Future State: Gotham #3 İnceleme


Her hafta ortalama gereksiz sayıda çizgi roman okuyan birisi olarak bazen hatıraların karıştığı çok oluyor. Ya çok iyi oluğumdan aklımda kalıyor ya da berbat olduğundan aklımda yer ediniyor. Çoğu okuduğum sayı ise bu iki bölüme de giremiyor ve bir sonraki sayıları çıkana kadar unutabiliyorum. Future State: Gotham istikrarla bu bölmede durmaya devam ediyor. Bir serinin sabit olarak "eh" olması seriye zarar verir mi? Yoksa seriyi kendi yolunda bırakıp düşünmeden devam etmek mi lazım?


Bakalım bu sayıda neler olmuş? İlk sayıda Gotham'ın ortasında kocaman bir bomba patlamıştı ve Batman sembollü bir krater oluşmuştu. Bunun üzerine yeni Batman suçlanmıştı. Red Hood ise Magistrate tarafından bu Batman'i yakalamak için göreve çıkar ama bir bakar ki Batman ile bir sürü kötünün arasında sıkışır. Bat-Family ise geriden de olsa Red Hood'a yardım için yola çıkmıştır. Bol aksiyon ve bir sürü şaşırtıcı (!) an içeren bir sayı.Dediğim gibi bu seri unutulabilir olmaya güzelce devam ediyor. Yazıyı yazmadan önce sayıya yeniden bakarken Bat-Family'nin sayıda olduğunu hatırladım ki hikayeye çok da bir katkısı yok. Sayı aslında akıcı ve yormadan bitiyor ama bir yandan da fazla boş hissettiriyor. Mesela sayıda bombayı havaya uçuran gizemli kişi açıklanıyor ve gözüktüğünde tanımıyorsunuz. Biraz baktım ama öyle bir karakter bulamadım. Eğer yeni bir karakterse neden gizem yaratıyorsunuz ki? Hadi tanıdığımız bir karakterin farklı biçimdeki görünüşü diyelim derdim ama çizimin basitliğinden anlaşılmıyor ki. Sayıda verilen kararlar boş hissettirmekle beraber akılda kalamıyor. Seri ne kadar ortalama ilerlese de daha iyi olmasını istediğimden, potansiyelini görebildiğimden, bu yolda kalması sinirlendiriyor. Sanki Joshua Williamson ve Dennis Culver seri fikrini ellerine almış ve sonra "Bizim çalıştığımız çok seri var, bu seri Batman olduğundan zaten satar. Çok bir şey yapmasak da olur." demişler. Hayal kırıklığı...Çizimler hakkında ne diyeceğimi zaten biliyorsunuz. Serinin konseptiyle hiç uyuşmuyor ve siyah beyaz olması da bir katkı sağlamıyor. Üstüne gelecekte geçmesi gereken bir hikayenin o hissin yarısını bile verememesi üzücü. Durum şu ki düzgün bir gölgelendirme olmadan siyah beyaz stilin bir etkisi olmayacak. Manga formülü kullanmaya çalıştıklarını biliyorum ama manga bile üzerinde uğraşılmış siyah beyaz paneller ortaya çıkarıyor. Giannis Milonogiannis'in çizimi ise tembelce hissettiriyor.


Açıkçası bu seri ile olan devamlılığımın çok süreceğini düşünmüyorum. Birkaç sayı şans daha vermek istiyorum ama beni zorlamaya başladı. Gelecek sayı farklı karakterler üzerinde duran bir hikaye göreceğimizden ve başka bir çizer bulunacağından biraz daha umutla yaklaşmak istiyorum ama bulundukları bu sabitlik hiç yardımcı olmuyor. Şu andaki Batman serisini okurken bu serinin varlığını sorgulamaya başladım ve bir gün sebebini öğreneceğimize inanıyorum. Future State neden hala devam ediyor?!


Notum: 5.8

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.