Die Cilt 1 | Spoilersız İnceleme


 


Presstij Yayınları bu seneki hızlı ilerleyişini sürdürüyor, biz de incelemeye devam ediyoruz. Daha önce pek çok cildin incelemesini sizler için hazırlamıştık, arama kısmına Presstij yazarak bunlara ulaşabilirsiniz. Bu yazıda da son yılların en iyi yazarlarından biri olduğunu düşündüğüm, daha önce sitemizde Darth Vader serisinin bütün ciltlerini incelediğimiz harika yazar Kieron Gillen'ın bağımsız işi Die serisinin ilk cildine mercek tutacağız. 


Baskı Kalitesi


Her yazıda tekrar ediyoruz ama çok önem veren biri olarak hemen aradan çıkartmak istiyorum bu kısmı. Die cildi Presstij'in son zamanlardaki çoğu cildi gibi hatasız bir baskıya sahip. Benim elimde normal baskı var ancak sert kapaklara da bayılan biri olarak cildin sert kapaklı baskısını sizlere önerebilirim. Onu da çizgi roman dükkanlarında inceledim ki yine harika bir baskıya sahipti. Çeviri ve balonlamada da bu cilt adına herhangi bir hata görmedim. Sonuç olarak gönül rahatlığıyla alabilirsiniz kitabı. Bu arada Presstij Yayınları'nı son zamanlarda bastıkları bütün ciltlerin son sayfalarında yazarlar ve çizerlerden bahseden birer paragraf koymalarını da takdir ediyorum. Eserleri okuduktan sonra üreticileri hakkında bilgi almak çok keyifli oluyor. 


Die konu olarak bence baya ilgi çekici. Özellikle D&D’ye çok ilgisi olan ama pek fazla oynayamayan biri olarak konuyu görür görmez kitap için heyecanlandım ve en kısa sürede okumaya başladım. Yazının başında hemen belirteyim ki Die aynı zamanda çizgi romanın yaratıcı ekibinin ürettiği bir Fantastic Role Play oyunu, oynamak isterseniz detaylarına sitesinden ulaşabilirsiniz. Hikayemiz de tam olarak bu oyunla ilgili zaten, Die oyununu oynayan bir grup arkadaş oyunun içinde kısılı kalıyor ve yıllarca orada yaşamak zorunda kalıyorlar. Ta ki 2 sene sonra arkalarında bir dostlarını feda ederek dünyaya geri gelene kadar, ancak bu bir daha oraya geri dönmek zorunda kalmayacakları anlamına gelmiyor... Olabildiğince konuyla ilgili kısımları spoilersız ve gizemli tuttum çünkü tadınızı kaçıracak bilgiler vermek istemiyorum, okurken keyfini çıkaracağınız bir çizgi roman bu. Konusu ilgi çekici olduğu kadar akışı da oldukça sürükleyici. Bence karakter çeşitliliği harika ve hepsi kendi içinde çok özel, yaratıcı yanları olan karakterler. Her karakterin ayrı bir noktasını sevdim, sizin de mutlaka birkaçını seveceğinizi düşünüyorum ki bu da aslında kitaptaki karakter çeşitliliğinin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. 

Karakterler başarılı olduğu kadar işlenişleri de oldukça iyi. Bütün karakterlerin kendi arasında ayrı bir bağı var ve bu bağlar çok anlamlı bir şekilde, okuyuculara hissettirilerek yansıtılıyor. Diyaloglar bu yüzden çok keyifli olmuş, tutarlı bir şekilde ilerlediği için akış da problem barındırmıyor. Ayrıca bazı karakterlerin tasarımını da beğendiğimi söyleyebilirim, bir kısmı basit dursa da aralarında çok şık olanlar var. Bu kadar kalabalık ve karakterlerin nerdeyse hepsine hemen hemen eşit derecede rol veren bir çizgi roman okumayalı uzun zaman olduğu için bu konuda beni çok tatmin etti. Ayrıca duygusal yoğunluğu da yer yer yükseltiyor yazar Kieron Gillen, özellikle flashback kısımlarında çok etkileyici anlar var ve bu da kitapla okurun bağını güçlendiren önemli bir artı. 


Çizimlere gelecek olursak bazı geniş açılı panellerde çok estetik çizimlere sahip eser. Özellikle o kısımlar yakından incelenmeyi hak ediyor. Onun dışında da kendine has bir tarza sahip ve bu tarz kendi atmosferine, yarattığı fantastik dünyaya çok uygun olmuş. Sonuç olarak ben çizimleri çok sevdim, ortaya başarılı bir iş konmuş.  Ha bir de, yazıyı bitirmeden eklemek istediğim ufak bir detay var, her sayının başlangıcında tarihin en iyi fantastik/bilim kurgu eserlerinin yazarlarından alıntılara yer verilmiş ki bence çok şık ve kaliteli bir karar olmuş.

Özetle Die beni çok tatmin eden bir kitap oldu. Son zamanlarda okuduğum en iyi bağımsız çizgi roman diyebilirim kesinlikle. Konusunun orijinalliği, karakterlerin çeşitliliği ve en önemlisi hem olay örgüsünün hem de karakterlerin tutarlılığı beni memnun etti, üstüne bir de duygusal olarak yoğunluğu sağlam bir şekilde sunan anlar barındırınca çizgi roman okumayı seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap olduğuna karar kıldım. Ancak yine de öncelikli bir grup söylemek gerekirse fantastik dünyaları seven, özellikle D&D ve FRP oyunlarını sevenler kesinlikle bu çizgi romana bir şans vermeli. Onun dışında Marvel/DC'nin büyük oranda alışılan aksiyonundan sıkılan ve yine aksiyonlu ama daha yenilikçi ve yaratıcı unsurlar barındıran çizgi romanlar arayanlara da rahatlıkla önerebilirim. Bağımsız işleri incelemeye bayılıyoruz ve bunu yapmaya da devam edeceğiz, takipte kalın!


Notum: 8,6


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.