Radiant Black #6 İnceleme | Kırmızının Hikayesi


 Sitede daha önceden biraz daha bağımsız serilerden bahsetmek istediğimi dile getirmiştim. Bunu başlatmak amaçlı ise takip ettiğim bir seri olan Radiant Black'in ilk 5 sayısını incelemiştim. İncelemede serinin gayet tanıdık başladığından ama daha sonra ilginçleşip ardından farklı tanıdık bir yere gittiğinden bahsetmiştim. İleride olacakları merak ettiğimden de seriyi incelemeye karar verdim. Burası ise başlamak için çok rahat bir nokta oldu çünkü tek sayılık ve serideki karakterlerden bir tanesini anlatan bir sayı. Gelin Radiant Red'in hikayesine göz atalım. 


Radiant Red, bilmeyenler için, serideki ilk karşımıza çıkan kötü karakterdi ve ilk ana karakterimize de çok büyük bir hasar vermişti. Bu sayıda ise Radiant Red'in geçmişine bakıyoruz. Satomi hoş bir nişanlıya, sevecen bir aileye sahip bir kızken finansal olarak bazı zorluklara düşmeye başlıyor. Bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünürken ise eline bilmediği bir güç geçiyor. Bu güç ile ise hayatını düzeltecek şeyleri elde etmeye çalışacaktır. Sayı genel olarak karakteri tanıtıyor ve tüm yaptıklarının sebebini açıklıyor.Bu sayı hakkında bir sürü karışık yorum gördüm ve söylemem lazım ben pozitif taraftayım. İlk olarak hikayenin çok tandık ve daha önce gördüğümüz şeylerden oluşması görünen o ki insanları rahatsız etmiş. Tanıdık olması noktasında katılıyorum ama bu kötü bir şey değil. Hikaye ve karakterler iyi yazıldığı sürece bu serinin çok yenilikçi olmasını beklemiyorum. Seride şimdiye kadar gördüğümüz her şey tanıdık olsa da asıl hikayeyi taşıyan şey karakterlerdi. Bu sayıda da karakterler başarılı yazılmış. Herkes çok doğal ve insani olmakla birlikte birçok duygu içeriyor. Kyle Higgins ve konuk yazar Cherish Chen tatmin edici bir tanıtım sayısı oluşturmuş.


Diğer eleştirilen kısım ise ana karakterin seride neler yapmış olduğunu görmemizden geliyor. Ana karaktere verdiği hasardan dolayı affedilebilecek bir karakter olmadığını söylüyorlar ve bundan dolayı sayıyı zorlama buluyorlar. Bu karakteri affetmek zorunda değilsiniz. Ben de karakterin yaptıklarını doğru bulmuyorum, ne kadar kendimi o konumda bulsam aynı şeyi yapacağımı düşünsem de. Bir karakteri anlamakla sevmek aynı şey değil. Bu sayıda karakterin yaşamını ve sebeplerini görüyorsunuz ve karakteri anlıyorsunuz. Sevmek tamamen size kalmış bir şey ve sayı sevin diye de uğraşmıyor. Sayının çizeri ise Darko Lafuente ki kendisi yine konuk olarak bulunuyor. Açıkçası çizimi çok da sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Karakterler biraz tuhaf durmakla beraber ana karakterimiz fazla genç duruyor. Kaç yaşında olması gerek bilmiyorum ama sayıdaki konumundan ve seride daha önce gördüğümüz zamanlardan çok daha genç gösteriyor. Yine de çok bir sıkıntım olduğunu söyleyemem çünkü sayının çoğunluğu diyaloglardan geçiyor ve oralarda da çok bir sıkıntı yok.


Radiant Black tek sayılık hikayesi ise kaliteli gitmeye devam ediyor. Higgins karakter anlatımında çok başarılı bir yazar ve yaptığı şeyi sabit şekilde sürdürmeye devam ediyor. Eleştirileri anlıyorum ama belirli sebeplerden dolayı katılmıyorum. Yukarıda detaylıca bahsettiğimden yeniden anlatmama gerek yok. Karakteri ileride gelişmiş bir şekilde nasıl göreceğimizi merak etmekle beraber yeniden ana hikayemize devam edeceğimiz için heyecanlıyım. 


Notum: 7.5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.