakter öne çıkmaya başlıyor. Sayılar boyunca bu karakterlere olanlara gülümsüyorsunuz, üzülüyorsunuz, sinirleniyorsunuz. Aynı zamanda başlangıçta da dediğim gibi bir hafıza kaybı meselesi var. Bu olayı birçok karakterde görüyoruz ve çok güzel kullanılıyor. Yine birçok farklı duyguyu aynı anda uyandıran bir konsept olmuş. Hikayeyi kapatmak gerekirse Stray Dogs, tam gereken uzunlukta ve bu muhteşem bir akıcılığa sahip bir duygu patlaması. Çoğunlukla My Little Pony çizgi romanları yazmış birisinden asla okuyacağımı düşünmediğim tarzda bir iş.Trish Forstner'ın çizimleri dediğim gibi bir animasyon hissi veriyor ve demem gerekiyor ki çok kaliteli duruyor. Gerçekten de animasyon ruhu taşıyor ama bunla kalmıyor. Seri ne zaman karanlık ve vahşi taraflara ilerlese çizim de o yöne gidiyor. Rahatsız edici birçok görsel içeriyor ve göstermekten çekinmiyor. Tabii ki bazı köpeklere yaşanan şeyleri göstermediği veya çok gerçekçi yapmadığı anlar oluyor ki anlayışla karşılıyorum. Bu serinin üzmesini istiyorum, beni travmaya sokmasını istemiyorum.


Senenin sonuna kadar daha neler okuyacağımızı bilmiyorum ama Stray Dogs başta gelmese bile yukarılarda olacak. Bu seri sizi duygudan duyguya sokacak ve sona geldiğinizde nasıl hissetmek istediğinizi bilemeyeceksiniz. Bildiğim kadarıyla şu anda serinin ilk baskıları tükenmiş durumda ama çok kaliteli ve korku filmi göndermeli üçüncü baskıları bulunuyor. Tabii ki cildinin çıkmasını da bekleyebilirsiniz ki muhtemelen tek oturuşta okursunuz. Baya akıcı ve rahat bir çizgi roman olmakla beraber çok da kaliteli. Yazar ve çizer bir gün yeniden My Little Pony dışında bir iş çıkarırlarsa kesinlikle göz atacağım. Bu mükemmele yakın bir çizgi roman. 9.8 gibi saçma bir puan vermek istemediğimden ve puanların giderek saçmalaştığını düşündüğümden direkt bu sitede ilk kez yaptığım bir tam puan vereceğim. Gidin okuyun. 


Notum: 10

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.