Extreme Carnage: Phage ve Lasher İnceleme


 Uzun zamandır bir seride veya hikayede iki sayıyı aynı anda incelememiştim. Yeterince zamanım olduğundan rahat rahat takılıyordum anlayacağınız. Extreme Carnage'ın bu sayılarını okuyunca ise kafamın içi dolmaya başladı. Bunları ayrı şekilde incelesem iki paragraflık yazılarla karşılaşacağınızdan bir arada almaya karar verdim. Ne de olsa bu sayılar başlangıçta tahmin ettiğimin aksine bir tek sayı değil ama devam eden bir hikaye. 


PHAGEScream sayısında simbiyotunu kaybeden Andi, Alchemax tarafından tutuklanır ve hapsedilir. Flash Thompson ise Carnage'ın izlerini takip ederken bu haberi görür ve şirketin binasına dalmaya başlar. Bilmedikleri şey ise binaya bir konuk daha gelmiştir ki o da zihni Carnage tarafından yakalanmış Phage'dir.


Sayıda Phage'in ana karakter olmadığını açıklamamdan anlamışsınızdır. Tek olayı hikayeye sayıda dahil olması. Kendisi çok bir şey yapılabilecek bir karakter olmadığından böyle bir yöne gitmelerini beğendim. Hatta devam eden bir hikaye olması da mutlu etti. Andi ve Flash karakterinin yazımını ve ilişkilerini seviyorum ama bunun sebebi bu ikiliyi yıllardır tanımamdan da olabilir. Yine de bu sayının çok da ilgimi çektiğini söyleyemeyeceğim. Daha çok bir sonraki olayı hazırlamak ve karakterleri buluşturmak için bir köprü görevi görüyor. Yine de tüm bu olaylar akıcı şekilde anlatılıyor ve Steve Orlando'nın uzun zamandır beğendiğim ilk sayısı oluyor. Sayının çizeri Gerardo Sandoval ve kendisini neden hala Venom ile alakalı şeylerde gördüğümüzü bilmiyorum. Kendisi biraz daha sert ve köşeli Humberto Ramos'u andırıyor ama bana çok tuhaf geliyor. Aranızdan seven çıkabilir ama benim için fazla ekstrem ( ;) ) hissettiriyor. Bunun yanında dizaynlar hakkında da bazı düşüncelerim var. Phage'i artık daha cüsseli yapmışlar ve çok havalı duruyor önceki haline göre. Son olarak ise Agent Anti Venom'ın arada maskesi değişiyor ve ejderha kanatları çıkartıyor ama hemen kayboluyor. Havalı ama neden sadece tek panelliğine oluyor hiçbir fikrim yok. 


Açıkçası bu sayı çok da bende etki yaratmadı ama yeterli aksiyona ve eğlenceye sahipti. Bu sayı ile hikayenin üçüncü sayısına geliyoruz ve tavsiyem inanılmaz bir simbiyot fanı değilseniz bu seriyi atlamanız. Pek bir şey kaçıracağınızı zannetmiyorum.


Notum: 6.5


LASHERBu sayı ile serinin yarısına gelmiş oluyoruz. Flash ve Andi, Alchemax binasından kaçmaya çalışıyor ama Phage onların önünde büyük bir engel olarak durmakta. Bir yandan ise Lasher simbiyotu yaşlı bir adama bağlanıyor ve büyük bir katliam yolculuğuna çıkıyor. 


Bu sayı muhtemelen hikayenin zirve noktasıydı, en azından şimdilik. Hikayeye havalı eklemeler yapıyor ama ilk öncelikle hikaye ile alakası olmayan Lasher kısmından bahsetmek istiyorum. Lasher'ın yerleri baya korkutucu. Karakterin duruşu iğrenç ve örümceğimsi olmakla birlikte önüne geleni katletmesi çok şaşırttı. Sayının en parlayan yerleri kapaktaki isme aitti. Bunun yanında Clay McLeod Chapman her zamanki gibi karakterleri karanlık ve güzel yazmaya devam ediyor. Scream karakteri için büyük gelişmeler bulunuyor ama okurken havalı gelirken düşününce ekşi hissettiriyor. Olan birkaç olay çok göze parmak hissettiriyor ve bir yandan da komik. Dürüst olacağım baya 90'lar çizgi romanı hissi verdi. Chris Mooneyham ve Danilo S. Beyruth sayının çizerleri ve tarzları birbirine çok güzel oturuyor. Dediğim gibi Lasher'ın görünüşü rahatsız edici bir şekilde korkutucu ve bunu yine rahatsız eden bir vahşet ile çok güzel göstermiş. Bunun yanında sayıda yeni bir simbiyot ortaya çıkıyor ve görünüşünün baya havalı olduğunu söylemem lazım. Çizim çoğunlukla korku atmosferini çok güzel yansıtıyor ama yine de bazı anlarda tuhaf durduğu oluyor.


Lasher sayısı hikayenin diğer parçalarından daha temiz, sert, korkutucu ve kaliteli geldi. Belki de böyle düşünememin sebebi diğer sayıları okuduktan sonra bir şey hissetmemem ve beklentimin düşmesidir. En az beklediğim karakterden en iyi hikayeyi aldım ve bu güzel bir sürprizdi. Artık hikayenin yarısında olmakla beraber ileride olacakları bu sefer gerçekten merak etmeye başlıyorum. Bir sonraki sayımız Riot olacak.


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.