Yazarlar Elden Gidiyor! Substack Nedir?


 Geçtiğimiz günlerde çizgi roman dünyasında baya büyük olaylar dönmeye başladı. Bilmeyenler için birçok ünlü yazar Substack adlı bir platform ile anlaşmaya başladı. İlk olarak bu Substack nedir ondan bahsedeceğiz ve ardından da hangi büyük yazarların geçtiğini konuşacağız. Son olarak ise bunun endüstriyi nasıl etkileyebileceğine bir bakacağız. 


NEDİR BU SUBSTACK?


Substack en kısa şekilde 2017'de kurulan dijital bir yayın platformu. Yazarların bültenlerini aylık istediklere bir fiyata bağladığı bir servis. Şimdi ise bu servis çizgi roman işine girmeye karar verdi. Birçok yazar ile anlaşan bu dijital servis basın bültenleri gibi çalışacak. Yazarlar istediği fiyata istediği seriyi yazabilecek ve tüm hakları onlarda kalacak. Başlangıçta yazarlar Substack tarafından ödenecek ve aboneliklerden kazanılan gelirin büyük bir çoğunluğunu ilk sene onlar alacak. İlk senenin ardından ise sadece %10 alacaklar. Ayrıca seriler daha sonradan yazarın isteğine göre diğer dijital platformlarda çıkacak ve ardından da fiziksel şekilde basılacak.


Substack'in kurucusu Chris Best, pandemi dönemi okuyucuların çizgi romanlardan ne kadar uzaklaştığını konuştu ve uzun süredir okurlar ile yazarlar arasında yeni bir bağ kurmak istediklerinden bu planı geliştirdiklerini söyledi. 


BİR DE KADROYA BAK!Gelelim Substack'in topladığı takıma. İlk olarak daha önceden açıklanmıştı ama Nick Spencer ilk geçenlerden birisi. Hatta kendisi geçebilmek için Spider-Man serisini erkenden bitirmeye karar verdi. Bunun yanında Saladin Ahmed de özel olmasa da Dave Acosta ile bir seri üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda Skottie Young da kendi hesabında özel seriler çıkaracakmış. Çok detay vermedi ama I Hate Fairyland'in geri döneceğini ve fiziksel okuyucuların korkmaması gerektiğini bellirtti. 


Asıl büyük isimlerden ilki ise Jonathan Hickman! Kendisi bildiğiniz üzere Secret Wars eventinin arkasındaki beyin ve aynı zamanda X-Men'i House/Powers of X ile yeniden şaha kaldıran yazar. Sene sonunda Inferno eventinin bitmesi ile ise yazar Substack için sadece bir seri yazmayacak ama aynı zamanda bir evren kuracak. "Three Worlds, Three Moons" adlı başlatacağı projede çizer olarak Mike Del Mundo ve Mike Huddleston bulunacak. Hickman, X-Men döneminden büyük bir takım yönetmenin zorluklarını gördüğünü ve çok şey öğrendiğini söyledi. Aynı zamanda bu evrenin kuruluşunda hayranların da önemli bir yeri olduğu söylendi.

 Evren yolculuğunda ise Hickman tek başına olmayacak. Yükselen yazar Ram V ve yine X-Men serilerinden tanıyabileceğiniz Tini Howard da seride bulunacak. Hickman, bir yazar o hafta veya o ay çok doluysa başkasının yerini doldurabilmesinin getirdiği rahatlıktan bahsetti. Takımdan dolayı kesinlikle en merak ettiğim seri şu anlık bu. 


