Moon Knight #1 İnceleme | Khonshu'nun YumruklarıMoon Knight karakteri her zaman ilgimi çekmiştir. Genel izlenim ne kadar Marvel'ın Batman'i gibi dursa da karakteri öğrenince ne kadar farklı olduğunu görüyorsunuz. Kişilik bozukluğu veya bir tanrıya bağlılığı işleri kesinlikle ilginçleştiren noktalar. Ha, çok Moon Knight okumuşum gibi konuşmak istemiyorum burada. Kendisinin 2014 senesindeki Warren Ellis serisini okudum sadece ve baya kaliteli bulmuştum. O zamandan beri karakterle alakalı çok bir şey okumadım ama Marvel da çok takmadı. Yine de dizisi geldiğinden belli bir heyecan var ve bu yüzden karakteri döndürme amaçlı bir seri çıkarmaya karar verdiler. MCU'nun en beklediğim dizisi olmakla beraber gelin Jed MacKay'in Moon Knight serisine bir bakalım. 


Avengers serisinde olan birtakım olaydan dolayı Moon Knight'ın Tanrı olarak baktığı Khonshu ile iletişimi kesilmiş durumda. Yine de gecenin koruyucusu olarak Khonshu'nun görevini yerine getirmeye çalışacak. Marc Spector, mahallesini sert bir şekilde korumaya başlasa da aklını dolduran olaylar oluşmaktadır. Yakınında ise yeni ve bilinmedik bir tehdit ortaya çıkmaya başlar. Khonshu'nun sağ yumruğunu büyük olaylar beklemektedir.Bu son zamanlarda çıkmış en başarılı birinci sayı olabilir. Birkaç senedir ilk sayılar ilk sayı gibi hissettirmiyor ve alternatif evren hikayesi olmadığı sürece önceden olan birkaç olayı bilmeden giremiyorsunuz. Moon Knight direkt olarak girebileceğiniz bir seri ve muhteşem bir denge de sağlıyor. Eğer karakteri tanımıyorsanız hiç sıkıntı etmenize gerek yok çünkü sayı size karakteri gayet kısa ve anlaşılır şekilde tanıtıyor. Karakterin geçmişinde olan birkaç şey, kişiliği ve amacı gibi önemli noktaları tanıtıyor. Yani MCU dizisi için hem bilgilendirici hem de yeni bir şey okumak istiyorsanız bu başlamak için güzel bir nokta.


Sayı sadece yeni okurlar için değil ve eski hayranlar için de büyük olabilecek şeyler taşıyor. Sayının büyük bir çoğunluğunda Moon Knight'ın vampirler, canavar sıçanlar gibi rastgele şeylerle kapıştığını görüyorsunuz ama arkada ilerleyen hikayede ilginç noktalar bulunuyor. Hele ki sonuna geldiğinizde asıl hikaye başlıyor ki gerçekten de ilginç duruyor. Son olarak Moon Knight çok çeşitli ve hoş yazılmış. Komik olduğu anlar, havalı kısımlar ve sert durduğu yerler bulunuyor. Büyük Knight hayranları nasıl bulur bilmiyorum ama çok farklı tonlarda yazılması benim çok hoşuma gitti. Çizimlere gelirsek ise kesinlikle kapağa bakarak beklentiye girmeyin. Steve McNiven'ın kapağı çok kaliteli olabilir ama iç çizim ile hiçbir alakası bulunmuyor. Sayının çizeri Alessandro Cappuccio ve kendisine has bir tarz sahip. Biraz daha animasyonumsu bir his veriyor ve çok da detay bulundurmuyor. Akıcı, dinamik ve farklı. Eğer bu tarzı benim gibi seviyorsanız bayılacaksınız. Aynı zamanda Rachelle Rosenberg'in renklendirmesini de çok sevdim. Moon Knight'ın kostümündeki beyazlıkların parlaması baya hoş durmuş.


Sonuca gelirsek Moon Knight çok başarılı bir ilk sayı. Hem yeni okurları hem de eski hayranları çok güzel harmanlayıp ortaya dengeli ve akıcı bir sayı sunuyor. Seriyi ne kadar inceleyeceğim hakkında bir fikrim yok ama olabildiğince kalmaya çalışacağım. Jed MacKay benim için ya çok iyi atış yapan ya da ıskalayan bir yazar olmuştur. Bu sefer ise hedefi tam ortadan vurmuş.


Notum: 9.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.