Nightwing #82 İnceleme


 Bu yazıyı yazma vaktim geldiğinde büyük bir ikilemde kaldım. Nightwing çok sevdiğim bir karakterdir. Kaliteli hikayeleri sırasında da kötü hikayeleri olduğunda da takip etmişimdir. Sıkıntı şu ki bu sayı muhtemelen yeni Nightwing okurları tarafından çok sevilecek ama bu sayıda karakter hakkında öğrendiğimiz bir şey her şeyi değiştiriyor ve bu ben dahil bir sürü Nightwing hayranının sinirini bozdu. Böyle bir durumda bu sayı hakkında nasıl konuşacağımı bilemiyorum. En iyisi sayıya geçelim.


Bu yazı Nightwing #81 hakkında inanılmaz büyük bir spoiler içermektedir ve ondan bahsetmeden bu sayı konuşamam. O yüzden okumadıysanız dikkat etmenizi tavsiye ederim.


Hikaye olarak sayı tek bir yere odaklı. Geçtiğimiz sayıda Bludhaven'in başkanı Melinda Zucco, Nightwing'in ailesini öldüren mafyabaşının soyadına sahip, gerçek kimliğini açıklamıştı. Öğrenmiştik ki meğerse Melinda aslında bir Zucco değil ama Grayson'mış. Bu sayıda ise karakterin geçmişini öğreniyoruz. Nasıl oldu da bir Zucco ile Grayson arasında böyle bir bağ oluştu görmüş oluyoruz.Bu sayı çok sinirimi bozdu ama ilk olarak bir noktada tebrik etmek istiyorum. Zucco'nun annesini anlatırken herhangi bir aldatma ya da Grayson ailesinin ahlaki yapısını bozan bir şeye girişmedikleri için teşekkür ederim. Tom Taylor, Grayson ismini kirletmemiş ve saygı göstermiş. Yine de bu retcon hoşuma gitmedi. Gereksiz hissettirmekle beraber biraz CW draması gibi geldi. Tüm bunların üstüne aklıma bir sürü soru da taktı. Eğer John Grayson'dan gelmeyse nasıl olur da Owllarr asla onun peşinden gelmedi? Tüm sayı boyunca okurken başımı sağdan sola salladım. Bu sayı tanıtım amaçlı olduğundan şu anlık çok bir şey demek istemiyorum çünkü üstüne geliştirme yapılıp ortalama hale getirilebilir ama bu şekilde tuhaf hissettirdi ve beni kaybetti. Son olarak sayının sonu da beni bir tık bile heyecanlandırmadı. Bu seride uzun bir süre Nightwing vs Blockbuster işlendi ve bir kez daha bunu okumak istemiyorum. Kısacası güzel yazım ve karaktere saygı saçma bir retcon'u kurtaramadı benim için.Çizime gelirsek ise gayet kaliteli. Bruno Redondo günümüz kısımlarını çiziyor ki bence renklendirme ve görünüşü biraz daha modern zamana daha uygun. Orada doğru seçim yapılmış. Geçmiş kısımlarını ise Rick Leonardi çiziyor ki tatlı bir seçim olmuş. Kendisi geçmişte Nightwing çizdiğinden burada bulunması hoş. Ne kadar sayı ortası çizer değişimlerini sevmesem de burada akıllıca yapılmış ve hoşuma gitti.


Dediğim gibi sayıda yine güzel yazım ve çizim bulunuyor ama kafamı bu değişimin altından çıkartamıyorum. Tom Taylor'dan çok yanlış bir hamle gibi geliyor. Zucco mevzusunun yeniden işlenmesini sevmiyordum ama üstüne bu da gelince tadım kaçtı. Umarım bunlardan kurtulup hemen Heartless hikayesine geri döneriz. Kaliteli başlayan seri çok hızlı bir şekilde gözümden düşmeyi başardı. Tüm hafıza kaybı hikayelerinden sonra tek isteğim klasik ve tadında bir Nightwing hikayesi okumaktı ama görünen o ki Taylor işleri karıştırıp drama eklemeyi seçmiş. Bakalım Tom Taylor yine karakterleri sevenleri çıldırtacak değişimler yapacak mı ileride?


Notum: 6.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.