Batman: Fear State Alpha İnceleme | Lütfen Hazır Olalım


 Fear State, Fear State, Fear State... Son birkaç ayda benden duyduğunuz tek cümle buydu. Bu senenin büyük Batman eventi! Scarecrow, Magistrate, Poison Ivy... Düşman kadrosuna bakın bir. Sonunda ana olayı Joker olmayan bir büyük event ile birlikteyiz. Konu event olduğundan tabii ki bir başlangıç sayısı var. Açıkçası hikayenin son birkaç Batman sayısı ile yeterince hazırlandığını düşünmüştüm o yüzden bu sayının ne katkısı olacağını merak ediyordum. Madem Tynion gerekli görüyor o zaman gelin bir göz atalım. 


En son bıraktığımızda Scarecrow sadece Peacekeeper'ın akıl sağlığını yok ettirmedi ama Batman'i de esir aldı. Sayı boyunca Scarecrow'un Batman'in aklını işgal etmesini görürken bu karakterin neden korkulması gerektiğini gösteriyor. Magistrate ise planlarının ne kadar battığını görüp şehri kontrolü altına almaya karar veriyor ki bu da Bat-Family'i alarma geçiriyor. Harley ve Ghost-Maker ise Unsanity Collective üyelerini güvende tutmak için artık Queen Ivy olan eski arkadaşlarının yanına gidiyor. Fear State'in başlaması için her şey 2. kez olması gerektiği yere geliyor.Bu sayı gayet ortalamaydı. Eğer daha önceki Batman sayılarını okumadıysanız ama eventi okumak istiyorsanız buradan başlayabilirsiniz ama uyarmam gerek ki baya diyalog ve açıklama içeriyor sayı. Tynion okurları buna zaten alışıktır ama bu sayıyla hikayeye girecekseniz bilmeniz gereken bir durum. Sayı elimizde olan tüm durumları gösteriyor ve bir tık da ilerletiyor. Bunları yaparken de şehrin giderek kaosa sürüklenmesini gözler önüne seriyor. Yine de dolu dolu bir sayı olduğunu söylemek zor. Bu sayı kısaltılarak direkt 112. sayı olarak geçebilirdi. 


Elimizdeki konuların yazımını ve yaşananları genel olarak beğendim. Scarecrow artık düşmanın yan adamı malzemesinden ana kötü seviyesine getirilmiş ve bunu gerçekten güçlü hissettiriyor. Arkham Knight oyununda da ana düşman olsa da orada asıl tehdit olarak algılayamıyordum. Burada ise Scarecrow'un gücü belirgin. Bunun yanında Unsanity Collective hikayesi ne kadar diğer hikayelerin gölgelerinde kalsa da Queen Ivy eklentisi biraz daha ilgimi çekmeyi başardı. Açıkçası baya fazla konu noktası bulunuyor bu Fear State hikayesinde ve umarım hikaye tüm bu konuları güzelce taşır.Sayının tümünü Riccardo Federici çiziyor ve kendisinin çok farklı bir tarzı var. Realistik bir kara kalem çalışması gibi ama renklendirme ile farklı bir tat katmış. Bazen karakterlerin ifadeleri tuhaf gözükebiliyor ama genel olarak beğendim çizimi. Normalde sevmemem gerektiğini hissettiğim bir tarz olsa da sayıyı güzel oturmuş. Ayrıca zaten korkutucu bulduğum Scarecrow dizaynını daha da korkunç kılmayı başarmış. Peacekeeper ve Ghost-Maker da bu tarzda çok güzel duruyor.


Dediğim gibi Fear State Alpha sayısı hikayede yeni noktalar uyandırıp birkaç ilerleme yapmakla beraber yeni okurlara tüm olan olayları tanıtıyor. Bazı okurlar hikayenin yavaş ilerlemesinden sinir olabilir ama ben takdir ediyorum. Günümüzde her event sayısı manyak şeyler yapmalı ve birkaç sayı içerisinde hikayesini bitirmeli. Bu hikaye ise biraz daha yavaştan alıyor ve bu tatmin edici bir son yaratabileceği hakkında hisler veriyor. En azından Joker War'da öyleydi. Bakalım o hikayeden daha iyi olabilecek mi?


Notum: 7.0

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.