Dark Ages #1 İnceleme | Karanlık Çöküyor!Tom Taylor sanırsam şu anda çizgi romanlarda en çok konuşulan isimlerden. Yıllarca uğraşmanın sonucu kendi adını güzelce duyurmayı başardı. Şimdi ise ta geçen seneki FCBD'de açıklanan Dark Ages serisi ile birlikteyiz. Taylor'ın Marvel'da en son yazdığı büyük seri X-Men: Red ve Friendly Neighborhood Spider-Man idi diye hatırlıyorum. O seriler bittikten sonra ise DCeased ile distopik süper kahraman evrenlerine yeni bir eklenti getirmişti. Dark Ages ise Taylor'ın Marvel için yaptığı distopik bir seri. O zaman hız kesmeden hikayeyi konuşarak başlayalım.


Uzaklardan, her şeyden eski ve zamanında kara deliklerle beslenen bir makine yaklaşmaktadır. Bu canavarı hisseden kahramanlar ise derhal hazırlıklara başlar. Dünyayı tüketmeye gelen bu makine depremler oluşturarak kaosu yaratmaya başlar ve kahramanlarımız belli bir takım kurarak bu makineyi durdurmaya gider. Sonucu ise tüm insanlığın kaderini değiştirecektir. Eğer Watcher gelip dünyanın sonunun yakın olduğunu söylüyorsa...gerçekten de sonu yakındır.Bu sayı beni şaşırtmadı. Yazardan ve hikayeden tahmin ettiğim tüm noktaları işaretliyordu. Bu tam anlamıyla kötü bir şey değil. Güzel yazıma sahip, karakterler gayet iyi işlenmiş ve yeterince sert bir başlangıç yapmış. Sayıda direkt hikayeye dalıyorsunuz ve büyük ana yükselişten sonra seri gerçekten başlıyor. Yani bu tamamen bir hazırlık sayısıydı. Bu anlamda gayet iyi ve yapması gereken her şeyi yapıp tüm noktaları işaretliyor. 


Bu sayıda bana sorun gibi gelen kısım biraz daha yazarı tanımaktan geçiyor. Sayının büyük bir kısmı DCeased'in ilk sayısı gibi işliyor ama burada sayıda bitmeden önce ikinci DCeased serisi gibi her karakterin değiştiği bir zaman atlaması yaşıyor. Sanki Marvel editörleri Taylor'dan onlar için bir DCeased serisi yazmasını istemiş. Eğer bu tarz serileri takip ediyorsanız pek orijinal hissettirmeyecek ama gelip sevdiğiniz karakterlerin acı çekmesini okumak istiyorsanız kesinlikle öneririm.Bu sayının benim için büyük bir çekim noktası çizim oldu. Venom serisinde bolca övdüğüm Iban Coello geri döndü ve genel olarak çok kaliteli. Havalı tasarımlar, dinamik anlar ve duygusal ifadeler çok güzel gösterilmiş. Çizimi ne kadar sevsem de renklendirmeden olsa ki Venom'dan farklı hissettirdi. Tam olarak nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum ama farkı görebiliyorsunuz. Venom'dansa Amazing Spider-Man'de verdiği tarzı taşıyor.


Dark Ages gayet iyi bir başlangıç yaptı. Kaliteli çizim, havalı anlar ve iyi bir yazımla yukarı çıksa da eğer bu tarz hikayeleri biliyorsanız çok etkilenmeyeceksiniz. Hatta DCeased okumasam muhtemelen daha çok zevk alırdım ama ilerisinden umutluyum. Taylor'ın bu seriyi nasıl farklı kılacağını merak ediyorum. Şu anlık ortalama bir not veriyorum ama sevdiğiniz Marvel karakterlerinin sert ve farklı bir hikayeye çıkmalarını okumak istiyorsanız göz atabilirsiniz.


Notum: 7.0 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.