En çok mevzu yaratan kişi ise James Tynion IV oldu. Kendisi birçok seri üzerinde çalışmakla beraber DC'de Batman, Joker ve Nice House on the Lake'i yazmakta. Bu geçiş hakkında bahsederken ise Batman ve Joker'den ayrılacağını söyledi. DC, Tynion'a 3 senelik koca bir anlaşma sunmuş ama ayda iki kez Batman ve bir kez Joker yazmaya harcadığı zamanı daha farklı yerlerde kullanmak istediğinden Substack ile anlaşmış. Batman serisinden kasım ayında ayrılacak ve Joker'i Nisan 2022'de bırakacak. Yazarın ilk serisi eylül ayında başlayacak. Blue Book isimli seri UFO temalı olacak ve çizer Michael Avon Oeming ile çalışacak. Aylık 7 dolar veya yılda 75 dolar ile Tynion'a abone olabilirsiniz. Aynı zamanda daha isimleri açıklanmamış serileri de açıkladı Tynion. Bunlar;


Operation Zoobook (Ekim 2021) 

Operation Toplock (2021'in Dördüncü Çeyreği) 

Operation Nightmare (2022 İlk Çeyreği) 

Operation Dial-Up (2022 Yaz)


Son olarak ise Tynion bu serilerin çeşitliliği hakkında şunları dedi:

Bunlardan bir tanesi kurgu olmayan bir çizgi roman. Projelerden bir tanesi var olan serilerimden bir tanesine bağlanacak bir nesir/illüstrasyon. Bunlardan bir tanesi novella. Bir tanesi uzun süreli korku projesi. Bir tanesi ise üniversitede Scott Snyder'ın öğrencisiyken hayal ettiğim bir proje.

 


 Scott Snyder demişken herkesin çizgi romanlarla uğraşmadığını söylememiz lazım. Kendisi daha geçtiğimiz haftalarda Comixology'e özel 8 seri açıkladı ve Substack'e özel şimdilik özel bir seri yapmayacak ama kendisi yeni yazarlar ve çizgi roman yazarı olmak isteyenler için online dersler ve tavsiyeler verecek.


Sonuca gelirsek kadro baya güçlü ve bu sadece şu anlık açıklananlar. Bu yazıyı yazarken bile yeni kişiler açıklanıyor olabilir. Şu anda endüstrideki en çok satan seri Batman'i yazan Tynion, en çok satan ikinci seri Spider-Man'i yazan Spencer'ı ve en büyük takımı ele alan Hickman'ı içeriyor.


SONUÇLAR NELER?Baştan söyleyeyim sonuçlar düşüneceğiniz kadar büyük değil. Çoğu açıklanan yazar yine başka yerlerde işlerini çıkarmaya devam edecek ama büyük ikili bazı serileri hakkında hızlı kararlar vermesi gerekecek. Spider-Man olayı zatan biliniyordu ve bu yüzden Marvel şimdilik seriye üç yazar atamış durumda. Tabii bu yazarlar bir sonraki büyük yazar için yer dolduruyor. Hickman olayı ise biraz daha korkutucu. Hickman her şeyi kontrol altında tutmaya çalışıyordu ve her şeyin sonunda bir plan vardı. Bu plan şimdi daha erken bitecek ve X-Men başka ellerde kalacak.


En ani olan ise Batman serisi oldu. Tynion birkaç ay önce her sene bir Batman eventi yapmak istediğinden ve Fear State'in bu senenin büyük olayı olacağından bahsediyordu. Anlayacağınız yazarın gelecek için planları vardı ve ikide bir tohum ekip duruyordu. Şimdi ise Fear State sonrası Jorge Jimanez çizer olarak kalacak ama Tynion ayrılacak. Onca yeni karakter ve hazırlanan plan ile ne yapılacak bilemiyoruz. Herkes için ani olmakla birlikte şimdiden bir sonraki yazar düşünülüyor. Acaba ilk planlanan gibi John Ridley'e verip Jace Fox'un Batman'ini mi okuyacağız yoksa başka bir isim mi gelecek?


Ne kadar en popüler serilerin bu hale düşmesi üzücü olsa da yazarlar için gerçekten mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Muhtemelen kendi kitleleri sayesinde büyük ikilide çalışmaktan daha fazla kazanacaklardır. Umarım başarılı olurlar. Belki büyük ikili bu olaylardan ders çıkarıp rakiplerinin artması ile bazı yeni yönlere giderler. Önemli gelişmeler oldukça sizi haberdar etmeye devam edeceğiz, takipte kalın.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.