Batman #111 İnceleme | Hazır Mıyız?


Sonbaharın büyük Batman hikayesi Fear State artık dibimizde. Açıkçası Tynion'ın ayrılacağını gördüğümden beri hikayeyi önemseme duygumu kaybettim. Keşke böyle şeyler aylar önceden açıklanmasa diyorum ama tüm bu endüstrinin olayı hep bir sonraki büyük olaya hazırlamak. O zaman Fear State'e hazırlık yapan bu hikayenin son sayısını gelin konuşalım.

En son bıraktığımızda Batman, Peacekeeper ile sert bir yüzleşme yaşamıştı ama rahatlamaya zaman bulamayacaktır. Magistrate ise Unsanity Collective'e saldırmak için harakete geçmiştir ve Batman ile ekibi çok geç olmadan bunu engellemelidir. Scarecrow'un planları ise son aşamaya gelmiştir. Saint endüstrisi ile anlaştığı gibi yakalanacak mıdır yoksa işler gösterildiğinden daha farklı bir yolda mı gidecektir? Bunun yanında Ghost-Maker hikayesi bir nevi sona eriyor.


Bu sayı güçlü anlara da güçsüz anlara da sahip. İlk olarak güçsüz anları aradan çıkartmak istiyorum. Bu sayı hikaye için bir finalden çok uzak. Mantıklı olan Fear State ile birlikte değerlendirmek ama ayrı bir hikaye ismine sahip olduğundan biraz konuşmamız lazım. Genel olarak gelecek hikayeyi hazırlayan sayımız bazı anlarda sıkmakla beraber dengesiz hissettirdi. Geçtiğimiz sayı inanılmaz donanımlı gördüğümüz Peacekeeper karakteri bu sayı hiç de korkutucu bir tehdit olmuyor. Geçen sayı çok güçlüyken bu sefer kenara itilmiş. Miracle Molly ve Unsanity olayları ise hikayedeki tüm olayların gölgesine düşüyor. Hikayede çok daha fazla olay var ve Unsanity bunlar arasından en az ilgi çekici olan.

Gelelim sevdiğim noktalara. Bir kere aksiyon çok kaliteli. Bunun yanında her şey çok akıcı. Hiç sıkılmadan oluyor her şey. Asıl sevdiğim nokta ise okurların rahatsız olduğu bir noktanın değiştirilmesi ama yine de okurların umursamaması. Bir grup Batman okuru seri Future State yoluna gidiyor diye laf atıp duruyordu ama Scarecrow'un bu sayıda yaptığı hamle ile yön tamamen değişmiş olacak. Bildiğimiz kadarıyla böyle yaşanmaması gerekiyordu ve böyle bir değişikliğe gidilmesini çok beğendim. Yine de aynı kitle Future State'e olan nefretlerinin yanıp tutuşmasından bunu görmezden gelip nefret etmeye devam ettiler, kolay gelsin diyeyim. Son olarak Scarecrow'u yeniden bir olayda baş düşman olarak görmek gerçekten çok güzel. Uzun zamandır ana olay olarak Scarecrow görmüyorduk.


Jorge Jimanez gerçekten de bir hazine. Scarecow'un korkutucu duruşundan karakterlerin duygu ve hareketlerine kadar her şey çok detaylı ve güzel. Artık Jimanez övmeme gerek olmadığını düşünüyorum çünkü uzun zamandır neden sevdiğimi anlattım. Bence bu durumdan siz de artık sıkılmışsınızdır. Kendisinin bu seride kalacağı süre artık çok daha değerli hissettiriyor çünkü aralık için açıklanan ve yeni yazarın bulunduğu sayılarda kendisini göremiyoruz. Belki de mola verecektir.

Ghost-Maker hikayesi ise benim çok sinirimi bozdu. Olan olayları, karakter tanıtımlarını ve Ortiz'i seviyorum da okuduğum her şey boşunaymış gibi hissettim. Bunun sebebi ise hikaye kasım ayında çıkacak olan Annual sayısında tamamlanacak. Anlayacağınız orada güzelce sonlandırabilmek için biz birkaç sayı boyunca gereksiz flashbackler okuduk. Hem zamanımız çalındı hem de bu hikayeler için sayıların fiyatı da arttı. Madem fazladan hikaye koymakta ısrarcısınız en azından katkısı olsun.


Cowardly Lot hikayesi benim için çok inişli çıkışlı bir yolculuk oldu. Bayıldığım anlar da vardı ama geleceği hazırlamanın getirdiği yorgunluklar bu sayıda pekişince etkisi daha bir vurdu. Kesinlikle en zayıf sayı da buydu. Kötü diyemem ama şimdiye kadarki beğenmediğim birkaç olayın burada tepelenmesiyle baya sinirimi bozdu. Gelecek haftalarda başlayacak Fear State'i merak etsem de çoğunluğun gözü şimdiden bir sonraki yazar Joshua Williamson'a dönmüş durumda. Yazarı iyi bulsam da sebepsiz bir sinirim var. Sanki DC'de başka bir yazar kalmamış gibi hangi önemli seri varsa bu yazarı koyuyorlar artık.

Notum: 6.8

Hikaye Not Ortalaması: 7.9

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.